»Uspeli smo tisto, kar so se trudili že od 2018,« je navdušeno povedal direktor trboveljske bolnice Metod Kurent ob predstavitvi novega rentgen aparata, ki so ga v zadnjem mesecu v bolnišnici že pošteno preizkusili. Na dveh aparatih – enega so zamenjali 2019, drugega prejšnji mesec – dnevno obdelajo tudi do 150 pacientov.
S kvalitetno opremo in kratkimi čakalnimi dobami pa se v Trbovljah odpirajo tudi za paciente iz vse Slovenije, o čemer priča podatek, da so na enem oddelku imeli kar 87% pacientov iz drugih regij.
Boljša oprema, več možnosti za dobre kadre
Po lanskem nakupu in montaži nove operacijske mize z razsvetljavo ter nakupu novega sodobnega ginekološkega stola, so javnosti včeraj podrobno predstavili novo rentgensko napravo, ki je zamenjala več kot 10 let star diaskopski aparat, ki se mu je življenjska doba iztekla že pred štirimi leti in zanj proizvajalec niti ni več zagotavljal rezervnih delov.
Z novim klasičnim rentgenom, ki je skupaj z investicijo v prostore stal 430 tisoč evrov, pa ne bodo le zmanjšali stroške vzdrževanja in servisiranja, temveč bo pošteno olajšano delo in ob tem seveda ugodje pacienta. Kot pojasnjuje Jerica Sonc, odgovorna radiološka inženirka, je nov aparat namreč bistveno bolj dostopen, preiskovalna miza se spusti nižje in ni več potrebna uporaba stopničk, kot je bilo to prej, kar sploh pacientom, ki so gibalno ovirano, nudi lažjo uporabo. Novejši aparat pri zajemanju slik izvaja mnogo manjše obremenitve za paciente, kot je bilo to pri starem aparatu. Dodaten plus trboveljske pridobitve, kot nam pojasni Sončeva, pa je, da je bilo slikano polje starega aparata manjše in denimo pri prsnih organih je bil pacient zato po nepotrebnem dvojno obsevan, zdaj bo vse zajeto v enem procesu.
Postopek nudi več udobja za pacienta, traja pa namesto 7 le še 2 minuti
Novi rentgen aparat je klasičen digitalni aparat z eno RTG cevjo in tremi detektorji za zajem slike. Dva detektorja sta vgrajena v mizo in stenski stativ, tretji pa je mobilni in omogoča slikanje v posteljah. »Zelo smo zadovoljni, slike so mnogo boljše, postopek pa se je v povprečju iz 7 minut skrajšal na 2 minuti,« doda Sončeva, k temu pa primakne pozitivno plat še strokovna direktorica Tadeja Jelenko: »Naprava je odlična. Tudi mi kirurgi internisti v nočnem času sami gledamo slike in smo res zadovoljni s kvaliteto slike.« Tudi direktorica izpostavi kadrovske težave, ki pa jih že rešujejo, saj so prav v teh trenutkih pogajanja na mizi za nove sodelavce.
Moderna tehnologija bolnišnici ne prinaša le boljšo obravnavo, temveč postaja ustanova bolj mamljiva za dobre kadre, ki želijo delati na sodobnih napravah v odličnih ekipah. »Odločeni smo, da bomo naredili radiološki oddelek moderen, fleksibilen in kadrovsko popoln, kadri so namreč rak rana te bolnišnice,« pojasni direktor.
V Trbovljah najbolj zastarela CT tehnologija v Sloveniji, čakajo na razpis ministrstva
V najkrajšem možnem času pa si v SB Trbovlje obetajo še razpis za novo CT napravo. Letno v Trbovljah opravijo okoli 5000 CT preiskav za bolnišnično, ambulantno dejavnost in za potrebe urgentnega centra. 13 let stara naprava, ki jo imajo v uporabi sedaj je zastarela, v Trbovljah pa so tako edini v Sloveniji, ki še uporabljajo 16 rezinski računalniški tomograf, zato si želijo, da Ministrstvo za zdravje čimprej objavi dokument, ki bo omogočal naročilo naprave. Konec leta 2021 je proizvajalec za trboveljski CT najavil konec podpore, kar pomeni, da vsaka okvara lahko privede do izpada uporabe naprave, kar bi lahko pomenilo nezmožnost zagotavljanja urgentnih slikanj – tako za bolnico kot za urgentni center. Preprosto povedano, pacienti, tudi najbolj nujni, bi morali na tovrstno diagnostiko v Celje ali Ljubljano.
Konec capljanja na mestu, prihaja nova era trboveljske bolnišnice