-- OGLAŠEVANJE --

Skoraj 600 otrok generacije, ki je pripravljena rešiti življenja

Da bi reševalci lahko pomagali osebi, ki potrebuje nujno medicinsko pomoč, bi se morali najprej do nje pripeljati. To pa lahko iz ZD Litija traja tudi do 40 minut, in to na nujni vožnji. Kaj pa, če lahko pomagajo otroci?

-- OGLAŠEVANJE --

Prav zato so v litijskem zdravstvenem domu pristopili k projektu, v katerem so k sodelovanje povabili okoliške osnovne ter srednje šole. “Vse litijske in šmarske šole so prepoznale izreden pomen tovrstnega učenja za lokalno okolje in s svojimi učenci in dijaki pristopili k projektu. Tako smo v prvem letu z znanjem opremili kar 590 otrok,” je v sporočilo za javnost povedal direktor ZD Litija Mario Bjelčević.

Otrok lahko že od 12. leta dalje izvaja postopke oživljanja

Gre namreč za delavnice, v katerih so otroke učili, kako prepoznati osebo v srčnem zastoju, kako pristopiti k takšni osebi in ji nuditi prvo pomoč. Opremili so jih tudi z znanjem temeljnih postopkov oživljanja z uporabo avtomatskega eksternega defibrilatorja (AED) ter pojasnili, kako pravilno poklicati na pomoč. Pod svoje okrilje so vzeli otroke 2. in 3. letnika litijske gimnazije ter 7., 8., in 9. razreda osnovnih šol, saj kot pravijo, je znanstveno dokazano, da lahko otroci od 12. leta dalje učinkovito izvajajo postopke oživljanja. “Se mi zdi, da včasih otroke malo podcenjujemo. Mi mislimo, da ne zmorejo, v resnici pa so nam na delavnicah pokazali, da temu ni tako. Prav vsi so bili pripravljeni sodelovati,” je udeležence pohvalila mentorica v programu Ana Brvar iz ZD Litija.

12 zaposlenih se je aktivno vključilo v izvedbo delavnic, za katere so porabili kar 176 ur dela in pri tem glede na povratne informacije učiteljic tudi marsikoga navdušili za nadaljevanje šolanja na srednji zdravstveni šoli. “Cela ideja se je izkazala za zelo uspešno. Učitelji, dijaki in učenci osnovnih šol so nas zelo lepo sprejeli in z navdušenjem sodelovali. Ravno zato smo v letošnjem letu program razširili.” V gimnaziji bodo mentorji v šolskem letu 2024/25 delavnice pripravili za vse štiri letnike, nadaljevali bodo tudi na litijskih in šmarskih osnovnih šolah.

Brvar kot medicinska sestra dela na urgenci, kjer se je srečala že z mnogimi primeri, ko je uporaba AED defibrilatorja rešila življenje. “Pri svojem delu sem doživela že veliko različnih zgodb. Želim si, da bi vsak znal pomagati in poklicati na pomoč. Da ljudi ne bi bilo strah pristopiti k osebi, ki potrebuje pomoč in jo vprašati, kako lahko pomagajo. S posredovanjem se možnost preživetja bistveno zviša. Res potrebujemo dobre ljudi, ki bi znali pomagati, saj je v tem času tega vedno manj.” Ekipi pri delu največ pomeni ravno to, da so otroci tako pripravljeni sodelovati ter da od njih odidejo zadovoljni in z nasmeškom, kajti zdaj znajo nekaj, kar je v življenju resnično pomembno.

Foto (arhiv ZD Litija):

Sorodni članki:

Novi direktor tudi zdravnik: “Izziv, da s pripomočki, ki jih imaš na voljo ljudem lahko rešiš življenje.”

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Šok v Hrastniku: med preiskavo zasežena pištola in naboji

Minuli teden so policisti na območju Zasavja poleg rednih nalog obravnavali še druge. PP Hrastnik V ponedeljek so na železniški postaji v Hrastniku obravnavali prometno nesrečo...
-- OGLAŠEVANJE --