Zasavski zdravstveni domovi so včeraj testirali 104 občane in pripenjamo podatke in število pozitivnih testov.
| št. testov | št. pozitivnih | |
| Hrastnik | 18 | 3 |
| Trbovlje | 65 | 15 |
| Zagorje | 21 | 9 |
Takšno pa je stanje na covid sledilniku danes:

Zasavski zdravstveni domovi so včeraj testirali 104 občane in pripenjamo podatke in število pozitivnih testov.
| št. testov | št. pozitivnih | |
| Hrastnik | 18 | 3 |
| Trbovlje | 65 | 15 |
| Zagorje | 21 | 9 |

Trboveljski dom upokojencev, ki se je do nedavnega uspešno izognil vnosu virusa, ima okužena 2 stanovalca in 3 zaposlene.
Oba okužena stanovalca sta v bolnišnični oskrbi, nam je povedala direktorica doma Danica Hren, zaposleni pa v samoizolaciji.
V domu izvajajo vse ukrepe in protokole, ki jih navaja stroka ob prvih okužbah, pripravljeno imajo manjšo rdečo cono v objektu doma in večjo rdečo cono v kleti trboveljskega župnišča.
Včeraj so testirali 31 zaposlenih in varovancev, trije testi so bili pozitivni (o dveh smo poročali že včeraj).
Kot poroča direktorica se stanovalci v domu dobro počutijo, enako velja tudi za ostale zaposlene. Kadrovski primanjkljaj zaradi okuženih so nadomestili s kadrom iz enote v Preboldu in s strani ZD Trbovlje.
Obiskov v domu ni, bodo pa poskrbeli, da stanovalci preko različnih spletnih možnosti navežejo stik s svojci.
Tudi aktivnosti v domu za stanovalce so, seveda vse povezane z preventivnimi ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa.
“Situacija je obvladljiva” zaključi Hrenova, ki si želi, da bi stanje takšno tudi ostalo.
12:10 Simona Kustec: Vlada je med drugim včeraj sprejela odločitev, da vrtci delujejo v zmanjšanem obsegu. Nujno varstvo bo zagotovljeno, če tako odloči župan.
Starši bodo oproščeni plačila za tiste otroke, ki bodo doma.
Prosijo, da vzgojitelji uporabljajo zaščitne maske.
In še dobra novica ministrice – ponovno se uvaja s 1.9.2021 uvedba brezplačnega vrtca za drugega otroka.
Župani so tisti, ki bodo odločali, ali bodo vrtci v okrnjenem delu odprti – na kakšen način, koliko in kje.
Kako bo izgledal teden po počitnicah, bo jasno konec prihodnjega tedna. Neodvisno od tega, ali bo to potekalo fizično ali v šoli ali na daljavo, ministrica pravi naj se pripravijo, da šola bo.
Kaj pa glede subvencioniran prehrane?
Ta trenutek naj povem, da so že v tem tednu otroci, ki so to potrebovali v večini primerov, to dobili zagotovljeno. Če bo izobraževanje na daljavo, bomo poiskali neko sistemsko rešitev.
Bodo starši morali dokazovati nujnost za varstvo?
Okrožnico, ki smo jo posredovali županom in vrtcem, da preverijo ali je potreba v resnici v tem tednu nujna in obvezna. Na kakšen način bodo to preverjali bo v rokah županov.
11:55 – Zdravko Počivalšek: Ukrepe smo zaostrovali postopno, da bi čim manj utrpelo gospodarstvo. Poslabšanje razmer pa zahteva izredne ukrepe. Odlok, ki velja od jutri:
S sprejetjem tega odloka preneha veljati prejšnji odlok.
11:20 – Okužb manj kot prejšnji dan, a še vedno zelo veliko, je dejal vladni govorec Jelko Kacin.
Število potrjenih primerov se povečuje v vseh evropskih državah.
Razmere se slabšajo tudi v Avstriji in na Hrvaškem.
Vlada bo na podlagi številk vsak dan sproti ocenjevala, ali so ukrepi učinkoviti, ali potrebujemo še kaj več.
Vlada poziva, da vsa nenujna potovanja v tujino državljani odložijo, enako velja tudi med regijami. Prehod meja je mogoč ali za 11 izjem, ki veljajo za prehajanje med regijami. Slovenija ni zaprla mej, spremljajte, če bodo meje zaprle druge države.
Virus se širi povsod, najbolj izstopajo določeni kraji – Domžale, Škofja Loka, Velenje, Gorenja vas, Poljane, tudi še Kranj, Jesenice, Novo mesto, Ptuj, Murska Sobota, Koper, tudi Šentjur.
V uradnem listu danes, v veljavi jutri.
11:35 – Janez Cigler Kralj: Razmere v domovih za starejše so resne, ampak pod nadzorom in niso kritične. Smo ves čas na terenu in se vključujemo v pomoč. Naraščanje števila obolelih zahteva okrepljeno medsebojno sodelovanje domov z lokalno skupnostjo. Ključno vodilo pa so navodila zdravstvene stroke.
Vsak dom mora imeti organizirane rdeče cone, za stanovalce, kjer je okužba potrjena, obvezna je tudi siva cona – kjer obstaja sum na okužbo.
Minister v skladu z novim PKP5 lahko izda odločbo in določi prostor/objekt za vzpostavitev rdeče cone. Pomembna je ustreznost prostora, kar določijo strokovni delavci.
Covid19 je kadrovsko podhranjenost in prostorske pomanjkljivosti razgalil do zadnjega, je dejal minister. Zagotovili dodatna sredstva za domove starejših.
Za trg dela in gospodarstvo so novi ukrepi – univerzalni temeljni dohodek, ki bo pokril tudi prispevke za samozaposlene. Podaljšujemo subvencioniranje za čakanje na delo doma. Za oboje je izkazan upad dohodkov 20% glede na 2019.
11:45 – Ukrep glede karanten bo veljal od 1. oktobra naprej, in celo od 1. septembra. Drugi poudarek pa je, v vsakem primeru vložite vlogo za nadomestilo v času karantene v 8ih dneh in kasneje priložite odločbo glede karantene.
11:55 – Zdravko Počivalšek: Ukrepe smo zaostrovali postopno, da bi čim manj utrpelo gospodarstvo. Poslabšanje razmer pa zahteva izredne ukrepe. Odlok, ki velja od jutri:
S sprejetjem tega odloka preneha veljati prejšnji odlok.
Včeraj so potrdili okužbo pri zunanjem sodelavcu, ki dela v dežurni službi Zdravstvenega doma Hrastnik. Danes pri pediatrinji koncesionarki. Njihovi bližnji stiki iz zdravstvenega doma so vsi negativni.
Vse stike so poslali v samoizolacijo, vsi njihovi brisi so negativni, zato z delom že lahko nadaljujejo.
Skupno so včeraj v Hrastniku testirali 13 oseb, pozitivni so bili trije testi. Ena od okuženih je tudi pediatrinja, ki kot koncesionarka dela v hrastniškem zdravstvenem domu.
Ne glede na situacijo pa delo poteka nemoteno, prav tako bo za zdravstveno oskrbi otrok poskrbljeno, je obljubil direktor Gregor Pajić.
Medicinska sestra, ki dela pri koncesionarki je bila na testu negativni in dela v ambulanti, kjer sprejema klice, ureja kartoteke. Medtem ko okužena zdravnica dela od doma in sprejema telefonske klice. Za vse paciente, ki bi potrebovali pregled zdravnika, so se v Hrastniku dogovorili s sosednjimi zdravstvenimi domovi, ki bodo priskočili na pomoč.
V ZD Hrastnik po besedah Pajića deluje krizna skupina, ki se dvakrat ali tudi trikrat tedensko dogovarja o potrebnih novih ukrepih, spremembah in nadaljnjem delu. Vsi programi zdravstvenega doma trenutno delujejo, razen preventive in referenčnih ambulant.
Zelo velik je bil odziv tudi na cepljenje proti gripi, porabili so preko 400 doz cepiva in novo pošiljko čakajo prihodnji teden.
Seveda so bili mladi organizirani tudi v času, ko Mladinskega centra ni bilo. Najprej je to bilo pod okriljem KD Knap, kasneje Študentskega kluba pa mladinskega sveta, ki je združil različna društva. Prirejali so različne predvsem kulturne dogodke. Razstave, koncerte in pa festival Karbidovka, ki je potekal po Zasavju. Ves čas pa so razmišljali o Mladinskem centru kot mestu, kjer bodo združili društva in različne dejavnosti. Pisali so peticije, se pogovarjali z županom, potekale so okrogle mize.
V desetih letih so se iz različnih razlogov menjali pobudniki te ideje, prihajali pa so novi z novim zagonom. Še posebno udarno je postalo kakšnih pet let pred otvoritvijo centra.
Zagorski Mladinski center je pred dnevi praznoval deseti rojstni dan. Ideja za ustanovitev centra pa se je rodila še približno deset let pred tem, saj so mladi sami začutili potrebo za ustanovitvijo takšnega centra.
In končno se je želja uresničila. Zagorski mladinci so dobili svoj center. Prva pisarna je bila v KCDD Zagorje, aktivnosti pa so potekale na različnih lokacijah. Oktobra 2010 so se že začele različne dejavnosti, zato je v tem mescu tudi rojstni dan centra. V današnje prostore se dokončno vselili januarja 2011 in z veseljem in zagnanostjo začeli obnavljati notranjost. Pokazali so veliko mero iznajdljivosti, ko so sooblikovali prostor, ki so ga takoj vzeli za svojega. Prvo pohištvo je bilo seveda rabljeno, tudi izposojeno. Delali so s polno paro: pisanje programov, prijave na razpise, različni dogodki in obisk je bil izjemno dober.
Janez Lipec ml.
Takole se Janez Lipec, eden od pobudnikov, spominja začetka delovanja Mladinskega centra: “Takrat sem bil s prijatelji precej aktiven v Voxhumani. Imeli smo tudi študentski klub in na koncu še mladinski svet in pri odgovornih je prevladovalo mnenje, da je to dovolj. Vendar sta bili potreba in želja, da Zagorje dobi Mladinski center vse večji. Pogovori z županom, s svetniki, obiski občinskih sej, peticije, okrogle mize vse to je na koncu pripeljalo do uspeha. S kakšnim veseljem smo potem urejali prostore, pisali programe, se prijavljali na razpise! Marko Pavlovič, ki si je najdlje prizadeval, da center zaživi, je postal direktor. Še danes se slišiva in izmenjujeva informacije o centru. Mc ZoS je postal prijetno mesto, kamor mladi radi zahajajo, kjer se na pravi način združuje prijetno s koristnim.”
Marko Pavlovič
Zanimalo nas je, kakšna je starostna struktura tistih, ki obiskujejo center. Direktor Mc ZoS Marko Pavlovič nam je pojasnil: “V prvih letih delovanja je bilo v centru največ mladih starosti 25 – 30 let, danes je struktura mladih drugačna, saj je veliko srednješolcev. Seveda se tudi koncept dela danes razlikuje od tistega na začetku. Prilagajamo se novim generacijam, njihovim potrebam in pobudam.”
Letos je prišla na vrsto obnova stavbe, uredili so tudi ogrevanje in zdaj je v hladnih dnevih v prostorih centra bolj prijetno. Želja pa je še veliko. Veliki načrti so vezani za mednarodno prostovoljstvo, v prvi vrsti pa za veliko dvorano v pritličju, ki bo po obnovi velik večnamenski prostor.
V Mc ZoS imajo dva in pol zaposlena, poleg pomožnih in projektnih zaposlitev. Prav zaradi teh je fluktuacija mladih precejšnja. Začasno zaposleni tu uspešno razvijajo ali pa izboljšajo svoje sposobnosti na različnih področjih. To jim kasneje koristi pri iskanju zaposlitve ali pa na različnih področjih, kjer delujejo. Tudi raziskave so pokazale, da mladi, ki v centru krepijo svoje kompetence, lažje najdejo zaposlitev. To pa je tudi eden od ciljev centra, mladim omogočiti izkušnje, ki jim v življenju koristijo.
“Že takoj na začetku letošnjega leta smo začeli s pripravami na načrtovanje proslavo desetletnice, pa nam je žal koronavirus prekrižal račune”, pove direktor centra. “Pridobili smo dovoljenje NIJZ, ker nam je uspelo izpolniti vse zahtevane pogoje. Potem pa se je situacija tik pred proslavo poslabšala, pogoji so bili poostreni in proslave ni bilo. Upamo, da bo naslednje leto drugače.”
Tako kot prejšnja leta so tudi letos načrtovali dan odprtih vrat. Obiskovalci bi na vhodu dobili izkaznico, s katero bi obiskali različne punkte, kjer bi bilo predstavljeno delo mladinskega centra. V vsakem kotičku, ki bi ga obiskali, bi dobili tudi žig in na koncu celo simbolično darilo. Poleg tega bi si lahko ogledali tudi razstavo fotografij iz preteklih desetih let. A vse to bo moralo počakati.
V Trbovljah bodo zamenjali vse semaforje v petkrakem križišču Kamnikar, med regionalno cesto in Kešetovem ter ulico Dom in vrt (oz. Pod gozdom).
Semaforji na tem križišču so namreč stari že več kot 20 let ter posledično v zadnjem času nevarni, saj ni bilo mogoče več zagotavljati rezervnih delov. Prenova semaforizirane križišča pa je vredna predvidoma 28.000 evrov.
Občina Trbovlje bo prenovo opravila v skladu z zagotavljanjem boljše varnosti na omenjenem odseku.
Tako se bodo zamenjali vsi semaforji na križišču, ki bodo opremljeni z LED tehnologijo, zaradi česar bodo tudi nižji stroški vzdrževanja. Poleg tega pa bodo novi semaforji slovenskega proizvajalca, z najsodobnejšimi funkcijami. Semaforji bodo opremljeni z videodetekcijskimi kamerami, ki bodo zaznale vozila, hkrati pa bodo za prehod čez glavno cesto nameščene tipke za slepe in z najavo pešca.
Sodobna tehnologija pa bo omogočala tudi povezavo s centrom, kamor bo pošiljala vse napake in izpade, o katerih bo potem vzdrževalec obveščen direktno iz centra.