Za nekaj minut priletel in odletel iz Trbovelj. Helikopter namreč, ki je predvčerajšnjim pristal na trboveljskem helioportu. Pristanek je nosil sporočilo, ki bi lahko reševalo življenja.
Po besedah Aljoše Kovačiča Slovenija ne upošteva uredbe Evropske unije, ki narekuje, da mora biti helikopterska nujna pomoč komercialno civilne narave. “Naša država situacijo rešuje kar s sklepom, v katerem so to odgovornost predali plovilom v lasti države.” Ne glede na to, da se zaradi tega podaljša čas prileta helikopterja ob življenjsko ogrožujočih stanjih, še opozori Kovačič iz podjetja Helitours.
Edini v Sloveniji z licenco letalske agencije za opravljanje helikopterske nujne medicinske pomoči v civilnem letalstvu so prepričani, da bi Slovenija v najboljšem primeru potrebovala 4, v osnovnem pa vsaj 3 baze, s katerimi bi zagotavljali 15-minutni doseg helikopterja po slovenskih krajih, ki bi iz splošnih bolnišnic vozili paciente v klinične centre.
Trenutni problem je prekrivanje letov, pove Kovačič in tudi dejstvo, da plovila 15. brigade niso namensko reševalna, temveč prilagojena za reševanje. Z vzpostavljenimi civilnimi bazami bi obenem tudi razbremenili vojaške helikopterje
Z demonstracijskim letom od Murske Sobote, Brežic, Jesenic in Šempetra pri Novi Gorici – z vmesnimi postajami, kot je bila tudi v Trbovljah, so piloti iz Helitoursa želeli opozoriti javnost na nujnost vzpostavitve nujne medicinske pomoči v civilnem letalstvu.
VIDEO: