-- OGLAŠEVANJE --

Steklarstvo tudi v krvi Zagorjanov

Zagorje je imelo nekoč dve močni gospodarski področji: premogovništvo in steklarstvo. Spomini na rudarjenje so še živi, obdobje steklarstva pa se je končalo že veliko prej in mnogi, predvsem mladi, sploh ne vedo, da je obstajalo zagorsko steklo.

-- OGLAŠEVANJE --

Zagorska steklarna prva v takratni Avstriji s pečmi na premog

Prav iz tega razloga je v avli KCDD Zagorje odprta razstava Steklarstvo v zagorski dolini 1804-2024. Zagorska steklarna je bila prva v takratni Avstriji, ki je za kurjenje talilnih peči uporabljala premog. Za potrebe idrijskega rudnika so v njej proizvajali posebne ognjevarne posode za shranjevanje živosrebrnih izdelkov. Leta 1805 je bilo zaposlenih le 17 steklarjev in delavcev, kasneje več kot 300.

Zanimivo je, da so kakovosten kremenčev pesek za potrebe proizvodnje kopali tudi v Brezjah v Čemšeniku. Ta pesek so v Zagorju žgali v pečeh in drobili v mlinih, imenovanih stope. Tako se je to območje poimenovalo Stope.

V obdobju 1809-1813 torej v času Napoleonove Ilirije so v steklarni po francoskem vzoru postavili nove talilne peči na premog. Francozi so namreč bili najboljši poznavalci tehnologije kurjenja talilnih peči na premog. Steklarna je začela proizvajati ravno okensko steklo. Kljub vsemu pa kakovost izdelkov ni bila na nivoju, predvsem zato, ker med steklarji ni bilo pravega znanja.

Leta 1860 vrhunec s 300 zaposlenimi, slabih 70 let kasneje stavka in zaprtje proizvodnje

Ko je bila leta 1860 v Toplicah postavljena nova steklarna, je bilo v njej ob polnem obratovanju zaposlenih okrog tristo delavcev. Steklarna je takrat imela najnovejše tehnične izboljšave in povečala proizvodnjo navadnega ter polbrušenega in brušenega zelenega in rjavega stekla.

Kasneje se v proizvodnjo ni pretirano vlagalo, kljub temu pa je steklarna še kar nekaj časa uspešno poslovala. Večino izdelkov je šlo preko meja, celo v Perzijo in Indijo. Zastarelost tehnologije pa je zagorski obrat stal “življenja”. Po večmesečni stavki je leta 1928 steklarna ustavila proizvodnjo.

Te dni na ogled več kot 100 let stari kosi stekla, narejeni v Zagorju

Helmut Maurer

Veliko zaslug za zanimivo razstavo pripada Helmutu Maurerju, zanesenjaku, steklarju, potomcu steklarske družine, ki neguje spomin na steklarsko tradicijo in izdelke iz zagorske steklarne. Davnega leta 1957 se je začel učiti v steklarski šoli v Rogaški Slatini in se zaljubil v steklarstvo.

Navdušen nad zagorsko razstavo je predsednik Društva steklarjev Slovenije Jože Tomažič, ki upa, da bodo med člane dobili tudi nekdanje zasavske steklarje. »Sem steklar po srcu in zbiratelj starega stekla. V društvu sodelujemo s šolskim centrom v Rogaški Slatini. Člani društva so iz vse Slovenije, le Zasavce pogrešamo. Naši člani so različnih profilov, steklarne pa so kolektivni člani društva. Veliko je umetnikov, ki imajo številne razstave. Naša članica je tudi Meta Mramor, ki je pred kratkim razstavljala v Benetkah. Sodelujemo v projektih v Novem mestu, s Kozjanskim parkom (grad Podsreda …) itd.«

Jože Tomažič

Glede na tradicijo steklarstva v rdečih revirjih predsednik Tomažič poziva zasavske ljubitelje stekla, da se jim pridružijo.

Če želite videti izdelke zagorske steklarne, ki po tolikih letih še vedno navdušujejo, si jih lahko ogledate v avli KCDD Zagorje.

 

Utrinki otvoritve:

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Po cesti za Savo tudi ta teden ne bo šlo, zapora do sobote

Vsi, ki imajo do sobote med 8. in 17. uro v načrtu pot od Zagorja do Litije, bodo pri galeriji Šklendrovec naleteli na zaporo...
-- OGLAŠEVANJE --