21. 01. 2021
Od sobote znova obratujejo žičniške naprave. Upravljalec mora zagotoviti hitre teste na vstopnih točkah smučišča. Dovolj je tudi dokazilo, da je uporabnik opravil hitri test, ki je negativen. Uporaba bo dovoljena vsem osebam, ki bodo predložile negativni test v RS in ni starejši od 24 ur ter otrokom do 12. leta v spremstvu staršev. Še vedno pa velja odlok o (ne) prehajanju regij in je uporaba smučišča dovoljena le v svoji regiji, je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Covid test pa ne bo potreben za profesionalne šoprtnike in trenerje.
Vlada je tudi sprejela nov Odlok o začasni prepovedi ponudbe ter prodaje blaga in storitev potrošnikom, ki velja od sobote, 23., do petka 29. januarja, je povedal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc.
Dovoljene dejavnosti
Po novem dovoljene dejavnosti so: premične stojnice za prodajo kmetijskih pridelkov in proizvodov kmetovalcev, specializirane prodajalne z otroškim programom ter servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice, delavnice za popravilo koles).
Danes je ministrica za šolstvo povzela potek šolanja otrok prve triade, ki se vračajo v šole.
Dejala je, da neobvezni izbirni predmeti potekajo na daljavo, razen za prvi razred. Dnevi s posebnimi vsebinami se izvajajo le v prostorih šole. Učenci so med odmori v matičnih učilnicah, malicajo v učilnicah, če je le mogoče. Športna vzgoja poteka v telovadnici brez mešanja učencev. Delo z učenci v jutranjem varstvu ali podaljšanem bivanju poteka v skupinah, da se oddelki med seboj ne mešajo, šola vodi natančno evidenco. Učenkam in učencem, katerim ni dovoljeno obiskati pouka, šola prilagodi oblike in metode dela. »Večkrat sem izpostavila, naj bo vrnitev v šole in vrtce varna in trajna. Zato ponovno pozivam, da zavodi upoštevajo smernice ministrstva za zdravje in NIJZ za preprečevanje okužbe,« je dodala Simona Kustec.
Vsi zaposleni v vrtcih in šolah nosijo maske, učenci pa, kadar so izven učilnice oziroma mehurčka. Prostore je potrebno redno zračiti in razkuževati. Obvezno bo testiranje zaposlenih.
Zavodi, ki potrebujejo dodatno zaščitno opremo, bodo, po že ustaljeni poti, to tudi dobili.
Pestra izbira in ugodne cene!
Naročilo lahko izvedete preko telefona 03 56 57 150 ali elektronske pošte info@evj.si. Najlažje pa s spletnim nakupom direktno na www.evj-center.si!
Spletni katalog si v celoti lahko ogledate spodaj.
Po ukinitvi rdeče cone in začetku cepljenja v Domu upokojencev Franc Salamon Trbovlje sedaj lažje razmišljajo o novogradnji, ki bo pomenila dodatnih 120 postelj.
»Kljub krizi, ko smo se pretežni del leta ukvarjali s preprečevanjem širjenja virusa in obvladovanjem okužb, smo obnovili ISO certifikat in pridobili evropski denar za nakup mobilnih enot. Pred nami pa je že gradnja novega poslopja s 120 posteljami,« je napovedala Danica Hren, direktorica DSO Trbovlje.

Projektna naloga za izgradnjo Visečih vrtov na parceli čez cesto, ki poteka mimo doma, v bližini teniškega igrišča je pripravljena. »Novogradnja nam bo zagotovila doseganje želenega standarda, to pa je ureditev eno- in dvoposteljnih sob z lastnimi sanitarijami tudi v sedanjem domu. V njem bomo število sob zmanjšali, manko pa bomo nadomestili v novogradnji, kjer bo na voljo 120 sob,« je napovedala Hrenova.
Dodatni prostori za dementne
Novogradnja naj bi precej ublažila stisko starostnikov, ki prostora v domu sedaj ne morejo dobiti. Nujno morajo povečati zmogljivosti za starostnike z demenco, saj je v sedanji stavbi zanje namenjen samo en oddelek, v Preboldu pa imajo dva oddelka. Hrenova upa, da bodo gradbena dela stekla še letos oziroma kmalu po koncu epidemije. Povečane zmogljivosti pa hkrati pomenijo tudi dodatne zaposlitve domskega kadra. Gradnja naj bi bila končana leta 2023.

V soboto že drugo cepljenje
V soboto bodo v domu upokojencev izpeljali drugo cepljenje starostnikov in osebja proti covid-19, saj od prvega, ki je bilo 28. decembra, mineva že tri tedne. Rdečo cono so odpravili 8. januarja. Zunanjo rdečo cono bodo zaradi nepredvidljivih razmer ohranili, pojasnjuje Hrenova.
Prav tako nameravajo rdečo cono ohraniti v DSO Prebold, tako v domu kot tudi zunanjo rdečo cono, ki so jo uredili v Anini hiši. Ta sicer ni bila niti aktivirana.
»S korona virusom smo se ukvarjali večino leta in to nas je precej izmučilo. Zato res hvala vsem oskrbovancem in zaposlenim, da smo tako uspešno prebrodili najtežje,« je poudarila naša sogovornica.
Obiski in sprehodi
»Življenje se počasi vrača v stare tirnice. Stanovalci v istem nadstropju se med seboj že lahko družijo, hodijo lahko tudi ven na sprehode. Obiski svojcev so tudi mogoči, vendar ob striktnem zagotavljanju pogojev, ki preprečujejo morebitni vnos okužbe v dom. Med obiskom svojca in varovanca ločuje pleksisteklo,« opisuje Hrenova.
V DSO Trbovlje danes odpravljajo rdečo cono, na Izlakah še ne


