Po 20 letih potapljanja in reševanja na reki Savi so se člani podvodne reševalne službe Slovenije in seveda DPD Trbovlje odločili, da Savo od Prusnika do TET preplavajo pod vodo.
V kolikor je znano gre za zgodovinski potop, saj naj bi bili tokrat prvi potapljači, ki jim je to uspelo! Kot nam je izkušnjo opisal potapljač Simon Las iz DPD Trbovlje je bil vodostaj ob potopu nizek, vidljivost pa relativno dobra, tam 2 do 3 metre. “Presenetil nas je močan tok pri dnu struge,” je še dodal izkušeni potapljač.
Potop z manjšimi postanki je trajal približno uro in pol, potopili so se največ do 7 metrov.
Sava okoli 9 stopinj Celzija
Potapljači so se spustili po 4 kilometre dolgem in zelo zahtevnem predelu. “Potop je bil pol adrenalina in nevarnosti, ki jih prinese reka. Zato na tem mestu apeliram, prepovedati namreč ne morem, na vse člane, da tega ne počnejo sami ali v lastni organizaciji,” je opozoril Las.
Preberite tudi: V Savi potopljen skrivnostni vlak …
Kako je potop izgledal lahko vidite v VIDEU, najbolj zahtevnih delov potopa pa ni posnetih, ker je bilo to enostavno nemogoče še pojasnijo zasavski potapljači.

»Najprej nam je vladna stran ponudila znesek 522 evrov, zdaj predlagajo 525 evrov na prebivalca. Lani smo župani popustili, letos pa vztrajamo na 536 evrih na prebivalca. Na dolgi rok tako pač več ne gre. Zdaj predvidena sredstva resnično niso dovolj za delovanje lokalne samouprave,« je pojasnila trboveljska županja Jasna Gabrič, ki je tudi je podpredsednica Skupnosti občin Slovenije.
V tem trenutku nobena občina ne razpolaga s podatkom o primerni porabi na prebivalca v Republiki Slovenji, iz česar se izračunava višina dohodnine. »Vidimo, da lahko država za nekatere projekte najde tudi po 100 milijonov evrov. Mi pa govorimo o 20 milijonih evrov za občine. Zahtevamo, da se najde rešitev tudi na področju lokalne samouprave. Sicer je to zelo jasen signal, kaj to pomeni za občinske proračune,« pravi zagorski župan Matjaž Švagan.


