Smrkolj ne skriva navdušenja, da bodo zdaj dve lokaciji kmalu združili v eno novogradnjo, kjer bodo imeli dovolj prostora tudi za večje izdelke ali številčnejše serije.
15 let so nekaj “štukali” in širili
Vse se je začelo ob družinski hiši na Izlakah, kjer so več kot deset let »štukali« in dograjevali, se spominja. Pa so nekaj dozidali, nekaj razširili …ko se je pojavila priložnost, da bi kupili prostore v Kisovcu, niso odlašali. Takrat si je Sergej rekel, »to je to«, zdaj pa smo. In od prejšnjega »režima« je to res bila revolucija. Končno dovolj prostora, da so se lahko širili. Odločitev se je izkazala kot dobra, saj so od takrat pošteno zrastli.
Vseeno pa je ostala še največja težava. Delo na dveh lokacijah ne pomeni le dvojih stroškov in prevozov, temveč tudi bistveno oteženo sodelovanje znotraj podjetja. Skitti ne temelji le na proizvodnji, bistven del je tudi razvoj, ki lahko poteka le z dobrim sodelovanjem. In prepričani so, da bodo, po tem, ko bodo obe lokaciji združili in postavili v obrtno cono Kisovec še močnejši, sploh v najbolj kakovostnem segmentu izdelave kovinskih izdelkov.
O Skittijevi zgodbi smo pisali že pred 9-leti. ČLANEK
»Odvija se moja vizija, da vse kar delamo, združimo.«
Navdušeno pripoveduje Smrkolj, saj so z vsemi stroji in napravami, ki jih imajo ter seveda z usposobljenim kadrom zmožni izdelke pripeljati od začetka do konca. Nimajo le struženja ali brušenja …v njihovih vrstah so strokovnjaki za številne tehnologije obdelave kovin, vsako leto pa asortiman strojev dopolnijo še s kakšnim naprednejšim.
Nova lokacija za Skitti pomeni selitev iz 2800 kvadratnih metrov, ki jih sestavljata dve lokaciji, na skupnih 6000, kjer bodo veliki pritlični prostori proizvodnje ločeni od pisarn, na stavbo pa bodo namestili sončno elektrarno s hranilnikom.
Zasavski izdelki v Mercedesih, vojaških in reševalnih vozilih …
Njihove kose najdemo vsepovsod. Denimo v Mercedesih G klase, pa tudi v nekaterih Adriinih avtodomih, avtobusih, pa v medicini, v ladijski industriji, tudi vse več v elektro področju. Sergej, ki je s to firmo zrastel, niti dneva nima oddelanega drugje, pove pošteno, si želi proizvodnjo očistiti. »Rad bi naredil čisto industrijo, ker je lahko takšna. Želim delati z izobraženimi ljudmi, ki bodo zadovoljni,« predstavi del vizije, ki jo sestavlja še že prej omenjena selitev vsega na eno lokacijo in postopno rast. Več kot 50-60 zaposlenih ne bi imel. »To je še obvladljivo. Tudi sam želim imeti življenje še izven podjetja. Najlepše bi bilo, da bi vsi vsak dan lahko šli domov ob treh. A zdaj smo v nekaj zagrizli, to mi je jasno in to moramo dokončati.«
S patentom prehiteli vso konkurenco in dobili državno zlato
Smrkoljevi so že od nekdaj delali racionalno. In kljub želji, da bi podjetje ves čas šlo navzgor, si prehitrih dogodkov ne želijo. Kot pravi direktor: »Če bomo v naslednjih nekaj letih rastli za pol toliko kot do sedaj, bo povsem dovolj«. Tako Sabina kot Sergej si želita, da bi kvaliteta njihovih izdelkov odmevala tako v Sloveniji in tujini. Prav tako, da bi začeli s kakšnim svojim produktom. In eden takšnih je pred kratkim postal zlata inovacija Slovenije.
Za sankaško poletno rolko stoji zgodba. Začelo se je v času korone, v času najbolj strogega zaprtja. Ivan Andres Arnšek je poiskal Skitti, ker je imel idejo, da bi naredil sankaško rolko. Kontaktiral je Sergeja, ki je bil sprva skeptičen in »več kot pol leta sva se malo tipala, nihče mu ni hotel narediti le kakšen kos« pravi Sergej Smrkolj, ki mu je operni pevec – ta je imel v času korone in zaprtja opere časa dovolj – počasi odpiral vrata v nek nov svet. In tako sta razvijala in patentirala posebno rolko, edino takšno na svetu, ki jo uporabljajo profesionalni rolkarji. In, ker ima Skitti vse faze obdelave kovin pod svojo streho, sta počasi izdelek razvila in ga tudi patentirala. Odzivi so fantastični, navdušeno poročajo iz Skittija.
Zdaj bodo šli v celo paleto tekmovalnih rolk in te naredili prav za tekmovanja. Vložili bodo pol milijona evrov v opremo za zagon proizvodnje, prve rolke pa bodo kupci dobili v tem ali naslednjem mesecu.
Namesto v penzijo se bo prestavil v delavnico
Vizija Skittija je, da bodo mladi želeli ustvarjati v lepem in čistem okolju. »Na začetku še meni ni bilo všeč, ker sem bil ves črn. Zdaj bomo to povsem spremenili,« je prepričan naš sogovornik, ki je že v zelo mladih letih pogosto sodeloval v delavnici, pa včasih tudi kak kos skril, da je bil prej konec. Vesel je, da je podjetje danes tu, kjer je in ponosen na uspeh, ki sta ga dosegla s sestro, na plečih njunih prednikov. Brez težav priznata, da se še vedno veliko posvetujeta z očetom.
Najbolj pa strojnik po duši – Sergej pogreša ustvarjanje v delavnici. Če je še pred petimi leti poznal vsako napravo in vse njene muhe, zdaj niti novih strojev prižgati ne zna več. A tudi za to bo še čas, se prešerno nasmeji Izlačan, ki zase in vse okoli sebe vidi svetlo prihodnost.
Izlaško družinsko podjetje iz leta v leto večje, 5 let po zadnji širitvi napovedali novogradnjo