Sobota bo v znamenju kulture – Prešernov dan Slovenci praznujemo kot največji kulturni praznik, ki je obenem tudi dela prost dan. Sicer obeležujemo dan, ko je eden največjih slovenskih pesnikov umrl – pa vseeno je ta dan priložnost, da je kultura dostopna vsem. Prav v ta namen mnogi muzeji in kulturne ustanove na široko odprejo svoja vrata in obiskovalce sprejmejo brezplačno.
Preverili smo, kaj bo na voljo v Zasavju
Na praznik, ki smo ga v Sloveniji namenili enemu največjih pesnikov Francetu Prešernu, bo mogoče obiskati Virtualni muzej rudarstva 4. dritl, ki je pred kratkim prejel laskav naziv (Več o tem TUKAJ). Odprt bo tudi Zasavski muzej Trbovlje, Muzej Loke v Zagorju in litijski muzej. Svoja vrata bo odprl še muzej v Hrastniku, kjer se bodo obiskovalci lahko družili z marionetami vsako polno uro od 9. do 12.
V Zasavski muzej Trbovlje bodo obiskovalci lahko brezplačno vstopali cel dan. Ob 11. uri bodo priča otvoritvi zunanje razstave ob 60-letnici Mladinskega gledališča Svoboda, o katerem je Živa Lisec povedala TAKOLE (KLIK). Strokovno vodenega ogleda po občasni razstavi “uporniki z razlogom” se bodo Zasavci lahko udeležili ob 16. uri. Sicer pa so v muzeju na ogled še občasni zbirki 100. obletnica boja delavcev z Orjuno in Slavko Hlastan in poletne olimpijske igre 1924 ter stalna, ki so jo poimenovali Srečno … črne doline. Gostje bodo, če bodo tako želeli, lahko šli tudi na ogled rudarskega stanovanja v koloniji Njiva.
V Delavskem domu (DDT) ponujajo tudi brezplačni pravljični maraton s Knjižnico Toneta Seliškarja, oglede filmov in skok v zakulisje doma ob 12. uri.
Brezplačen vstop tudi v strojnico rudniškega jaška in staro sodnijo
V Kisovcu se nahaja strojnica rudniškega jaška, ki so jo pred 30 leti spremenili v Rudarski muzej. Ogled razstav bo organiziran med 10. in 13.30, po potrebi tudi dlje. Od 9. do 17. ure bo brezplačen vstop možen v Mestni muzej Litija, ki se nahaja v stari sodniji. Ob 10. in 15. uri bodo kustosinje obiskovalce popeljale na voden ogled razstave o južni železnici, prvem lesenem mostu v Zasavju, rudniku Sitarjevec in zgodovini plovbe po reki Savi. Na ogled bo tudi rekonstrukcija zaporniške celice, iz katere je nekoč celo pobegnil zapornik – več o tem pa smo poročali tudi mi: TUKAJ.