-- OGLAŠEVANJE --

Po 17 letih dela v proizvodnji je našla svoje poslanstvo in postala …

-- OGLAŠEVANJE --

Če želite opravljati poklic, ki vam lahko nudi veliko osebnega zadovoljstva, občutek, da počnete nekaj dobrega, koristnega za posameznike in družbo, potem se lahko prijavite za socialnega oskrbovalca na domu. Naša populacija se stara in potrebe po tem poklicu so vse večje.

Romana Macerl iz Čemšenika se je po sedemnajstih letih dela v proizvodnji odločila spremeniti poklic in postati socialna oskrbovalka.

“Saj je bila služba v redu. Le meni je postalo monotono, isti obrazi, štiri stene in delo, ki se ponavlja iz dneva v dan,” pripoveduje Romana. “Želela sem si službe, ki bi jo opravljala z veseljem. Soseda, ki dela kot oskrbovalka na domu, mi je pripovedovala o svojem delu in me navdušila za ta poklic.”

Romana je najprej od svetovalke na Zasavski ljudski univerzi dobila vse potrebne informacije, uredili sta življenjepis in portfolio ter zavihali rokave.

“Izobraževanje je bilo zanimivo in se mi ni zdelo težko.” Ker je ena od predavateljic prihajala iz Doma starejših občanov na Izlakah, kjer so iskali tudi nov kader za pomoč na domu, se je Romana kar prijavila in že pred zaključkom izobraževanja zamenjala službo. .

Kakšne so vaše naloge?

Vse je odvisno od vrste pomoči, ki jo potrebujejo. Kjer je potrebna nega, oskrbovanca umijem, preoblečem, po potrebi tudi nahranim. Pri nekaterih pripravim zajtrk, kasneje pa raznosim tudi kosilo, ki ga trenutno naroča sedem mojih oskrbovancev. Ena od nadvse pomembnih nalog je tudi družabništvo, saj so mladi ves dan v službi in nimajo vedno časa za pogovore.

Največ je takšnih, ki si z veseljem privoščijo čokolino. Sicer pa niso izbirčni.

Verjetno je vaše delo prežeto s trenutki veselja, pa tudi žalosti …

Veliko pozitivne energije dobim, ko vidim, kako se razveselijo mojega obiska. Imamo že svoje rituale, zgodbe in majhne skrivnosti. Sem zelo čustvena oseba in sem žalostna, ko zaradi smrti izgubim koga.

Imate kdaj težave s svojci?

Zelo je pomemben medsebojni odnos, ki temelji na zaupanju. Svojci mi veliko pomagajo, da se bolje prilagodim, da lažje opravljam delo. Moram reči, da sem z odnosom svojcev tako do oskrbovancev kot do mene zelo zadovoljna.

S spremembo službe sem uresničila svojo željo glede boljše službi in karierne rasti. Življenje se mi je zelo spremenilo. Z veseljem zjutraj vstanem in grem delat. Delo s starostniki me osrečuje – ko vidim, da so hvaležni, čutim, da počnem nekaj dobrega. Hkrati pa se je spremenil moj pogled na življenje, nič se mi ne zdi samoumevno.

Program usposabljanja za socialnega oskrbovalca na domu izvaja ZLU in obsega 150 ur. Kot pojasni Valentina Uran iz ZLU je četrtina ur je namenjena teoretičnim vsebinam (spoznavanje področja socialnega varstva, komunikacije, uporabniških skupin itd), druga četrtina je namenjena spoznavanju osebne nege, polovica ur pa praktičnemu delu pri enem od delodajalcev.

Pomembne so izkušnje z ljudmi

Valentina Uran

Pred izobraževanjem je vsak kandidat povabljen na osebni razgovor, kjer se pogovorijo o izpolnjevanju vstopnih pogojev, s posebnim poudarkom na izkušnjah pri delu z ljudmi. S kandidati se oblikuje načrt, kako po izobraževanju vstopne pogoje predstaviti v postopku za pridobitev certifikata NPK (Nacionalna poklicna kvalifikacija). Kandidati na ta način že pred izobraževanjem vedo, ali so njihove izkušnje ustrezne in kako jih lahko prikažejo. Program izvajajo izkušeni predavatelji iz različnih zavodov, ki izvajajo storitev pomoč na domu. Udeleženci programa imajo na ta način možnost, da že med izobraževanjem spoznajo potencialne delodajalce. Na ta način je v preteklih letih bilo sklenjenih veliko pogodb o zaposlitvi.

Znanje iz programa koristno tudi pri drugih poklicih

Poleg novega poklica in možnosti za zaposlitev na področju pomoči na domu dobijo udeleženci programa zelo uporabno znanje. Pogosto to navajajo kot eno od prednosti programa. Znanje, ki ga dobijo, pa lahko izkoristijo tudi v drugih poklicih, pogosto se zaposlijo kot osebni asistenti invalidnim osebam.

Socialni oskrbovalec na domu ni poklic za vsakogar

Med delovne naloge oskrbovalca na domu sodijo gospodinjska pomoč, osebna nega in družabništvo. Poleg vstopnih pogojev in strokovnega znanja se od oskrbovalcev pričakuje, da bo imel ustrezne osebnostne lastnosti za delo z ljudmi, še posebej ranljivimi starejšimi, komunikacijske kompetence in sposobnost dela v timu, še posebej pa hitro in pravilno reagiranje v nepričakovanih situacijah. Delo vključuje tudi dvigovanje oseb, kjer lahko gre za težje fizične napore. Ker je delo terensko, je zaželen vozniški izpit, ni pa pogoj.

Zasavska ljudska univerza bo izobraževanje izvajala v spomladanskem času, ko se nabere dovolj prijav za skupino. Lokacija izvajanja programa še ni določena.

Zainteresirani lahko za pogovor s svetovalko in prijavo na izobraževanje pokličejo: 030 366 777 ali 03 56 31 191.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Zagnani mladi, polni idej v ZMŠT Trbovlje

Benjamin Murn je bil s pomočjo mladinske delavke Tjaše Golob uspešen na Movitovem razpisu za sofinanciranje dogodkov v okviru Evropskega tedna mladih 2024, ki...
-- OGLAŠEVANJE --