Na težave pri oskrbi z vodo in predvsem na to, da je voda na tem območju precej onesnažena, že dolgih šest let opozarja hrastniški občinski svetnik Franc Bokal.
Premalo prebivalcev?!
Trenutno je na območju Kala stalno prijavljenih 44 občanov, zaradi česar to območje ni območje poselitve, ki mora biti, v skladu z Uredbo o oskrbi s pitno vodo, opremljeno z javnim vodovodom. Vodovod na Kalu ima status vaškega vodovoda in ni del javne infrastrukture, nam pojasni Tomaž Sihur, vodja oddelka za prostor, okolje in gospodarske javne službe na Občini Hrastnik.
Voda ni varna za pitje
Občina kvaliteto vode iz vaških vodovodov preverja dvakrat letno. Zadnje vzorčenje je bilo opravljeno lani oktobra, v odvzetem vzorcu je bila prisotna bakterija E. coli, potrdi Sihur.
Kadar je v vodi prisotna bakterija E. coli, sklepamo na fekalno onesnaženje pitne vode. Voda ni varna za pitje, predvsem zato, ker so lahko v njej prisotni tudi drugi patogeni mikroorganizmi, nam pojasni Nataša Sovič iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
Bodo dočakali pitno vodo?
V Hrastniku se v naslednjih letih načrtuje gradnja sistemov javne vodooskrbe med katere spada tudi sistem Kal. Občina je že pristopila k iskanju novega vodnega vira na Kalu. V ta namen se je v letih 2015 in 2016 spremljala ustreznost nezajetega vodnega vira Zgornji Jerebičnik, pojasni Sihur.
Glede na rezultate preizkušanj je vključitev novega vira, z namenom oskrbe prebivalcev s pitno vodo, možna. Projekt obsega ureditev zajetja vodnega vira Jerebičnik, gradnjo novega vodovodnega omrežja in rekonstrukcijo objektov.
V Hrastniku so bili v preteklosti že urejeni vaški vodovodi na območju Turja, Gor, Kopitnika in Slatnega. Skupne investicije v urejanje vodooskrbe so v zadnjih letih presegle 1,8 milijona evrov, pove Sihur.