-- OGLAŠEVANJE --

S čim se največ ukvarjajo zasavski odvetniki?

Ste se kdaj vprašali, katere zadeve prednjačijo v obsežnih spisih, ki se grmadijo na pisalnih mizah zasavskih odvetnikov? Teh je po podatkih Odvetniške zbornice skupno devet, tri izmed njih so predstavnice nežnejšega spola.

-- OGLAŠEVANJE --

Odvetniška pisarna Grošelj, prva od dveh, kjer smo povprašali o vsebini “zasavskih” pravnih zagat, se v veliki meri posvečajo kazenskemu pravu, veliko časa posvečajo pravnemu svetovanju, na tretjem mestu pa so postopki civilnega prava.

Preprost dokaz, ki se ga stranka morda ne domisli predložiti

Kako lahko pomoč odvetnika včasih pomaga tudi pri iskanju preprostih malenkosti, ki pa se jih stranka v sami situaciji ne spomni, nam opiše odvetnik Grošelj: “Stranka je bila v kazenskem postopku obsojena, da je v Sloveniji storila kaznivo dejanje, ker naj bi jo videle priče, kako je nekoga pretepla. Ko je s kazensko obsodilno sodbo prišla do nas, smo v pogovoru z njo ugotovili, da je bila v času, ko naj bi storila kaznivo dejanje, v tujini in kaznivega dejanja ni mogla storiti. Da je bila tedaj v tujini, smo sodišču dokazali z njenim potnim listom (z datumskim žigom iz tujine), katerega se stranka, ko je v sodnem postopku sodelovala brez naše pomoči, ni spomnila predložiti sodišču. Na podlagi omenjenega potnega lista smo uspeli z obnovo postopka in v ponovljenem postopku je tožilstvo odstopilo od pregona.”

Četrt zadev rešeno že v mediaciji

V sodni veji so vsebine tako široke, da druga naključno izbrana odvetnica ni mogla s prstom uperiti, s čim se največ ukvarja. Tu so pravdne, nepravdne, gospodarske in zapuščinske zadeve, kazenske zadeve, prekrški, in seznam bi lahko še kar dopolnjevali. “Veliko delam tudi preko brezplačne pravne pomoči (BPP), in sicer predvsem na področju družinskih postopkov, “ razkrije pravna strokovnjakinja Milena Lukmar. Kar naravnost še pove, da se brez vložitve sodnih postopkov reši le malo zadev, vendar se v mediaciji (ta je v postopkih, kjer je stranka dobila BPP, obvezna), po vložitvi tožb ali predlogov v nepravdnih zadevah, reši kakšnih 25 odstotkov zadev.

Če predolgo čakaš, lahko zamudiš pritožbeni rok

“Menim, da so v Zasavju ljudje kar navajeni poiskati pomoč odvetnika, ko imajo težavo, seveda pa, če zamudijo vse roke jim je potrebno to primerno obrazložiti, saj bi sicer v primeru vlaganja prepoznih zahtevkov ali pritožb plačevali samo stroške sodišča, odvetnika in stroške nasprotne stranke. Ob izpolnjenih zakonskih pogojih, pa se poskusi v takšnih primerih vložiti predlog za vrnitev v prejšnje stanje, ” še pogleda na racionalno stran svojega posla.

Kot je povedal odvetnik mag. Igor Grošelj, si prizadevajo, da se zadevo, če se le da, najprej poskuša rešiti brez posredovanja sodišča, tako, da preden na primer vložijo tožbo, nasprotni stranki, pošljejo dopis, v katerem ji predlagajo, kako bi se lahko zadeva rešila brez posredovanja sodišča. Če kljub temu pride do vložitve tožbe, strankam, če je le možno, predlagajo, da poskušajo zadevo rešiti sporazumno v okviru mediacije ali sodne poravnave neposredno na samem naroku. “V ta namen tudi sami pripravljamo predloge sodnih poravnav in jih posredujemo strankam. V naši odvetniški pisarni tako precej zadev rešimo že pred začetkom sodnega postopka, v okviru mediacije ali poravnave na samem naroku.”

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Litija – Zagorje: Jutri NE bo popolne zapore ceste

Popolna zapora ceste Litija - Zagorje je za jutri odpovedana. Ob sobotah je sicer od 7.30 do 17. ure pri galeriji Šklendrovec napovedana popolna zapora...
-- OGLAŠEVANJE --