torek, 21. julija 2026
torek, 21. julija 2026

Za kampanjo tudi štiri minimalne bruto plače

V času vsake predvolilne kampanje skoraj ni kotička, ki ga kandidati ne bi izkoristili za svojo promocijo. Ste se kdaj vprašali, koliko jih stanejo plakati, pogostitve in ostale prireditve v predvolilnem času? In kdo vse skupaj to financira?

Kandidate za župane Zagorja, Trbovelj  in Hrastnika smo vprašali, koliko bodo zapravili za kampanjo in od kod črpajo sredstva. Objavljamo le odgovore kandidatov, ki so odgovorili v predpisanem roku.

Trbovlje: Gabričeva več kot polovico denarja za kampanjo iz svojega žepa

Borut Dolanc, ki ga je za županskega kandidata predlagala SDS nam je sporočil, da bodo »za  predvolilno kampanjo porabili toliko, kolikor je zakonska meja, tako za svetnike kot za županskega kandidata.«  Sredstva za kampanjo črpajo iz svetniškega računa, na katerega se sredstva zlivajo iz proračuna občine Trbovlje, sorazmerno rezultatu na volitvah leta 2010. Večino sredstev prispevajo kandidati sami.

Kandidatka za županjo z liste Za naše Trbovlje Jasna Gabrič, nam je sporočila, da so zaenkrat za kampanjo porabili okoli 2800 evrov. Več kot polovico denarja je Gabričeva prispevala sama, ostalo pa so prispevali člani in podporniki z nakazilom na TRR.

V SMC bodo za celotno kampanjo porabili okrog dva tisoč evrov, nam je dejal kandidat za župana Tadej Špitalar in dodal, da so denar donirali člani SMC Trbovlje. »Od stranke smo dobili plakate za župana in 200 evrov pokritih stroškov za tisk.«

Odgovorov na vprašanja do tega trenutka nismo prejeli od kandidata za župana Jožeta Wallasa, ki ga je predlagala stranka LDS, Sebastjana Ledinka, ki ga je predlagala SD in od Rasima Ahmetoviča, ki kandidira s podporo ZaAB.

Zagorje: SD za županskega kandidata in svetnike do 2000 evrov

Željko Železnik, ki kandidira na listi SD, nam je sporočil, da bodo tako za županskega kandidata, kot tudi svetniško skupino porabili med 1500 in 2000 evri.  Sredstva za kampanjo sicer črpajo iz sredstev lokalne stranke, ki so jih pridobili iz občinskega proračuna glede na volilni rezultat preteklih volitev in iz članarin članov stranke.

Aktualni kandidat za župana, ki se poteguje za vnovično izvolitev, Matjaž Švagan, nam je sporočil, da vse stroške volilne kampanje stranka Zagorje gre naprej v celoti pokriva iz lastnih sredstev. Koliko sredstev bodo porabili za kampanjo nam ni uspelo izvedeti, saj vseh stroškov še nimajo.  Bo pa, kot so nam zatrdili, končna vrednost manjša od tiste, ki jo zakon omogoča in dovoljuje.
                                        

Kandidat za župana, ki ga je predlagala stranka SMCGašper Koprivšek, meni, da bo lokalni odbor SMC Zagorje ob Savi za volilno kampanjo porabil dobrih 1000 evrov. Stranka jih je finančno podprla le s tiskanjem plakatov, ostalo pa so prispevali kandidati sami.

Kandidat za župana Primož Štendler, ki ga je predlagala stranka NSi, pravi, da bodo za kampanjo za župana porabili približno 1000 evrov, še dodatnih petsto pa so namenili za tisk in distribucijo zgibank.

Odgovorov na vprašanja nismo prejeli od kandidata za župana Slavka Jelševarja, ki ga je predlagala stranka SLS in Bojana Simončiča, ki kandidira s podporo SDS.

Hrastnik: Pajiću denar za kampanjo zbirali tudi starši

Aktualni župan Hrastnika Miran Jerič,  ki ga kandidira na Listi Mirana Jeriča, še ne ve, koliko točno bodo znašali stroški kampanje. Zagotovil nam je, da bodo stroški v zakonsko predvidenih okvirjih. Medtem ko bodo sredstva za kampanjo v celoti prispevali kandidati sami.

Približno 2200 evrov bo za kampanjo porabil Gregor Pajić, ki ga je za kandidaturo podprla skupina volivcev (Lista Gregorja Pajića). Poudaril je, da ne želi biti odvisen od donatorjev in sponzorjev, zato je denar za kampanjo zbral sam,  pomagali pa so mu tudi starši.

Županski kandidat Marko Funkl, ki kandidira z Listo Naš Hrastnik, nam je sporočil, da bodo za predvolilno kampanjo porabili 920 evrov. »Ker Lista Naš Hrastnik ni financirana kot politična stranka, so kampanjo sofinancirali kandidati s samoprispevkom,« je še dodal.    
Soniboj Knežak, ki kandidira na listi SD bo za svojo kandidaturo porabil približno 1000 evrov. Finančno pa mu je pomagala tudi stranka z 280 evri in tiskom plakatov.

Koliko bo za kampanjo zapravil Franc Kovač iz PS nam ni uspelo izvedeti. Zapisal je le, da bo stroške  kampanje pokrila stranka. »Ta sredstva so po dogovoru z vodstvom stranke nizka oz. minimalna. Točen znesek bo znan po koncu volitev in bo javen.«

Edina ženska kandidatka za županjo v Hrastniku, ki kandidira na listi stranke DeSUS, Vojka Povše Krasnik, nam je sporočila, da bodo za predvolilno kampanjo porabili okrog 800 evrov. Sama pa je prispevala sadno vino, jabolka in maso za krumpantoč. Ima tudi zasebnega donatorja, ki ne želi biti imenovan. 

 
Kandidat za župana Emil Šabanovič je sporočil, da bodo v lokalnem odboru SMC Hrastnik za potrebe predvolilne kampanje porabili približno 800 evrov. 200 evrov so dobili od stranke, 600 evrov pa z donacijami. Jim je pa stranka na pomoč priskočila še s tiskom zgibank.

Na zastavljena vprašanja nam niso odgovorili naslednji kandidati: Darko Šrenk, ki kandidira na predlog Avgusta Novaka in skupine volivcev, Jurij Bantan iz SLS in Andrej Funkl iz stranke SDS.

Ne več kot 40 centov na volilnega  upravičenca
Zakon o volilni in referendumski kampanji (ZVRK) sicer določa, da mora organizator volilne kampanje poseben transakcijski račun za zbiranje sredstev za kampanjo odpreti najpozneje 45 dni pred dnevom glasovanja. Nato pa mora vse stroške volilne kampanje poravnavati izključno s tega računa, ki ga je dolžan zapreti najpozneje v štirih mesecih po dnevu glasovanja.

Določena je tudi dovoljena višina stroškov za volilno kampanjo. Ta se za volitve v občinski svet in volitve župana razlikuje. Pri prvem ne sme presegati 0,40 evrov na posameznega volilnega upravičenca v občini, pri drugem ne 0,25 evra na upravičenca. Nato pa se lahko, v  kolikor je potreben drugi krog pri županskih volitvah stroški povečajo za 0,15 evra na volivca.

Avtor: Lucija Cestnik

Najbolj brano