today-is-a-good-day
11.1 C
Trbovlje
četrtek, 28. marca 2024
ZON.siAktualnoZasavske kvačkarice aktivno v največji slovenski izziv

Zasavske kvačkarice aktivno v največji slovenski izziv

Kvačkarice Slovenije se pripravljajo na največji slovenski kvačkarski izziv. Odločile so se, da za vsako slovensko občino, ki jih je skupno 212, skvačkajo grb. Nataša, Alma, Ivica in Saša bodo nakvačkale zasavske grbe. 

Saša, od kod ideja, da se kvačkarice lotite tega projekta?

»Idejni vodja je Jadranka Smiljić, ki je skupaj z Ano Kac Guinness rekorderka v maratonu neprestanega kvačkanja. Med maratonom je naredila grb Slovenj Gradca, kjer je tudi potekal prvi Guinnessov rekord v kvačkanju v Sloveniji. Povabila je kolegice – ambasadorke kvačkanja, da se ji pridružimo v največjem slovenskemu kvačkarskemu izzivu. Skupaj bomo ustvarile 212 grbov za vse slovenske občine. In še ena zanimivost: sodelovalo bo 211 kvačkaric in en kvačkar.«

V Zasavju že ima vsaka občina svojo predstavnico: za Litijo Nataša Cvetkovič, Zagorje Saša Vrankar, Trbovlje Ivica Novak in Hrastnik Alma Jere. Koordinatorka med njimi pa je Zagorjanka Saša Vrankar. Srečale so se že na ZOOMu.

Za tako velik je izziv je tudi veliko priprav.

»Tako je. Vse poteka v treh fazah, zdaj smo na začetku druge. V tej fazi naša ekipa Slovenija kvačka, intenzivno ureja administrativni del, da se bo projekt lahko odvijal po vseh pravilih in predpisih. Poleg tega Jadranka ustanavlja Zavod za ohranjanje ročnih del.  Urejajo se dopisi za župane, ki jih bomo povabili, da projekt finančno podprejo. Veseli bomo tudi pomoči posameznikov, društev in podjetij in jih vabimo, da postanejo del naše zgodbe, ki je lahko tudi njihova. Računalniško moramo še obdelati vse grbe, pripraviti navodila za izdelavo in nabaviti volno. V tretji fazi pa sledi izdelava, ki se začne 15. septembra 2021.«

Za 1,4×1,8 metrov velik grb bodo porabile 1,40 kg volne

Pri delu boste morali upoštevati točno določeno tehniko?

Tehnika c2c.

»Tehnika kvačkanja grbov bo c2c (corner to corner), poteka od enega kota do drugega in se uporablja predvsem za šale in odeje. Delale bomo s slovensko volno. Za en grb bomo porabile približno 2,5 kg volne in sto ur dela. Velikost posameznega grba bo 1,40 m krat 1,80 m. Skice in vse ostalo bo priskrbela Jadranka z ekipo, ki ji pomaga v pripravah. Delale bomo na domu, po potrebi pa se bomo dogovarjale preko spleta.«

Se že pripravljate na začetek kvačkanja?

»Seveda, vse že vadimo, sama pa pravkar v tej tehniki kvačkam odejo.«

Saša in Astra

Saša Vrankar, velika ljubiteljica živali, je članica Društva zasavskih klekljaric Srčevke in sekcije ročnih del ROKI, v Kisovcu. Prvo ročno delo, ki se ga je v življenju naučila, je pletenje. Še osnovnošolka ni bila, ko je v roke vzela dve trski in vrvico. Ko je to videla soseda, izkušena pletilja, ji je dala pletilke in volno ter ji pokazala, kako se temu streže. Veliko sta jo naučili tudi stara mama in mama. Kasneje se je naučila še klekljati in vesti, vendar je nekaj let le, kot pravimo v Zasavju, štrikala. Tudi v šoli je obiskovala krožek za ročna dela. Kasneje, ko se je zaposlila, pa je vse več kvačkala in klekljala. Ročno delo je poleg živali, njen užitek, konjiček in prosti čas.

In danes, ko zna vse, kar se ročnih del tiče, je še vedno radovedna in rada eksperimentira. Z veseljem jo bomo obiskali, ko bodo njene roke ustvarjale zagorski grb.

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Regijsko srečanje mladih raziskovalcev v Zasavju

Pod okriljem Gibanje znanost mladini se je v ponedeljek na GESŠ Trbovlje odvijalo 9. regijsko srečanje mladih raziskovalcev Zasavja 2024. Po uvodnem nagovoru so...