Objestna, tvegana in neprilagojena vožnja poveča nevarnost za nastanek prometne nesreče. Hitrost vožnje kot dejavnik tveganja pomembno prispeva tudi k teži posledic prometnih nesreč ter številu hudo in smrtno poškodovanih. Višje kot so hitrosti, praviloma težje so posledice prometnih nesreč.
V Hrastniku, še doda Turnšek, so policisti pozorni na problematične odseke, kjer vozniki večkrat prekoračijo dovoljeno hitrost. To je na cesti za Savo pri bencinski črpalki, pa tudi od Dola proti Marnem, kjer so nedavno spremenili signalizacijo. “Želimo pa, da so vozniki previdni skozi vse leto. Hitrost je velik faktor v prometnih nesrečah, sploh takšnih, ki se končajo s hujšimi poškodbami,” nadaljuje naš sogovornik.
Ker je v Zasavju bilo toliko delovišč na cestah, je težko oceniti ali se stanje izboljšuje. Trenutno v Hrastniku ostaja delna zapora na glavni cesti pri novi obrtni coni, kjer večjih težav policisti niso zaznali. “Vseeno pa bi opozoril na strpnost in naj vozniki ne vozijo čez rdečo luč,” je voznikom namenil policijski načelnik.
Vsaka postaja svoj merilnik, nad prehitre tudi policisti na motorju in kolesu
V Zasavju ima vsaka postaja svoj laserski merilnik, prehitre voznike pa spremljajo še policisti na motorju, v zadnjem obdobju tudi policisti kolesarji.
Ta teden se izvaja preventivna akcija za umirjanje hitrosti na naših cestah. V času akcije, ki bo trajala do 11. avgusta in je evropsko usklajena, bodo policisti ob rednem delu poostreno nadzirali hitrost. Policijske enote bodo na nekaterih relacijah postavile tudi več zaporednih policijskih kontrol, zato bodo lahko vozniki na svoji poti tudi večkrat kontrolirani.
Ena od pomembnih nalog policije je zmanjševati povprečne hitrosti, kar bi posledično pomenilo manj mrtvih ter hudo in lažje telesno poškodovanih v prometnih nesrečah, ki se zgodijo zaradi neprimerne hitrosti. Predvsem znotraj naselij že manjša kršitev omejitve hitrosti lahko ogroža varnost najbolj ranljivih skupin, kot so pešci, kolesarji, predvsem pa otroci, opozarjajo na Generalni policijski postaji.
Zaradi neprilagojene hitrosti se je v obdobju od 1. januarja do 28. julija 2024 zgodilo 1.940 (2.054)* prometnih nesreč, v katerih je umrlo 15 (20) udeležencev. Prav tako je bilo v tovrstnih prometnih nesrečah 180 (174) udeležencev hudo telesno poškodovanih in 986 (1.047) lahko telesno poškodovanih. Med povzročitelji prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti lahko kot najpogostejše izpostavimo voznike osebnih avtomobilov, voznike motornih koles in v zadnjem obdobju tudi kolesarje.
V tem obdobju je bilo ugotovljenih 71.988 (74.166) kršitev s področja hitrosti. *Podatki za enako obdobje lani. |
Dobrih 300 prometnih nesreč v lanskem letu, z najhujšim izidom ena