Že peto leto zapored Trboveljčan Jure Mravlje slovenske otroke pripravlja na tekmovanje, kjer se bodo v znanju biologije pomerili z najboljšimi sovrstniki na svetu. Rezultati v prejšnjih letih so bili izjemni. Po podatkih učitelja je zadnje leto vseh šest slovenskih udeležencev domov prineslo medalje. Slovenijo je dosežek uvrstil med najboljše države sveta, “kar pa ni bilo neopaženo”. Še kako dobro so to opazili v Savdski Arabiji, ki so slovensko ekipo učiteljev povabili, da sodelujejo v pripravah njihovih otrok.
“V Sloveniji otroke na tekmovanje pripravljamo tri tedne, v Savdski Arabiji jih vzamejo iz šole in intenzivno pripravljajo pol leta,” je Mravlje začel pripovedovati svojo izkušnjo. Letos je namreč dobil povabilo na njihove priprave in si tako nabral za en teden novih izkušenj v svetu drugačnih načel in prepričanj. “Še preden smo se s kolegi odpravili tja, smo morali podpisati vizum s približno 50 alinejami, kjer smo se zavezali, da bomo spoštovali njihove običaje.” Kar pa je učitelja biologije malo prestrašilo, saj poučuje predmet, ki vključuje mnoge vidike, ki so problematični za njihovo religijo. “Nisem bil siguren, kaj lahko povem in kje moram narediti malce cenzure. Pri njih je namreč uradne vera Islam, kjer se ne sme upodabljati živih bitij. Pri biologiji uporabljajo učbenik brez slik.” In čeprav si je težko predstavljal, kako bo učil in kako bodo njegov način sprejeli tamkajšnji otroci, je bil po prihodu zelo pozitivno presenečen. “Že takoj se je izkazalo, da so učenci tam zelo sproščeni in še kako pripravljeni sodelovati. Sicer so rabili kakšen dan, dva, da so se navadili na naš način, poln slik in shem ter predvsem izkustvenega učenja, a so se sistema hitro privadili.”
Disciplinirani in zelo radovedni
Največjo razliko je med slovenskimi učenci in tistimi iz Savske Arabije opazil pri disciplini in radovednosti. “Tam so zelo veliko spraševali. Pri nas se mi zdi, kot da je otrok rajši tiho, kot da vpraša, če nečesa ne ve.” Res pa je, da so se z mikroskopom in resničnim rastlinskim materialom v šoli tam srečevali prvič. “Lahko so sami naredili kakšne preparate, to jim je bilo zelo fascinantno. Še ponoči so me klicali in spraševali, kako se naredi kakšen preizkus. Da so lahko stvar pogledali, prijeli in sami naredili, jih je čisto prevzelo. In je tudi zagotovo bolj učinkovito.” Poslušali so ga z navdušenjem, če pouka ni začel po urniku, so ga kar sami spomnili, da morajo začeti. Tega v svoji rojstni državi ni opazil, prej ravno obratno. Kljub temu, da jih na tekmovanje pripravljajo dlje kot pri nas, je še poudaril, pa vseeno ne dosegajo rezultatov kot slovenski učenci. Zdaj z zanimanjem čaka letošnjo olimpijado, ki bo decembra.
Živali in rastline ima že od nekdaj rad
Mravlje, ki je po izobrazbi doktor znanosti, je trenutno zaposlen na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, kjer med tednom tudi živi, “se pa med vikendi vračam v Zasavje, kjer je moje srce.” Doma pa ga čaka tudi mnogo živali in rastlin. Sam je vzreditelj želv, za katere je dovoljenje zaprosil že pri 16 letih. Včasih jih je imel 40 do 50, različnih vrst. Zdaj, ko mu čas ne dopušča veliko živali, si je doma naredil kraljestvo rastlin. “Imam 200 do 250 vrst kaktusov, sukulent in palm.” Živali in rastline ga že od nekdaj navdušujejo in študij biologije je bil zanj edina prava izbira. Čeprav mu je marsikdo to odsvetoval, češ da ni služb, je sledil svojemu srcu, kar priporoča tudi današnjim mladim. “Študirati je treba tisto, kar te veseli pa se bo že nekaj našlo,” je prepričan Mravlje.
Sorodni članki:
ZGODBA 18-letnega mladeniča: “Bil sem odvisnik in nasilnež, zdaj pa imam …”