Prvo lutkovno predstavo so si Hrastničani v Kulturnem domu Konzum ogledali pred 74 leti. Hrastniški lutkarji so tri desetletja aktivno delali in uprizarjali simpatične zgodbe. Potem je sledil premor – vse do pred desetletjem, ko je sedanja postava Društva Marionetno gledališče Jurček marionetno dejavnost na pogorišču knapovskega lutkarstva ponovno oživela. Tik pred nastopom od 10. jubileju, smo jih obiskali na vaji.
Društvu Marionetno gledališče Jurček deluje v Muzeju Hrastnik, knapovske marionete pa so male umetnine – edinstvene lepotice v razstavnih vitrinah. Te bi ostale le muzejski eksponati, če jih “Jurčki” ne bi znova in znova oživljali na odru in skoznje pričarali pravljično vzdušje.
Rdeča kapica je bila tista predstava, ki je leta 2010 na odrskih deskah napovedala preporod lokalnih lutkarjev. Kup drugih je sledilo, ob tem pa Jože Bovhan poudarja, da klasične pravljice (kot so Sneguljčica, Trnuljčica, itd.) žal izginjajo.
V zadnjih letih so mojstri iz Hrastnika za številne predstave izdelali tudi lutke. Njihovi daleč najbolj priljubljeni predstavi sta Žogica Nogica in Zvezdica Zaspanka, igrajo pa še igre Butalci, Mizica pogrni se, Volk in trije prašički.
Izziv: “Ne bi radi postali moderni, a moramo!”
Od ideje do uprizoritve minejo trije meseci
S pripravo posamezne marionetne igre dela nikakor ni malo. Po tem, ko se najde ustrezna gledališka predloga, jo zaradi zakonodaje s področja avtorskih pravic najprej priredijo, sledi izdelava scene in lutke ter navezava le-teh na vrvice, da postanejo marionete. Za vsako predstavo je potrebno izdelati nove lutke, pove Špela Ulaga, ki se je leta 2013 vključila v program preko katerega se je naučila posebnih veščin izdelave lutk. Ohranila je dobre odnose v Lutkovnem gledališču Ljubljana in z dovoljenjem vodstva pri njih izdela vse lutke, rekvizite in scenske elemente, ki jih potrebujejo za svoje predstave.
Marioneta potrebuje 80 do 100 ur dela, preden zaživi v vsej svoji posebnosti; lahko pa ima od le 8 vrvic, kadar samo hodi in tudi do 18 vrvic, če izvaja kakšne posebne gibe. Ko je lutka narejena, ji Jože Bovhan nadene še oblačila. “Prašički pač ne smejo biti goli,” hudomušno pripomni, potem jih je potrebno še navezati in vaje se lahko začnejo.
V obliki krožka med učence
Povprečna starost članov se giblje krepko čez 60 let, zato si upravičeno želijo pomlajenih, novih moči. Še vedno se niso sprijaznili, da so v zadnjih letih izgubili kar štiri svoje člane. Letos so se odločili, da pomen kulturne dediščine predstavijo mlajšim rodovom, zato se bodo podali med učence in Špela jim bo predstavila, kako izdelati marionete in lutke ter samostojno uprizoriti predstavo.