-- OGLAŠEVANJE --

Skozi “okno” Svibna pogled na nekdanji grad

-- OGLAŠEVANJE --

V hribovitem delu Radeč, ki slovi po vitezih Ostrovrharjih, so kljub temu, da je od gradu bore malo ostalo, poskrbeli, da lahko obiskovalci potešijo radovednost in si nekoliko bolj realistično predstavljajo, kaj je nekoč sploh bilo na grajskem hribu. Grad, seveda. Kako je izgledal, pa so ugotavljali in poskusili narediti čimboljši približek, v okviru projekta E-Gradovi Posavja.

Predmet digitalnega inoviranja, so bili grad Rajhenburg, grad Brežice, nekdanji cistercijanski samostan Kostanjevica na Krki, grad Sevnica, grad Mokrice ter grajski ruševini Svibno in Kunšperk (ti sta zajeti v obliki poskusa 3D rekonstrukcije, torej sheme).
Shema Gradu Svibno

Vrednost celotne operacije E-Gradovi Posavja, ki jo vodi RRA Posavje, znaša dobrih 341 tisoč evrov EUR. MGRT je operacijo sofinanciralo v vrednosti skoraj 287 tisoč evrov, kar predstavlja 89,9% upravičenih stroškov. Po besedah Ane Jurečič Martinčič je Občina Radeče k projektu prispevala slabih 12 tisoč evrov.

Poskus 3D rekonstrukcije gradu si lahko ogledate tukaj.

Rekonstrukcija temelji na natančnih fotogrametričnih zajemih grajskega hriba z ruševino, GNSS-RTK izmero na obstoječih ruševinah, ki sta se pretvorili v oblak točk grajskega hriba, za potrebe rekonstrukcije pa so pripravili tudi ortofoto posnetek in izris tlorisa obstoječih ruševin.

V Svibnem okno, v Termah Čatež digitalna sobana

Svibno je s projektom pridobilo tudi ranljivim skupinam (starejši, invalidi, gibalno ovirani) prijazen vpogled v shemo veličastne stavbe, kakršna naj bi nekoč zapolnjevala svibenski grajski hrib. “Podatki, ki so bili na voljo, so precej skopi, nekateri tudi morda vprašljivo zanesljivi in zato ne moremo govoriti o rekonstrukciji gradu, pač pa o shemi,” pravi direktorica KTRC Radeče Dubravka Kalin, ki je bila kot predstavnica partnerja Občine Radeče tesno vpeta v projekt od same idejne zasnove pa do izvedbe. Vsebine so na ogled preko atraktivnih in sodobnih digitalnih medijev, kot so hologrami in VR očala v Digitalni grajski sobani v Termah Čatež – ta je vzpostavljena kot skupen doživljajski prostor gradov Posavja, ki ga obiskovalci lahko obiščejo od začetka julija letos dalje.

Dubravka Kalin

Obiskovalcem Svibna in doline Sopote je odslej preko VR Očal na vpogled 360-stopinjska izdelava fotografije s 3D shematsko rekonstrukcijo nekdanje podobe gradu, “ta se je izvedla s skupnimi močmi Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, lokalnim okoljem in strokovnjaki za digitalizacijo,” pripoveduje prva dama KTRC Radeče, sicer tudi zgodovinarka. Gradivo so smiselno opremili z deloma animiranimi informacijami, ki olajšajo spoznavanje dediščine gradov, za ilustracije pa je poskrbel domač umetnik Bojan Sumrak.

Vpogled v grajsko preteklost na sodoben način

S tem, ko je tudi radeško območje pridobilo digitalizirano predstavitev Gradu Svibno, je bil storjen korak naprej v smeri dviga kakovosti turistične ponudbe, izvedlo se je digitalno inoviranje kulturne dediščine gradu, ki slovi po Ostrovrharjih, še največji cilj pa bo dosežen, tako Kalinova, ko se bodo obiskovalci v večji meri in z zanimanjem podali na ogled grajskih razvalin Gradu Svibno ter se spoznali z lokalno dediščino, ki so jo uspeli s projektom ujeti v sodobno ponudbo.

 

 

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Litija – Zagorje: Jutri NE bo popolne zapore ceste

Popolna zapora ceste Litija - Zagorje je za jutri odpovedana. Ob sobotah je sicer od 7.30 do 17. ure pri galeriji Šklendrovec napovedana popolna zapora...
-- OGLAŠEVANJE --