-- OGLAŠEVANJE --

Ustvarjalnost Trbovelj na ogled v Velenju

-- OGLAŠEVANJE --

V galeriji Velenje je od 22. aprila moč videti novomedijska umetniška dela, ki so nastala v Trbovljah in so plod mnogih mednarodnih sodelovanj Trboveljčank in Trboveljčanov z umetniki in tehnologi iz vsega sveta. Trbovlje po zaslugi njih nosijo vse manj asociacij na propadlo industrijo in vse več v povezavi z visoko tehnologijo, robotiko, ustvarjalnostjo in novomedijsko umetnostjo.

Sadove je obrodilo tudi sodelovanje s Tomom Križnarjem

Trbovlje novomedijsko mesto, ki je skupaj z DDTLab podpisano pod razstavo, se naslanja na močno tradicijo tehniške inteligence na eni strani ter kulturne in umetniške avantgarde na drugi strani. Cilj je skozi prepletanje tehnologije, znanosti, umetnosti ter gospodarske iniciative doseči poseben preboj, ki bo prebivalcem mesta zmogel ponuditi novo identiteto. Vsebine za razstavo je zbrala in razpostavila ter pripravila dr. Maša Jazbec, ki pravi: “V Trbovljah gremo naprej, presegli smo to, da bi bili sinonim z zapiranjem industrijskih obratov, pač pa smo del nove identitete našli v povezovanju z znanostjo, umetnostjo, tehnologijo in tudi gospodarstvom. Veseli me, da se predstavljamo v na nek način pobratenem okolju (Velenje tudi rudarsko mesto, op.p.) in tudi njim morda ponudimo, kakšno od idej, kako smo se znašli, kje smo našli vizijo za pogumno iti naprej.”

Na razstavi so predstavljena dela avtorjev: Barbara Jazbec, Maša Jazbec, Varvara & Mar, Žan Rajšek, Zoran Poznič, Tomo Križnar, Bojana Pivk Križnar, César Escudero Andaluz, Martín Nadal, Kaja Čop, Snaša Klančar, Tanja Hanžič, Katja Sovre, Žan Garantini.
Predstavljena dela so nastala v produkciji: DDTLab – RUK, TNM, Interface Cultures Linz, Univ. v Tsukubi – EMP

 

Kustosinji razstave sta dr. Maša Jazbec in mag. Milena Koren Božiček

Sinteza principov kot so vizualna umetnost, tehnologija, znanost in izobraževanje so glavni postulati delovanja asociacije mladih in starih znotraj organizma, ki ga imenujemo Trbovlje Novomedijsko Mesto, sami sebe opišejo v Društvu TNM. Predsednica Vesna Jesih daje največjo veljavo pri tem projektu dr. Maši Jazbec, vseeno pa velja poudariti tudi širši in globlji pomen samega društva: “Raziskovanja na področju robotike, kibernetike, informacijskih ved, interkonektivnosti, hibridni poizkusi socializacije depreviligiranih skupin, trajnost in vzdržnost, ter inkorporacija elementov industrijske kulturne dediščine v novomedijske umetniške stvaritve uvrščajo TNM v enega najbolj vidnih organizmov na področju osmišljanja naše skupne prihodnosti.”

Privablja še posebej kreiranje stripa

Dr. Maša Jazbec še dodaja, da sta zanimiva oba pola humanizacije tehnologije, en skozi robotiko, drugi pa z aktivistično umetnostjo in opisuje, kako se harmonično prepletajo trije sodelujoči v primeru kreiranja stripa, aktivnosti, ki je deležna veliko pozornosti: “To je lep in nazoren primer, kako se da iti z roko v roki in kako se prepletajo umetna inteligenca, robot in človek.

Na voljo še dodatne zanimivosti

Avtorji razstave so za 5. in za 12. maj pripravili tudi spremljevalni program:

  • 5. maj: dr. Maša Jazbec in Žan Rajšek – Kreativna Robotika: predavanje in demonstracija robotskih projektov DDTLab
  • 12. maj: mag. Zoran Poznič: Humanizacija Tehnologij

Razstava bo na ogled do 21. maja 2022. Vstop je prost!

SORODNI ČLANKI:

Trboveljčanka robotka Eva v Bruslju na odru in na velikem platnu v Tokiu

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --