V zadnjih štirih dneh novih okužb izven Doma starejših v Hrastniku bi bilo, zato dodatni ukrepi v občini niso potrebni, so se danes strinjali tako župan kot oba ministra.
Direktor Drago Kopušar je zadovoljen s potrdilom, da delajo dobro in da so prve kadrovske okrepitve že na mestu. Vseeno pa je dodal, da je delo v razmerah kot so zadnje dva tedna v hrastniškem domu sila obremenilne za vse zaposlene. Delavci niso le utrujeni zaradi količine napornega dela, temveč tudi psihično obremenjeni. “Da se na vsakem koraku vprašaš, ali si že okužen, ali si prijel kuli, ki ni razkužen ali si se z rokami popraskal po obrazu …Verjemite, to je res težko.”
V Domu so danes dobili dovolj zaščitne opreme in bodo v prihodnjih dneh pripravili rdečo, sivo in belo cono.
NIJZ pravi, da je šlo glede izolacije le za govorico
Občane je ob tem pomiril prvi mož Hrastnika Marko Funkl in skupaj z ministroma – Tomažem Gantarjem in Janezom Ciglerjem Kraljem zagotovil, da se izolacija Hrastnika in občanov ne obeta – predvsem, ker v zadnjih dneh okužbe izven doma ni bilo. Niti trenutno ne bo nobenih dodatnih ukrepov.
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je pohvalil delo občine in doma, češ da so s primernim delom in spoštovanjem ukrepov bolezen zajezili in omejili. “Tudi, če pride do novih okužbe me ne skrbi več kot me je na začetku, saj se je ekipa uigrala”.

Najbolj odmevna izjava o izolaciji Hrastnika, ki naj bi jo podal direktor NIJZ je razburila tudi župana Občine Hrastnik Marka Funkla. Na NIJZ je naslovil dopis, da gre po mnenju občine za pretiran ukrep, med občani namreč od 20. julija ni bilo novih okužb – le v DSO. Obenem pa je bila izjava podana brez mnenja občine, »zanjo smo izvedeli iz medijev« poroča Funkl, ki je po tem prejel nešteto zaskrbljenih klicev.
Domu starejših Hrastnik bo zagotovljena kadrovska pomoč, ekipi zaposlenih se tako pridružuje 5 delavk in delavcev, in sicer medicinske sestre in tehniki iz domov starejših iz Ljutomera, Metlike in Loke ter iz Zdravstvenega doma Hrastnik. V Domu pa poudarjajo, da bi za obvladovanje situacije potreboval še vsaj 10 dodatnih oseb.
V Hrastniku je po včerajšnjih podatkih trenutno aktivnih 44 karantenskih odločb, izdanih na meji in na podlagi kontaktov. Vse odrejene karantene so bile s strani inšpektorata preverjene, nekatere tudi večkrat. Ugotavljajo, da občani povečini upoštevajo odrejene ukrepe, razen 4 osebe. Danes ponovno sledi preverjanje, ki ga izvaja zdravstvena inšpekcija skupaj s policisti. Poostren nadzor se bo opravil tudi v gostinskih lokalih, in sicer upoštevanje navodil NIJZ.

Slavko Jelševar
Situacije, ki se odvija v Domu starejših Hrastnik, si ne želi nihče in korak k preprečitvi tega je zaprtje domov za vse obiske. V DU Franca Salamona še vedno izvajajo obiske pod balkoni – ki pa morajo biti predhodno najavljeni. Z uporabo digitalnih naprav bodo stanovalcem in njihovim svojcem poskušali ohranjati čim več stika. Kdaj bodo ponovno dovolili obiske, bo odvisno od situacije in števila okuženih v okolici.