V javnosti je bil predstavljen dokument Ministrstva za zdravje, s katerim naj bi – ponovno – prerazporedili nočno službo nujne medicinske pomoči. Če bi obveljal osnutek, kot je danes – Zagorje in Hrastnik ponoči, med prazniki in vikendi ne bi več imela nujne medicinske pomoči ali dežurnega zdravnika. Oba zasavska župana sta že pisala predsedniku vlade.
Kar 33 kilometrov slabe “hribovske” poti sta denimo oddaljeni najbolj odročni točki v Zagorju ob Savi. Če bi od tam namesto do Zagorju krenili proti trboveljskem urgentnem centru to pomeni še dodatnih 15 minut, morda kakšno minuto dve manj na nujni vožnji s sireno in lučmi.
Občina, ki je velika skoraj 150 kvadratnih kilometrov in ima nešteto oddaljenih vasi, ima veliko večino prebivalstva na periferiji. V podatke se je poglobila direktorica ZD Zagorje Saša Bajda, ki pojasnjuje, da je v centru mesta doma le 20 odstotkov občanov. V Zagorju so včeraj že imeli sestanek zdravstvenih predstavnikov in občine.
Župana – Matjaž Švagan in Marko Funkl sta v odzivu na vest o reorganizaciji urgence zapisala, da na kakršno koli ukinjanje ali kratenje osnovnih pravic občanov ne bosta pristala, protestno pismo pa poleg predsedniku vlade Robertu Golobu, poslala še ministru za zdravje. »V primeru, da boste s predlogi nadaljevali brez širše javne razprave ali celo sprejeli odločitve brez soglasja lokalnih skupnosti, bomo primorani uporabiti vsa pravna sredstva, saj nikakor ne bomo dovolili kratenja pravic našim občankam in občanom,« sta odločno sporočila državnim odločevalcem.
V Trbovljah urgentni center, v Litiji satelitski urgentni center