V Zasavju so ljudje že od nekdaj radi brali. Kako je v današnjih časih z bralno kulturo, priljubljenimi žanri in e-knjigo, smo poizvedeli v Zagorju in Trbovljah.
UNESCO je leta 1996 razglasil 23. april za svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Na ta dan praznuje sv. Jurij, ki je po legendi ubil zmaja. Po katalonski legendi naj bi si na ta dan zaljubljenci podarjali vrtnice in knjige, kar ponazarja ljubezen in kulturo.
Nekateri bralci posegajo po zahtevnejših knjigah, a glavnino izposoje še vedno predstavlja nekoliko lahkotnejše branje. Večino izposojenih knjig na oddelku za odrasle predstavljajo družbeni, zgodovinski, kriminalni in biografski romani, zelo iskani so tudi razni priročniki s področja ezoterike, duhovnosti, medicine in športa. Trenutno največje povpraševanje je po knjigah Življenje v sivi coni, Gretin greh, Petelinje jajce, Koma, Pogovori, ki so mi spremenili življenje, (P)ostati zdrav, Moja Aljaska itd.
Z novimi knjigami skušajo slediti željam bralcev, seveda pa ob tem ne zanemarjajo kakovostne domače in prevodne literature.

Na oddelku za mladino, kar je potrdila tudi knjižničarka Urška Kurež, beležijo veliko izposojo kartonk zaradi povečanega vpisa najmlajših ob prenovi knjižnice. Otroci radi posegajo tudi po stripih, zbirkah Šola magičnih živali in Dnevnik nabritega mulca ter seveda knjigah za bralno značko in domače branje. V knjižnici imajo nekaj e-bralnikov, ki si jih bralci lahko izposodijo. Nekateri so z njimi zelo zadovoljni, večinoma pa še vedno raje berejo klasične knjige. Verjetno bo trajalo še nekaj časa, da bodo tudi nekoliko starejši bralci osvojili novosti na tem področju.
Po podatkih Knjižnice Trbovlje, ki nam jih je posredovala Katra Hribar Frol, je imela Knjižnica Trbovlje v letu 2022 enkrat več članov kot leto pred tem, je dovolj zgovoren že sam po sebi – Trboveljčanke in Trboveljčani radi berejo.

Bralci si največ izposojajo kriminalne romane slovenskih avtorjev in ljubezenske romane avtoric, ki so trenutno popularni na “BookToku” ter “Bookstagramu”. Vsako leto se viša tudi izposoja priročnikov za osebnostno rast in vrtnarjenje ter kuharskih knjig in potopisov. Najmlajši bralci najrajši segajo po zbirki Mišek Tip, med večjimi osnovnošolci pa sta priljubljeni zbirki Dnevnik nabritega mulca in Mavrične vile.
Njihovi člani si izposojajo tudi elektronske knjige, še rajši pa prisluhnejo zvočnim knjigam, ki si jih tudi lahko izposodijo.