-- OGLAŠEVANJE --

Konec dela po mafijsko ali še večji nered?

Za čiščenje dimnika si lahko iz seznama dimnikarjev po novem sami izberete, koga boste poklicali. Če nekateri pravijo, da to pomeni konec mafijskega dela, drugi menijo, da spremembe prinašajo le še večji nered.

-- OGLAŠEVANJE --

Da novi zakon o dimnikarstvu prinaša še večji nered, premalo kontrole in je pisan na kožo mladim ‘padalcem’ s premalo znanja, s svežo licenco ter nizkimi cenami, pravi Anton Lepoša iz trboveljskega podjetja Lepoša dimnikarstvo.

Mnogi bi raje plačali kazen, kot očistili dimnik

Pravilnik sploh še ni sprejet, ni nadzora nad novimi napravami, dimnikarji bi morali pred zagonom nove peči opraviti prvi pregled. Dimnikar tudi ne bo dobil obvestila, če ga bo stranka zamenjala, našteva Lepoša.

“Možnost izbire, prosti trg? Koga bodo izbrali? Nikogar! Sam bi za nepravilno izpolnjen račun moral plačati 1.300 evrov kazni, stranka pa za neočiščen dimnik 60 evrov, s polovičko 30 evrov. Raje bodo plačali kazen, kot 40 evrov za čiščenje dimnika. Poleg tega v celem Zasavju ni enega inšpektorja,” jezi Lepošo, ki kljub temu meni, da jim dela ne bo zmanjkalo.

Zagotovo se v Zasavju več kuri na drva kot včasih, ocenjuje Lepoša, kriza se pozna, ni denarja: “Država pa subvencionira peči na sekance, biomaso, tudi sam sem šel na drva, zdaj so pa nenadoma postali problem prašni delci. Ali pa subvencije za nakup novih peči. Kaj bo to koristilo, če bodo tisti, ki nimajo za kurjavo, potem v njih kurili iverke. V hudi zimi pa tudi ogrevanje s klimo ne zadošča.”

Zakaj bi o tem, kdo vam čisti, odločali na ministrstvu ali občini?

Uroš Verač, predsednik Dimnikarskega ceha Slovenije pa nasprotno meni, da je bil novi zakon sprejet še v zadnjem trenutku, saj je bilo pri podeljevanju koncesij pred dobrim desetletjem tudi mnogo korupcije.

“Zakaj bi o tem, kdo vam pride očistiti dimnik odločal nekdo na ministrstvu ali občini? Izbrali boste tistega dimnikarja, s katerim boste zadovoljni. Lahko pride tudi iz Ljubljane, če hočete, zakaj pa ne,” pravi.

Da dimnikar dobi licenco, mora imeti primerno izobrazbo, podjetje pa delovno dovoljenje. “Tisti, ki so do strank korektni, bodo delo obdržali. Sam v Zasavju nisem nikoli delal, a vem, da je v Trbovljah in Zagorju dimnikarska služba dobro urejena, v Radečah in Hrastniku pa ne.” Drugače je dela dovolj in še preveč, pravi Verač, zato mlade spodbuja, da izberejo ta poklic, saj dimnikarjev primanjkuje, tako da se dobrim dimnikarjem ni česa bati.

Dimniški požari so klasika

Dimniški požari so klasika, tudi letos jih je bilo že kar nekaj. “V prehodnem obdobju, ko še ni mrzlo, ljudje premalo kurijo, s svežimi drvmi, v premočnih pečeh, zato se ustvari kondenz. Ko pritisne mraz, pa pošteno zakurijo, v dimnik potegne smolo in se zamaši,” pojasnjuje Lepoša. Verač pravi, da so dimniški požari vedno bili in vedno bodo: “če je 1 milimeter saj, lahko iskro potegne v dimnik in zaneti požar, a če je dimnik kakovostno očiščen, posledic ne bo.”

Na Ministrstvu za okolje in prostor so objavili prvi seznam dimnikarskih služb in dimnikarjev, ki lahko opravljajo to službo. Seznam se bo še dopolnjeval. Čas za izbiro dimnikarske službe je do 30. junija, sicer se šteje, da ste izbrali izvajalca, ki je to delo opravljal prej.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Tudi zaradi primera, ko je občan nagovarjal otroke, ustanovili varnostni sosvet

V policijskem poročilu je policist radeškega policijskega okoliša Danijel Hiter (Policijska postaja Laško) izpostavil, da je bilo v preteklem letu zabeleženih 57 kriminalnih dejanj,...
-- OGLAŠEVANJE --