-- OGLAŠEVANJE --

So medgeneracijske skupnosti rešitev stanovanjskega problema v Zasavju?

Kakšni so aktualni stanovanjski problemi? Je to pomanjkanje stanovanj, mogoče visoki stroški vzdrževanja? O tem so Zasavčani v začetku tedna spregovorili z ministrstvom.

-- OGLAŠEVANJE --

Več deset Zasavk in Zasavčanov se je v začetku tedna udeležilo posveta o stanovanjski problematiki. “Ena od ključnih tem je bila starost fonda neprofitnih stanovanj v regiji, ki zahteva investicije v obnovo in nove, inovativne vire financiranja, ki bodo to omogočali,” nam je predstavila Anja Šerc, direktorica Regionalne razvojne agencije (RRA) Zasavje, kjer so organizirali srečanje, sicer v izvedbi Ministrstva za solidarno prihodnost (MSD).

Serijo posvetov bo v letošnjem letu MSD izvedlo v vseh slovenskih regijah – pripravljajo namreč nacionalni stanovanjski program za naslednjih deset let, ki naj bi bil pripravljen do konca letošnjega leta. Njihov cilj je povečati fond javnih najemnih stanovanj, dvigniti kakovost obstoječih stanovanj in omejiti rast cen nepremičnin in najemnin.

 

Foto: Nina Juratovec

Predstavniki vseh štirih občin najmanjše slovenske regije so izpostavili tudi potrebo po gradnji novih stanovanj, ki bodo prilagojena mladim. To se jim je zdel tudi nujen ukrep, da bi mlade zadržali v Zasavju. Za priložnosti so prepoznali možnosti predelave večjih stanovanjskih hiš v večstanovanjske objekte, medgeneracijske skupnosti in druge alternativne oblike bivanja. Vse to pa je seveda pogojeno s stabilnimi in predvidljivimi viri financiranja. No, pa smo tam …

Starejši občani v prevelikih hišah, mladi za službo v druge regije

“Na posvetu smo z udeleženci odprli široko paleto aktualnih tem s področja stanovanjske problematike, ki zadevajo prebivalce Zasavja, med najpogostejšimi pa je bil izpostavljen manko javnih najemnih stanovanj,” so dogajanje strnili na MSD. Pri tem pa so prepoznali tudi problem geografske lege regije, ki ne dopušča prostorskih zmožnosti oziroma zazidljivih zemljišč za gradnjo novih stanovanj. Opozorili so tudi na številne starejše, ki živijo sami v prevelikih hišah in so za njih veliko breme z vidika vzdrževanja. Bi lahko prav te hiše postale del medgeneracijskih skupnosti? Na srečanju so zbrani našteli še slabo javno infrastrukturo in na mestih pomanjkljivo omrežje kot so optika, telefonski signal, internet ter oteženo financiranje stanovanjskih projektov.

“Na RRA smo se vabilu ministrstva za organizacijo srečanja z veseljem odzvali, saj verjamemo, da dobro poznavanje dejanskih potreb in potenciala na terenu edino vodi do učinkovitih rešitev. V nadaljevanju pričakujemo skupne zaključke posvetov ter konkretne predloge, kako lahko tudi na regijski ravni razmišljamo in poiščemo rešitve za razvoj in financiranje boljše stanovanjske politike,” je zaključila Šerc. Ministrstvo bo dodatne ugotovitve iz posveta in možne rešitve predstavil še, ko bo predlog nacionalnega stanovanjskega programa na javni obravnavi.

Sorodni članki:

Znani so upravičenci do neprofitnih stanovanj v Zasavju in okolici

 

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

FOTO: Čudoviti cvetovi v deževnih dnevih navdušujejo mimoidoče

Kot so zapisali na zagorski Občini, cvetoče češnje simbolizirajo oblake minljivosti in lepote človeškega življenja - ravno toliko, da nas spomnijo na pomembnost trenutkov....
-- OGLAŠEVANJE --