Gradnja novih objektov v Zasavju – tudi vrtcev in šol, ter stanovanjskih hiš in še zagotovljeno zaposlitev za večino prebivalcev. Magične besede, ki so jih vnesli v konec tedna potrjeno na vladi Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda.
Strategija se še kako tiče zasavske regije, saj se je s tem končno prižgala zelena luč in naj bi se zagotovil denar za pravičen prehod predvsem za vse prizadete delavce in njihove družine, ki so bili vpeti v premogovno panogo – vsaj tako navaja dokument.
Poleg zasavske je načrt v središče postavil še eno slovensko premogovno regijo – Savinjsko-Šaleško (SAŠA). Določili so, da bo najpozneje leta 2033 Republika Slovenija prenehala z rabo premoga za proizvodnjo električne energije.
Z jasno odločitvijo o procesu pravičnega prehoda in časovnici opuščanja rabe premoga bo Republiki Sloveniji in obema premogovnima regijama omogočen neoviran dostop do sredstev Sklada za pravičen prehod, v okviru katerega se Sloveniji v obdobju 2021 do 207 namenja dobrih 248 milijonov evrov (v tekočih cenah).
Za Strategijo je bila izvedena tudi celovita presoja vplivov na okolje, v okviru katere je potekala javna razgrnitev predloga strategije in okoljskega poročila, so še povzeli v sporočilu za javnost na Ministrstvu za infrastrukturo. Kaj točno se bo iz tega naslova “zgodilo” v Zasavju, bomo budno spremljali.
SORODNI ČLANKI:
Sedem podaljšanj zaprtja rudnika tokrat prineslo dodatnih 8,9 milijona evrov