Trboveljčan, ki je že vse svoje življenje tesno povezan s športom, se je v avgustu udeležil vzdržljivostne preizkušnje v sosednji Avstriji. Na dvojnem ultra triatlonu je dosegel zavidanja vreden rezultat, saj je s tremi športnimi panogami v skupni razdalji 452 kilometrov opravil v 25 urah in 39 minutah.
Iztok med plavanjem
Zaokroženo bi seveda bilo najlažje napisati, da je premagal t.i. dvojnega Ironmana v slabih 26 urah, in kljub temu, da je dosežen čas pri končnem rezultatu seveda pomemben, je največjega pomena dejstvo, da izredno dolgo tekmo udeleženec sploh izpelje od starta pa do cilja, poudari Iztok Deželak.
Ni mačji kašelj odplavati 7,6 kilometrov, nato 360 kilometrov prevoziti na kolesu in nazadnje še 84 kilometrov odteči. “Pri takih naporih je zelo pomembna glava, saj je tista, ki prepriča telo, da zmore. Prioriteta je zelo, zelo stabilna in močna psiha,” opisuje športnik, ki preizkuša meje lastne vzdržljivosti.
Podpore ne manjka
Tudi oče je športnik in ravno sredi avgusta je pri svojih 66 letih uspešno opravil s polovičnim Ironmanom. Oba, Iztokov oče in mama, sta ga vedno usmerjala v šport in prav njima dolguje zahvalo, da dela, kar dela, saj sta mu dala dobre osnove in mu nenehno nudila pomoč, na katero se lahko zanese še danes. Tudi vsa preostala družina, vključno z njegovim sinom, ki že kaže odkrito ljubezen do košarke, živi v tesni povezavi s športom, prav tako je rekreativno aktiven tudi ves njegov prijateljski krog.
Ob njegovem osebnem udejstvovanju v teku na dolge proge skupaj s plavanjem in kolesarjenjem hvaležno izpostavi vse, ki ga z opremo in donatorstvom podpirajo. Samo sprotno treniranje kot tudi udeležba na triatlonih namreč potegnejo za seboj kar nekaj stroškov.
Ne ustavi se, dokler ni na cilju
Iztok Deželak pove, da ima zaenkrat srečo, da poškodbam ni izpostavljen, četudi v preteklosti, ko sta bila motocross in bordanje intenzivneje na njegovem urniku, pogosto temu ni bilo tako in so se zdravstvene nevšečnosti pogosto pripetile – kar pa je glede na hitrosti pri obeh športih tudi razumljivo. Sicer sta mu oba, tako bencinski kot zimski šport še vedno ljuba, saj z veseljem tudi dandanes premaguje kilometre z motorjem in čas, ki za treninge triatlona ni optimalen, pozimi v obširni meri izkoristi za deskanje po belih strminah. Obče znano je, kako je ukvarjanje s športom zdravo in blagodejno, “a naše telo, resnici na ljubo, ni narejeno za takšne ekstremne napore,” priznava. Vendar prav to mu predstavlja izziv: Zelo močna želja ga vodi naprej, vse dokler se na cilju ne ustavi in na ta način preizkuša, do kje lahko kot športnik gre. Motivira ga močna želja po cilju, kajti s prečkanjem le-te običajno prestavi mejo svoje sposobnosti in kljub enormnim dolžinam ga doslej še nobena razdalja ni uspela zaustaviti.
Pogled v najtežje preizkušnje
Pravijo, da prvega ne pozabiš nikoli, pri športih, ki zahtevajo izjemen napor in železno voljo, pa je običajno, da najtežji ostane najbolj zapisan v spomin. Trboveljčan ob tem pove, da je dolžinsko bil najbolj zahteven nedavni dvojni ultra triatlon v Avstriji, na katerem je le šest mest zaostal za najhitrejšim, na splošno pa je bil zaradi okoliščin posebej zahteven Ultra Balaton (2015), na katerem je opravil s kar 221 kilometri enoetapnega teka, kar je že samo po sebi – brez oziranja na uvrstitev – uspeh, vreden priklona. “Bile pa so na Madžarskem res težke razmere, močno je pripekalo, dnevne temperature so bile v povprečju okrog 35 stopinj Celzija in nočne 28, ob tem pa je tek potekal le po asfaltni podlagi, ki velja za nehvaležno podlago.”
Iztok svoje ljubezni do športa ne tišči strogo pri sebi. Že deset let namreč vodi Športno društvo Sportiva, v okviru katerega nudi rekreativne vadbe skupinam. In z ozirom na to, da načrtuje tudi v prihodnosti še naprej preizkušati meje lastne telesne in psihične zmogljivosti, bomo o Deželaku ter njegovih uspehih zagotovo še slišali in tudi pisali.
Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne
Poveča jakost barv in prilagodi tipografske lastnosti
Ta način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami
Pomaga pri osredotočanju na določeno vsebino
V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo
Zmanjšuje moteče dejavnike in izboljšuje osredotočenost
Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe
Omogoča uporabo spletnega mesta z bralnikom zaslona
Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Nastavitve za lažjo berljivost
Lupa za besedilo
Berljiva pisava
Pisava za dislektike
Izpostavi naslove
Izpostavi povezave
Povečava pisave
Privzeto
Velikost posamezne vrstice
Privzeto
Razmak med črkami
Privzeto
Nastavitve prikaza
Črno-beli prikaz
Visok kontrast
Visoka jakost barv
Majhna jakost barv
Nastavitve za lažjo orientacijo
Skrij vse slike
Virtual Keyboard
Vodnik za branje
Onemogoči vse animacije na spletišču
Maska za branje
S kazalcem izpostavi vsebino
Večji temen kazalec
Večji svetel kazalec
Navigation Keys
Izjava o dostopnosti
Zadnja posodobitev: 1.3.2024 ob 16:30
Stanje skladnosti
Trdno verjamemo, da mora biti internet na voljo in dostopen vsakomur, zato si prizadevamo za spletno mesto, ki je dostopno najširšemu možnemu občinstvu,
ne glede na okoliščine in sposobnosti.
Da bi to izpolnili, si prizadevamo čim bolj dosledno upoštevati smernice konzorcija World Wide Web Consortium (W3C) za dostopnost spletnih vsebin 2.1 (WCAG 2.1) na ravni AA.
V teh smernicah je pojasnjeno, kako omogočiti dostopnost spletne vsebine osebam z različnimi vrstami invalidnosti. Upoštevanje teh smernic nam pomaga zagotoviti, da je spletno mesto dostopno
vsem ljudem: slepim, gibalno oviranim osebam, osebam z okvaro vida, osebam s kognitivnimi motnjami in drugim.
To spletišče uporablja različne tehnologije, da bi bilo vedno čim bolj dostopno. Uporabljamo vmesnik za dostopnost, ki osebam s posebnimi potrebami omogoča, da prilagodijo uporabniški vmesnik spletnega mesta in ga oblikujejo po svojih osebnih potrebah.
Če ste odkrili okvaro ali imate ideje za izboljšave, vas bomo z veseljem poslušali. Upravljavce spletnega mesta lahko kontaktirate z naslednjim e-poštnim naslovom urednistvo@zon.si
Bralec zaslona
Na našem spletnem mestu je poleg različnih vedenjskih sprememb uporabljena tudi tehnika atributov ARIA (Accessible Rich Internet Applications), ki slepim uporabnikom z bralniki zaslona omogoča, da lahko berejo, razumejo in uživajo v vsebini spletnega mesta. Takoj ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na vaše spletno mesto, prejme poziv za vnos profila bralnika zaslona, da bo lahko učinkovito brskal po vašem spletnem mestu in ga upravljal.:
Podprti načini prilagoditev na našem spletnem mestu
Varni način za epileptike: Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne: tTa način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami: V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo: Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe: Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Združljivost brskalnika in podpornih tehnologij
Prizadevamo si podpirati čim širši nabor brskalnikov in podpornih tehnologij, tako da lahko naši uporabniki izberejo najprimernejša orodja s čim manj omejitvami. Zato smo si zelo prizadevali, da bi lahko podprli vse glavne sisteme, ki predstavljajo več kot 95-odstotni tržni delež uporabnikov, vključno z Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera in Microsoft Edge, JAWS in NVDA (bralniki zaslona).
Opombe in povratne informacije
Kljub našim prizadevanjem, da bi vsakomur omogočili, da spletno mesto prilagodi svojim potrebam, še vedno lahko obstajajo strani ali razdelki, ki niso v celoti dostopni, so v postopku pridobivanja dostopnosti ali nimajo ustrezne tehnološke rešitve, ki bi omogočila njihovo dostopnost. Kljub temu stalno izboljšujemo dostopnost, dodajamo, posodabljamo in izboljšujemo njene možnosti in funkcije ter razvijamo in sprejemamo nove tehnologije. Vse to je namenjeno doseganju optimalne ravni dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom. Za kakršno koli pomoč se obrnite na urednistvo@zon.si