Če v zadnjem času poročamo o kadrovskih stiskah zasavskih zdravstvenih domov, je bilo lansko leto za litijskega ravno obratno. Zaposlili so 25 novih sodelavcev in ob dejstvu, da jih je 7 zaradi različnih razlogov odšlo, so jih imeli lani še vedno 18 več kot v letu 2023.

Dodatno so zato pridobili programe fizioterapije, klinične psihologije, otroško-šolskega dispanzerja dežurne službe ter uvedli samoplačniško ambulanto oralne kirurgije. “Lani smo še okrepili našo kadrovsko strukturo z visoko usposobljenimi strokovnjaki s področja medicine. Novi pediatri, zobozdravniki, specializanti, radiologi in drugi zdravstveni strokovnjaki niso le obogatili naše ekipe, temveč so s svojim strokovnim znanjem in svežimi pristopi še izboljšali našo zmožnost zagotavljanja celostne ter posamezniku prilagojene zdravstvene oskrbe,” je situacijo predstavil direktor Mario Bjelčević.
Rekordno leto
Leto 2024 je za litijski zdravstveni dom predstavljalo prelomnico na področju investicij, saj je skupna vrednost vloženih sredstev presegla milijon evrov. Največ jih je bilo na področju pediatričnega dispanzerja, medicinske opreme, dobili so tudi novo, sodobno reševalno vozilo, ki smo ga predstavili v prispevku TUKAJ. “Vse to prinese izboljšane delovne pogoje našim zaposlenim in boljšo obravnavo našim občanom in občanom. Z veseljem lahko rečem, da je lansko leto rekordno tudi na poslovnem področju. Ustvarili smo za petino več prihodkov kot leto prej in presežek v vrednosti skoraj pol milijona evrov, kar nas uvršča med 10 najbolj poslovno uspešnih zdravstvenih domov v državi. Gredo pa zasluge temu, da smo dobro izvedli planirani program in se še razširili na področju tržne dejavnosti.” Največ teh imajo v zobozdravstvenih in laboratorijskih storitev ter medicini dela, prometa in športa.
Generacije bodo čez nekaj let reševale življenja
Še posebno ponosen je direktor na njihov lastni projekt “generacija rešuje življenja”, s katerim litijske osnovne in srednješolce izobražujejo o prvi pomoči ponesrečencem. “Osnovno načelo, ki smo ga zavzeli v našem ZD je to, da smo mi tu za naše uporabnike in ne obratno. Zato smo iskali vse načine, kako se vključiti v lokalno okolje. K temu veliko pripomore Center za krepitev zdravja in – meni najbolj srčen, ki deluje na dolgi rok, je generacija rešuje življenje.” V projektu izobražujejo starejše učence vseh osnovnih šol v Litiji in gimnazijce ter jim poskušajo predati osnovno znanje za prvo pomoč ob najhujših primerih – srčnih zastojih. “S sodelavci res verjamemo v projekt in seveda, da bomo sadove poželi čez nekaj let, ko bo vsak občan lahko pomagal sosedu ali svojcu ob takšnih situacijah.” Potekajo tudi že dogovori o izvedbi delavnic v Zagorju, Trbovljah in Kamniku. Z istim sloganom in vrednotami zdaj upajo, da bodo šli še drugod po Sloveniji.
V letošnjem letu pa ZD Litija čaka še ena velika investicija. V naslednjih dveh letih naj bi na parkirišču ob njem zrasel Satelitski urgentni center (KLIK).
Takole oživljanja z aparatom AED učijo litijsko mladino:
Skoraj 600 otrok generacije, ki je pripravljena rešiti življenja