V Trbovljah so trenutno zelo v porastu okužbe z virusom covid-19, pojavlja se tudi angina in druga prehladna obolenja, nam je povedala družinska zdravnica Aleksandra Jutreša Prah. “Od 10 obolelih, ki obiščejo našo ambulanto, jih je 6 obolelih s covidom, ostali z angino in drugimi prehladnimi obolenji. Pojavlja se tudi kombinacija dveh virusnih obolenj hkrati.” Obolevajo cele družine, otroci, njihovi starši in posledično tudi stari starši.
Začne se s slabostjo
Obolenje s covidom, na katerega je marsikdo že skoraj pozabil, zdaj poteka drugače, je razložila Jutreša Prah. Najpogosteje se začne z drisko, slabostjo, bruhanjem. Čez nekaj dni oboleli poročajo o glavobolu, slabem počutju, bolečinami v mišicah ter povišano telesno temperaturo. Zdravstveni delavci priporočajo, da obolele osebe ostanejo doma vsaj toliko časa, dokler kažejo znake bolezni. Pogosto namreč opažajo zaplete po virusu. Ko ta že mine, se pojavi kašelj, vnetje obnosnih votlin, ušesa, tudi pljučnica. Sicer pa tako hudih zapletov, kot so bili na začetku epidemije, ni več. Bolj pogosti so pri kadilcih, astmatikih in drugih kroničnih bolnikih. “V kolikor obolela oseba sumi na okužbo z covidom, naj pokliče svojega osebnega zdravnika oziroma sestro, kjer bo dobil nadaljnja navodila.” Tiste, ki prihajajo v zdravstveni dom pa zdravnica naproša, da nosijo maske in s tem preprečijo prenos virusa na ranljive skupine.
“Zdrav način prehrane, veliko sadja in zelenjave, tudi uporabe domačih zdravil ni za podcenjevati,” pa so nasveti Jutreša Prah v jesenskih dneh. Poleg tega pa še počitek v toplini svojega doma. “Naj res ostanejo doma. Če že ne njim, so okoli njih osebe, ki bi jim prenos okužbe res lahko zelo škodil.”
Še vedno pa se vsak, ki bi želel, lahko cepi. Predvideno proti koncu oktobra bodo pričeli tudi s cepljenjem proti gripi, katere porast zdravstveni delavci pričakujejo nekje v decembru.
Sorodni članki: