Starostniki v domovih in zdravstveno osebje imajo med prvimi možnost brezplačnega cepljenja proti covid-19. A je zanimanje predvsem med zdravstvenim osebjem zaenkrat majhno.
V Trbovljah cepili 135 oskrbovancev in 27 zaposlenih
Minuli teden so cepljenje izpeljali tako v DSO Trbovlje kot v DSO Polde Eberl-Jamski v Izlakah. Kot je pojasnila Darja Logar iz ZD Trbovlje, so cepljenja opravili v nedeljo, 27. decembra, in v torek, 29. decembra, cepljenih je bilo skupaj 135 oskrbovalcev in 27 zaposlenih. Med oskrbovanci so cepili tiste, ki še niso preboleli covid-19, med zaposlenimi pa imajo prednost tisti, ki so najbolj izpostavljeni oziroma v neposrednem stiku z obolelimi.
“Cepljenje smo opravili tudi že v DSO Prebold. Cepili smo 110 oskrbovancev in 15 zaposlenih“, je sporočila Logarjeva.
Zakaj tako nezaupanje do cepljenja?
Tudi v Domu starejših občanov Polde Eberl-Jamski imajo za seboj prvo cepljenje. Kot je pojasnila Mateja Černi, direktorica DSO, so zadnji decembrski ponedeljek izrabili vseh 60 cepilnih doz. So jih pa dobili manj, kot so jih naročili, saj so želeli prejeti 85 doz. Cepili so tiste oskrbovance, ki še niso bili okuženi s covid-19, izmed njih se jih 7 za cepljenje ni odločilo.
“14 zaposlenih, kar je petina vseh, ki še niso bili okuženi, se je želelo cepiti, vendar smo jih zaradi manjše količine prejetega cepiva cepili lahko samo 6, kar je 43 odstotkov. Za ta teden smo naročili še 10 doz cepiva (2 za stanovalce in 8 za zaposlene), ki je namenjeno še neokuženim stanovalcem in zaposlenim,” je dodala direktorica Doma starejših občanov Polde Eberl-Jamski Mateja Černi.
Slabši interes za cepljenje pa je med zdravstvenim osebjem tudi na Izlakah. “Četudi smo zaposlene spodbujali k cepljenju, se je zanj odločila samo petina osebja, kar je res malo. Verjamem, da se bodo zanj odločili, ko bodo imeli še več zanesljivih informacij, saj na socialnih omrežjih krožijo informacije, ki jih od cepljenja odvračajo. Sama zaupam stroki in se bom cepila takoj, ko pridem na vrsto. Prijavila sem se že. Sedaj imajo seveda prednost tisti, ki so v neposrednem stiku z obolelimi,” je povedala Černijeva.
Ob tem pa opozorila, da je pri vsakem cepljenju manjši delež takih, pri katerih se pojavijo različni stranski učinki.
V hrastniškem domu starejših so, po besedah direktorja Draga Kopušarja, prejeli 90 doz cepiva in cepili 80 od 108 stanovalcev. V tem tednu bodo cepili še 10 oskrbovancev. Med zaposlenimi se je za cepljenje odločilo 24 delavcev, kar je dobra tretjina vseh.


Odhod otrok v šole s prilagojenim programom so pozdravili tudi starši. “Biti vsak dan 24 ur z otrokom, ki te potrebuje vsak minuto, tudi ponoči …To so otroci, ki se jim podrla rutina, ta pa je ključna za vsakodnevno preživetje. Poleg tega so v času doma ne le ostali na isti točki, ampak nazadovali.” pripoveduje mamica deklice, ki obiskuje zagorsko šolo. Deklica je bila nad odprtjem šole tako navdušena, da je bila šolska torba pri vratih pripravljena že pred novim letom in je vsak dan preverila, če zagotovo ni kaj pozabila.
Vozila v ZD Zagorje so stara, dotrajana in imajo veliko prevoženih kilometrov, zato se je z lanskim letom pričela postopna prenova voznega parka. Zdravstveni dom Zagorje je eno reševalno vozilo z opremo, ki je vgrajena v skladu s pravilnikom o službi NMP in pravilnikom o prevozih pacientov, letos že nabavil z lastnimi sredstvi, za drugo vozilo, ki so ga dobili te dni, pa je bila Občina Zagorje uspešna na razpisu Ministrstva za zdravje, kjer so dobili zagotovljenih 58.000 evrov. Razliko do polne cene vozila, ki znaša 130.000 evrov, bodo plačali iz občinskega proračuna in sredstev Zdravstvenega doma Zagorje.
Vozilo je dobavilo podjetje Meditra d. o. o. iz Ljubljane, ki je ekskluzivni uvoznik in distributer reševalnih vozil ter kvalitetne medicinske opreme za Slovenijo.