-- OGLAŠEVANJE --

Zasavska zastavljalnica: Lahko zastaviš Rolex, orodje, tudi osebni avtomobil

-- OGLAŠEVANJE --

Ste vedeli, da ima Zasavje svojo zastavljalnico in, da je ta najstarejša v Sloveniji?

Zasavska zastavljalnica (odkupovalnica) je najstarejša v Sloveniji. Leta 1999 jo je v Litiji odprl Anton Murn. Razen napisa, na zunaj ni nekih posebnosti, znotraj je povsem drugače. Če pričakujete starinarnico, se motite, čeprav se tudi kaj takšnega najde, a je zgolj za dekoracijo. V lokalu, v katerem se nahajajo zastavljeni predmeti ali stvari za prodajo, ni preveč prostorno.

Lastnikov sin Klavdij Murn pojasni, da je razlika med predmeti za prodajo in zastavljenimi takšna: »Tisto, kar se prodaja je naše, to smo odkupili. Zastavljeni predmeti pa čakajo na lastnike, ki so jih zastavili in jih bodo spet odkupili.«

To pomeni, da je to le način za premostitev trenutne finančne krize?

»Res je. Ko nekdo potrebuje denar za krajše obdobje, pride k nam. S stranko podpišemo pogodbo o zastavitvi predmeta za obdobje enega meseca. Po tem času lastnik znova odkupi svoj predmet s pribitkom deset odstotkov vrednosti za naše stroške.«

Kdo pa določa ceno odkupa?

»Običajno zastavitelj zastavi precej visoko ceno, saj nekateri predmeti imajo tudi sentimentalno vrednost (nakit ipd.), zadnjo besedo pa imamo mi. Seveda lastnik odloča. ali bo ponujeno ceno sprejel ali ne.«

Opazili smo tudi različno elektronsko opremo, glasbila, orodje, slike …

»Zgodi se, da manjši podjetniki, obrtniki, glasbeniki itd. zastavijo svojo opremo. Novo ali rabljeno. Razlogi so lahko različni. Mogoče potrebujejo denar, da zaženejo neki projekt ali pa so težave druge vrste. Če tehničnih zadev ne odkupijo nazaj, je težava v tem, da stvari zastarevajo in cena pada. Tako je tudi z mobilnimi telefoni. Zato se morajo stvari hitro prodati. Imamo tudi umetniške slike, vzamemo le tiste od znanih avtorjev.«

Sprejemate tudi avtomobile?

»Trenutno imamo tri, ki čakajo, da se lastniki vrnejo po njih, kar se običajno zgodi. Avtomobili so na varovanem parkirišču ali pa v garaži. Vse je odvisno od dogovora in cene.«

Že prej smo omenili, da so nekateri lastniki zelo navezani na predmete, ki so jih zastavili …

»Da. Takšni te predmete le zastavijo, da premagajo trenutno krizo. Običajno je to nakit, ura, lahko pa tudi kaj drugega.«

Kako pa veste, da neki predmet ni ponaredek, recimo ura Rolex, Cartier?

»Nekaj se je že nabralo izkušenj, sicer pa vsak tak predmet mora imeti račun in certifikat. Račun je dokaz, da predmet ni ukraden. Če pa je certifikat recimo izgubljen, se lahko po pregledu v pooblaščeni trgovini ali servisu dobi novi.«

Kdo kupuje, recimo zlatnike, ure …

»Največkrat zbiratelji, ki se tudi najteže ločijo od nekega predmeta.«

Je ponudba večja, glede na krizne čase, ki jih preživljamo?

»Ponudba je običajna. Tudi v času zaprtja so nas ljudje klicali in se, da dobijo potrebne informacije, zdaj pa delo spet poteka normalno. Zanimivo je, da v težkih časih ni povpraševanja po umetniških slikah in predmetih.«

V zastavljalnico zahajajo tako moški kot ženske, največ z relacije od Ljubljane do Celja. Največ je takšnih, s katerimi sodelujejo že dalj časa.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --