-- OGLAŠEVANJE --

Bi oddali stanovanje državi? Takšni so pogoji in cene.

-- OGLAŠEVANJE --

Ali ste vedeli, da lahko vaše lastniško stanovanje ponudite v najem republiškemu stanovanjskemu skladu? Gre za Javno najemno službo, v okviru katere bi država rada pomagala pri zagotavljanju najemnih stanovanj, zlasti za mlade in mlade družine ter druge socialno ranljive oz. stanovanjsko prikrajšane skupine prebivalstva. A se ta način v prvih mesecih zbiranja ponudb očitno ni prijel, saj se je odzvalo le 29 ponudnikov iz cele Slovenije, iz Zasavja le dva. Zbiranje ponudb za oddajo stanovanj je sicer v teku vse do konca leta. 

Stanovanje lahko republiškemu stanovanjskemu skladu oddajo Občine in fizične osebe, izmed 29 ponudnikov je bilo 27 fizičnih – dva tudi iz Litije, dve stanovanji pa je ponudila ena izmed slovenskih Občin. Vendar pa se za podpis pogodbe o najemu odloči še manj lastnikov stanovanj, saj so po podatkih Stanovanjskega sklada RS do sredine meseca pogodbo podpisali le s tremi lastniki, še s tremi pogodbo urejajo. Z ostalimi ponudniki niso uspeli skleniti najemne pogodbe, saj ni prišlo do uskladitve pričakovanj lastnikov in Sklada potem, ko so ponudniki prejeli izračun ponujene najemnine po izdelanem točkovalnem zapisniku in zakonodaji, pojasnjujejo na Stanovanjskem skladu.

Kakšna pa je najemnina, da se lastnikom stanovanj ne izplača oddati v najem Skladu, ki bi prevzel vse obveznosti, povezane z oddajanjem stanovanja? “Višina najemnine, po kateri je Sklad pripravljen od lastnika stanovanje najeti za podnajem, se določi v postopku obravnave popolne ponudbe glede na merila za ugotavljanje vrednosti stanovanj in stanovanjskih stavb na podlagi točkovalnega zapisnika, ki ga pripravi za to strokovno usposobljena oseba po izvedenem ogledu stanovanja,” pojasnjujejo na Skladu in dodajajo, da je višina najemnine odvisna od več dejavnikov kot so izmerjena kvadratura, starost konstrukcije in njene obnove ter opremljenosti. 

Skladu hišo pri Ljubljani za toliko, kot v Zagorju za stanovanje

Svoje stanovanje lahko v najem republiškemu stanovanjskemu skladu oddate na njihovi spletni strani www.ssr.si.

Višina določene najemnine v skladu s stanovanjskim zakonom ne more biti višja od 1,3-kratnika neprofitne najemnine za posamezno stanovanje. V praksi to pomeni, da so za med 36 m2 in 80 m2 velika stanovanja, za katera je Sklad že podpisal pogodbo o najemu, dogovorili mesečeno najemnino od 148 evrov do 344 evrov. Za stanovanjsko hišo v okolici Ljubljane v velikosti 129,80 m2 so se denimo dogovorili za najemnino v višini slabih 400 evrov. V vseh primerih torej občutno manj, kot bi lahko lastniki stanovanj iztržili na trgu. Za primerjavo, na portalu nepremicnine.net se v Trbovljah trenutno 44 m2 veliko stanovanje oddaja za 350 evrov, v Zagorju pa 48 m2 veliko stanovanje za 400 evrov. 

Glede na ponujene višine najemnin v okviru javne najemne službe je tako moč predvidevati, da bi se za takšno oddajanje stanovanja odločili lastniki, ki nimajo volje, da bi se ukvarjali z najemniki in s tem povezanimi obveznostmi. In prav to pričakujejo tudi na Skladu. Prepričani so sicer, da bi bilo treba spremeniti tudi zakonodajo, ki bi lastnikom stanovanj poenostavila pridobivanje dokumentacije in prijavo na sam razpis, “vsekakor pa bo poleg tega potreben tudi miselni preskok ciljnih ponudnikov, da se bodo odločali za obliko oddaje v javni najem, ki morda ni tako donosna kot tržne oblike, vendar nudi varnost najema, ustrezno upravljanje ter poslovne odnose, ki so predvidljivi”.

Zasavska občinska stanovanja: Najmanj jih ima Občina Zagorje

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

-- OGLAŠEVANJE --