V začetku aprila lani so prvič, na odlagališču žlindre in pepela, zagnali sončno elektrarno Prapretno. Obratovanje je bilo v zadnjem letu zanesljivo, proizvedla pa je 3.507 MWH električne energije, kar je 5,7 odstotkov več od pričakovanega.
Letna proizvodnja energije v Prapretnem zadostuje za porabo 900 gospodinjstev
Sedaj druga največja slovenska sončna elektrarna je ob zagonu orala ledino slovenskih sončnih elektrarn z močjo večjo od 1 MW. Za skupino HSE in lokalno okolje ima velik simbolni pomen: postavljena je namreč na 120 metrov visokem odlagališču odpadnih produktov izgorevanja rjavega premoga v Termoelektrarni Trbovlje, ki je bila v letu 2014 trajno zaustavljena. »S sončno elektrarno Prapretno smo na degradiranem območju znova oživeli proizvodnjo električne energije, Zasavju pa pomagali pri vstopu v okolju prijaznejšo energetsko prihodnost,« pravi Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE.
Pridobivanje gradbenega dovoljenja za drugo fazo, tretja tik pred javno obravnavo
Pridobivanje sončne energije na dotični lokaciji pa se bo še povečalo. Za projekt SE Prapretno 2 namreč že potekajo postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, poleg tega pa je tudi občina Hrastnik konec leta 2022 objavila sklep o pripravi občinskega podrobnega načrta za SE Prapretno 3. V teh dneh se pričakuje tudi javna razgrnitev, so prepričani na HSE.
Po končanih vseh treh fazah v Prapretnem skupna moč 10 MW
Trenutno je na lokaciji SE Prapretno na površini 34.000 m2 postavljenih 6.746 solarnih modulov in 25 razsmernikov, po zaključenih vseh treh fazah pa bo skupaj postavljenih predvidoma okoli 22.000 modulov oziroma kar 82 razsmernikov, ki pretvarjajo električno energijo iz enosmerne v izmenično.
»V HSE bomo celovito izrabili potencial Prapretna za izkoriščanje električne energije iz sonca,« še izjavi Štokelj, ki pospešeno zasleduje cilje razogljičenja energetike.
FOTO: Tudi uradno otvorili največjo sončno elektrarno v Sloveniji