Temelji 360 metrskega dimnika, ki ima na vrhu še 5 metrov tuljave so sestavljeni iz 62 pilotov zakopanih 13 metrov globoko v zemlji. Vse do žive skale, iz rokava strese podatke 80-letni Janez Perger, ki je aktivno sodeloval od samih začetkov gradnje mogočne betonske zgradbe in se nanj tudi povzpel že pred več kot 40 leti.
Dimnik je bil slavnostno odprt in predan uporabi na občinski praznik 1. junija 1976

Perger je leta 1988 prevzel tudi funkcijo direktorja Termoelektrarne in čeprav je že več kot 20 let upokojen, prizna, da redno spremlja dogajanje na energetski lokaciji pri Savi. “Zelo me zanima, se pa trudim, da nisem preveč vsiljiv.” Na termoelektrarno ga vežejo čustva, nam zaupa. Tako na dimnik kot tudi na vse kar je nekoč na tej lokaciji bilo in tudi to, kar je Zasavju, Sloveniji in tudi Jugoslavijo pomenilo. Stara termoelektrarna je bila na začetku namreč najmočnejša elektrarna v celotni Jugoslaviji. In dimnik je bil ob svoji “nadgradnji” – prvotni je meril le 80 metrov – najvišji v Evropi in drugi najvišji na svetu. “Česa takšnega še ni bilo in ves svet nas je spremljal,” nadaljuje nekdanji elektrarniški direktor.
Vlek skozi dimnik je tako velik, da bi v zrak dvignil 100 kilogramov težkega človeka
Gradnjo dimnika so podpirali vsi, saj je 125 megavatna elektrarna uničevala živež okoli sebe. V dveh letih zahtevne gradnje ni bilo smrtne žrtve, kar je pri tovrstnih gradnjah skoraj presenetljivo. Vzpon na dimnik je že v času gradnje postal izziv za mnoge. In tudi pred desetletji so imeli “plezalce na črno”, zato so lestev dimnika dvignili na 25 metrov.
“Dimnik me bo preživel,” je prepričan Perger “a brez obnove se bo slej kot prej podrl”. Njegova skromna želja je, da bi dimnik obnovili in bi postal zanimivost vsaj v toliko, da bi s turizmom pokrili redno vzdrževanje.