“Vedno se meglica zbere na križišču Dol, Trbovlje (bivši Riklov most). In danes se je tja tudi vrnila. Ni prvič. Se dogaja dokaj pogosto. Samo, da je meglica večinoma manj vidna in je ljudje zgleda da ne opazijo” neznani pojav opiše naša bralka.
Dobro viden pojav, ki se je raztezal čez velik del Hrastnika, je zbudil alarm pri občanih. Obveščena je bila policija, gasilci in tudi občina. Skozi mesto se je zapeljala tudi ena od bralk, ki podobno kot ostali naši očividci ne poroča o smradu, le o meglici.
Gasilci so se odpravili do obeh večjih industrijskih obratov, a ni bilo videti, da bi meglica prihajala od katere od njih. Po informacije smo se obrnili tudi na policijo in okoljski inšpektorat ter na Agencijo za okolje RS – njihove odgovore še čakamo.
Neprijeten vonj in skrivnostna meglica. Naravni pojav ali posledica industrije?


Smučanje je v Zasavju že od nekdaj priljubljeno. Rudarji, ki so ves teden v jamah vdihovali črni prah, so se v prostem času radi zaganjali v bele strmine. Njihova oprema je bila v primerjavi z današnjim časom zelo skromna, na večino smučišč pa so šli peš. Avto je bil redka dobrina.
Danes ima Boris svoj zasebni muzej smučk in opreme. »To mi je v veliko veselje,« pravi. Okrog 300 parov jih je, veliko je Elanovih, te so posebej razstavljene. Zanimive so tiste najstarejše, lesene s takratnimi vezmi in palicami. Za posamezne pare so vezane prav posebne zgodbe, ki jih Boris z veseljem deli. Častitljivo starost imajo tiste iz davnega leta 1900.
Pa prve Elanove smuči iz leta 1946, na katerih so zvezda, Triglav in napis Elan. Ali pa smuči, ki so pripadale uspešnemu alpskemu smučarju Mariusu Eriksenu, Oslo 1936.
Ena od posebnost je reklamna smučka Elan, ki je poslikana s kopijo Mrtvaškega plesa iz Hrastovelj. Borisovo zbirko krasi tudi prvi logo Planice. Poleg smuči je tu še cela zbirka navadnih usnjenih okovanih čevljev, kasneje prilagojenih za alpske smuči, pancerjev, smučarskih kap, pokalov, sank, drsalk, fotografij …





Dela obsegajo izvedbo celovite energetske sanacije objekta vključno z ureditvijo novega sistema za ogrevanje. V postopku javnega naročila je bil za izvedbo gradbeno obrtniških in strojnih del izbran izvajalec AGM Nemec, za dela pa bodo računali okoli 300 tisoč evrov.
Načrtuje se, da bodo vsa dela na objektu končana v mesecu oktobru. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada v višini približno 100 tisoč evrov, ostala sredstva bodo zagotovljena iz občinskega proračuna.