Policisti so v zadnjih 24 urah obravnavali kar tri primere prijav, ki so se nanašale, dvakrat na trk v parkirano vozilo (v Trbovljah in v Hrastniku) in enkrat na poškodovanje parkiranega vozila tekom noči na parkirišču v Trbovljah – nastala so le materialna oškodovanja lastnikov avtomobilov. Zabeležili so tudi vlom v vrtno uto, ki se je zgodil pretekli konec tedna, kjer pa storilec ni ničesar odtujil.
Daily Archives
04. 02. 2020
Pretekli teden je Občina Zagorje objavila razpis za sofinanciranje letnega programa športa, evrov iz tega naslova pa se bodo lahko nadejala športna društva in športni klubi ter zagorska športna zveza.
Čas za prijavo bo potekel 24. februarja, pred pripravo vseh potrebnih dokumentov pa je zagorska občina za zainteresirane pripravila še predstavitev, ki bo 12. februarja v sejni sobi tamkajšnje občinske zgradbe. Razpis in razpisno dokumentacijo bo predstavil zunanji strokovni sodelavec Olaf Grbec.
Otroci in strokovne delavke Vrtca Zagorje ter mentorji in prostovoljci ZLU Zasavje so vse od lanskega oktobra izvajali projekt Verižni eksperiment v vrtcu, kateremu je bilo vsebinsko namenjenih osem srečanj. Z otroki je delala ista ekipa strokovnih delavcev vrtca in prostovoljcev, kot v vrtčevskem letu 2018/2019, ko so k izvedbi Verižnega eksperimenta pristopili prvič.
Zabijanje žebljev, merjenje, puljenje, žaganje, brušenje, barvanje
Otroci so bili pravi mali mojstri, saj so ob pomoči in usmerjanju odraslih opravljali številna tehnična dela za izdelavo posameznega dela verižnega eksperimenta. Da imajo tudi zametke arhitekturnega smisla nekje v sebi, so dokazali, ko so izdelali še malo maketo vrtca v okrasni namen.
Četudi principa neprekinjenosti otroci sprva niso najbolj natančno razumeli, so potem ko so sproti spoznavali skupek naprav, ki se poganjajo ena za drugo (tako da prejšnja s povezovalno kroglico sproži naslednjo, v stilu podiranja domin), že povsem usvojili poznavanje verižnega eksperimenta in se ob vsem skupaj tudi zabavali.
Čemu sploh vso so sestavljanje?
Preko igre otroci spoznavajo različne materiale in njihove lastnosti. Urijo se v postavljanju stolpov in kač iz domin, zabijanju žebljev, kotaljenju steklenic z različno vsebino, spuščanju kroglic (frnikul) in postavljanju že izdelanega verižnega člena. Tudi to, da so se seznanili in rokovali z različnimi tehničnimi orodji, denimo z žago, s kladivom, s kleščami, s pilo in z izvijačem, jim bo v nadaljnjem življenju kvečjemu le koristilo, saj so že tekom njihovega vsakdana v vrtcu razvili različne ročne spretnosti tehničnih poklicev skozi žaganje, vijačenje in zabijanje žebljev.
V slogi je moč!
Projekt Erasmus+ z naslovom Verižni eksperiment v vrtcu stremi tudi v povezovanje, saj je vanj vključenih devet partnerjev iz štirih držav (Hrvaška, Slovenija, Italija, Poljska). Koordinatorka projekta je Ljudska univerza Jesenice, iz Zasavja pa v njem sodelujeta Zasavska ljudska univerza in Vrtec Zagorje ob Savi.
Tudi na delovna srečanja v tujino
Eno izmed srečanj, ki je potekalo ob koncu januarja, je organiziralo Pučko otvoreno učilišče Koprivnica in Dječji vrtić Tratinčica. Namen srečanja je bilo učenje izdelave četrtega člena verižnega eksperimenta na temo Sankanje po klancu. Glavni material za izdelovanje člena je bil papir. Predstavniki so bili razdeljeni v šest skupin, v vsaki izmed njih pa prisotni predstavniki iz različnih držav. Na koncu so člene med seboj povezali v skupen verižni eksperiment ter ga z otroki iz Vrtca Tratinčica in županom mesta Koprivnica sprožili.
Mednarodni projekt, ki poteka že od lanskega oktobra 2018 in bo trajal do konca letošnjega septembra, je že izkazal svoje dobre učinke: starejši prenašajo znanje na mlajše, odrasli in otroci bolj aktivno sodelujejo, vsi, tako prostovoljci kot strokovni delavci in otroci pa se povezujejo preko gradnje verižnega člena.
Vas zanima, kako verižni eksperiment izgleda, ko deluje?
S februarjem so v prostorih informacijske pisarne Regionalnega centra NVO v Zagorju ponudili odprt delovni prostor, ki bo služil nevladnim organizacijam, ne le z območja Zagorja ob Savi, pač pa vsem organizacijam s tem statusom iz zasavske regije.
Prostori, ki so sicer opremljeni s sanitarijami, kuhinjo, brezžičnim internetom in potrebnim pohištvom, bo nevladnim organizacijam brezplačno na voljo za izvajanje sestankov, srečanj, delavnic, predavanj, občnih zborov, individualnemu ali skupinskemu delu in ostalim mirnejšim aktivnostim.
Društvena uporaba prej in v bodoče
Prostor je do sedaj uporabljalo Društvo za razvoj ustvarjalnosti in kreativnih industrij PUNKT in ga s tem mesecem zapušča, ob čemer pa je bila izkazana težnja po uporabi drugih. “Z NVO bomo podpisali dogovor in jim omogočili, da prostor uporabljajo za določen čas do začetka prenove prostorov v mladinski oddelek knjižnice. Začetek del načrtujemo že v tem letu,” je povedal Matej Drobež iz Občine Zagorje in dodal: “NVO-ju, kot je bilo tudi PUNKT-u, bomo za to obdobje v skladu z zakonodajo omogočili brezplačni najem.”
Do sedaj tovrstnih potreb niso zaznali
Na občino v zadnjem obdobju niso dobili izražene potrebe po tovrstnih prostorih, več izkazanih potreb dobimo za najem samostojnih društvenih prostorov. Zaradi omejenega števila poslovnih prostorov in visokih stroškov le-teh so na zagorski občini prepričani, da je prava pot da se društvom zagotavljajo prostori, ki si jih delijo in jih uporabljajo, ko jih potrebujejo (denimo za izvedbo projektov in zbore članov društev ter podobno). “Zato idejo NVO-ja podpiramo in smo prepričani, da bomo tudi v nadaljevanju našli ustrezne prostore, če bodo izkazane potrebe s strani zagorskih društev,” sklene v.d. direktorja zagorske občinske uprave Drobež.
SORODNI ČLANKI:
Včeraj so bili trboveljski gasilci še kako aktivni, jutro so začeli s podrtim drevesom, dan pa zaključili skupaj z reševalci.
Nekaj pred 8. zjutraj so gasilci PGD Trbovlje mesto odstranili nevarno drevo, ki je ogrožalo mimoidoče na Opekarni.
Na Trgu svobode je zagorelo osebno vozilo okoli 13. ure. Na kraju so posredovali trboveljski gasilci, ki so goreč avtomobil pogasili in preventivno pregledali okolico.
Zadnja včerajšnja gasilska akcija je bila v sodelovanju z reševalci NMP pri oživljanju in oskrbi osebe, žal pa se dogodek ni končal pozitivno, kljub hitri intervenciji.
Da ne gre za slab razplet okoli odlaganja elektrofiltrskega pepela na Lakonci, je še vedno prepričan Ervin Renko, direktor HSE EDT, ki se je držal dogovora z lokalno skupnostjo in poleti začasno ustavil dovoz – medtem pa so se za sprejemanje pepela registrirali še drugi in »posel« prevzeli. Tako je podjetju nastala poslovna škoda, je odločen Renko: “da je pepel nenevaren odpadek pa vemo že več kot 40 let, le ravnanje z njim mora biti ustrezno” in ob tem še dodal: “Pepel vozijo sedaj v drug konec Slovenije, pa se o tem dela kakšen medijski pomp, izredna seja?”
Brežino bodo uredili z drugimi kompozitnimi materiali
Vseeno si v HSE EDT želijo, da bodo v prihodnosti brežino na tem območju uredili – z drugimi kompozitnimi materiali – in območje pripravili za obrtno cono. Tehnološko opremo so že odstranili, STS dovoljenje imajo in predelovanje pripeljanega materiala se bo začelo v pomladnih mesecih.
Območje Lakonce, ki je v lasti pravne naslednice TET bodo glede na dosedaj izkazane interese razparcelirali. Je pa stanje – tako z dovozom, komunalno ureditvijo in prostorom že ta trenutek na točki, da če bi se že danes pojavil resen kupec, bi zemljišče prodali, saj si tudi v trboveljski energetski družbi želijo razvoja in novih delovnih mest, “tega nam v Trbovljah primanjkuje” dodajo.
Že tako se občani nikakor več ne znajdejo kod in kam v Zdravstvenem domu Hrastnik, kjer gre situacija z zdravniki v zadnjih dveh letih v neznano, zadnje dni pa niso našli niti podatkov o odprtosti ambulant, saj spletne strani enostavno več ni.
Zakaj bi imel osebnega zdravnika, če ga nikoli ni, ali pa se menjajo na 2 leti?
Bralci opisujejo, kako se vsak pacient, ki pride v čakalnico sprašuje, kdo ga bo sprejel, ali še ima svojega zdravnika …Občanka, nekaj čez 50 potarna, kako se je dvakrat opredelila in obakrat izgubila osebno zdravnico. »Ali ima sploh smisel to opredeljevanje« se jezna sprašuje »ko pridem v svojo ambulanto pa me obravnava nekdo drug, ki pač nadomešča.«
Prav pred tednom dni smo Gregorja Pajića, ki ostaja v.d. direktor vse do konca postopkov za izbiro stalnega direktorja, prosili za podatke, katere ambulante delajo in kdo od zdravnikov dela v kateri od ambulant.
Pet ambulant družinske medicine, nam našteje Pajić. Tri v sklopu doma in dve koncesionarki, od tega ena na Dolu. Nosilci javnih ambulant so družinski zdravniki Betim Ejupi, Dragan Ristić, in Vesna Trifoni, ki naj bi že lansko leto iz Hrastnika odšla drugam, a njena ambulanta očitno ostaja.
Ko smo želeli preveriti, kako delujejo njihove ambulante in, koga od zdravnikov dejansko najdemo v njihovih ambulantah, smo naleteli na dejstvo, da spletne strani več ni. Direktor je obljubil, da naj bi predvidoma februarja postavili novo spletno stran, kjer bodo objavljeni vsi razporedi za delo ambulant. Medtem pa ostaja “mrk”.
In še …
Pediatrija je še vedno pod okriljem Katarine Potušek Kuhar, nosilka ginekološke ambulante pa je od odhoda Jelke Markovič – Cvetka Skušek Fakin, nadomestne zdravnice v taisti ambulanti pa še Nataša Kočnar in Olivera Milanović.
SORODNI ČLANKI:
Vsak dan manj zdravnikov, se lahko zdravstveni dom celo zapre?



