Njihov največji projekt, prepoznaven tako v Sloveniji kot tudi izven, traja že 19 let. Danes ga poznamo kot ETNO festival Hrastnik. Običajno traja le en dan, želeli pa bi si večdnevni dogodek. Takrat v Hrastniku gostijo društva od blizu in daleč, takrat se pleše, poje in dobro je in pije. V društvu je kakovost na prvem mestu, zato vedno poskrbijo za kvalitetne koreografe in sodelavce. Češnjica na tortici njihovega društva, ki jim bo v večen spomin, je zagotovo sodelovanje pri vpisu v Guinessovo knjigo rekordov leta 2015 v Novem Sadu.
Četrt stoletja srbskega plesa v Hrastniku
Plešejo že 25 let, povsod pa so prepoznavni po nasmejanih obrazih, prelepih nošah in poskočnem koraku. To so člani Srbskega kulturnega društva iz Hrastnika. SKD Sava uradno obstaja od leta 1997, priprave so se začele že nekaj let prej. Društvo so osnovali s ciljem negovanja maternega jezika, razvijanja in ohranjanja kulturne tradicije, razvijanja prijateljstva med srbskim in slovenskim narodom na področju Zasavja in širše. Predstavljajo tudi podružnico Zavičajnega združenja Mir iz Ljubljane.
Cvijetin Nešković, predsednik ponosno izpostavlja: “V društvo so včlanjeni predstavniki skoraj vseh narodov in narodnosti bivše Jugoslavije in skupaj složno delujemo na razvoju društva. Organiziramo izlete, gostovanja, prireditve … Za nami so številni festivali in prireditve, o čemer govorijo priznanja in zahvale. Veseli so nas povsod po Sloveniji, kjer smo gostovali, in tudi na področju bivše Jugoslavije.”
Zaradi boljše povezave z ostalimi srbskimi društvi so se leto po ustanovitvi pridružili Zvezi srbskih društev Slovenije in že v istem letu sodelovali na v Ljubljani na srečanju folklornih skupin. Podpisali so tudi Protokol, ki jih povezuje z Novim Gradom v Republiki srbski in BiH. So del Zveze kulturnih društev Hrastnik in zelo ponosni so na leta 2010 prejeto kulturno priznanje ob 8. februarju ter na leta 2017 prejeto Bronasto priznanje Občine Hrastnik.
Ponosni so na enega ključnih dogodkov društva: “Nikoli ne bomo pozabili Velikega kola za Guinnessa v Novem Sadu, leta 2015. Sodelovalo je 262 ansamblov, 12600 plesalcev, oblečenih v narodne noše. Organizacija vrhunska. Veličastno in nepozabno!” se spominja članica društva Slavica Tripunović.
Po besedah Cvijetina in Slavice, ki sta tudi ustanovna člana društva, je njihov največji problem prostor. Svoje stare prostore so morali zapustiti zaradi rušenja, društvo pa hrani številne noše, spominke in priznanja, ki bi jih nekega dne radi tudi razstavili in pokazali svetu.
V društvu je aktivnih šestdeset članov, skupaj s podpornimi člani in družinami pa še mnogo več. Dvaindvajset jih pleše v folklorni skupini, osem pa je uspešnih pevk in pevcev.
Letos so se udeležili tudi kulinaričnega festivala Funšterc, “smo pa pripravili zraven še nekaj srbskih jedi, pove Slavica, ki v društvu pleše, poje in je po potrebi deklica za vse. Vedno se z veseljem odzovemo, kamorkoli nas povabijo. Imamo številna prijateljska društva v Sloveniji in drugod.