Ena od sedemnajstih parad, ki so včeraj potekale v Sloveniji, se je odvijala v Zagorju, na Cankarjevem trgu, v organizaciji ZLU in partnerjev. Častni pokrovitelj letošnje zasavske parade učenja je bil župan občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan, ki je vse prisotne tudi pozdravil.
Polona Trebušak, direktorica Zasavske ljudske univerze je bila izredno zadovoljna, da so prireditev izpeljali brez posebnih omejitev in da je bilo obiska več kot dovolj.
»V Zagorju je tokrat Parada drugič, prej je bila v Trbovljah. Sodelujočim in obiskovalcem se zahvaljujemo, ker so prišli. Želeli smo, da bi bil dogodek zdaj po covidu kar se da sproščen in nasmejan, namenjen druženju in gibanju. Veseli smo, da nam je uspelo.«
Že sedemindvajseto leto zapored ob podpori MIZŠ Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport potekajo Tedni vseživljenjskega učenja. To je najvidnejša promocijska kampanja na področju izobraževanja in učenja v Sloveniji. Projekt usklajujejo na Andragoškem centru Slovenije (ACS) in ga prirejajo v sodelovanju z ustanovami, skupinami in posamezniki doma in v tujini. Projekt soustvarjajo koordinatorji, izvajalci in udeleženci. Letos Tedni vseživljenjskega učenja potekajo od 9. maja 2022 do 12. junija. Včeraj v sredo, 25. maja 2022, je po celotni Sloveniji potekala Parada učenja, ki je najodmevnejši dogodek v sklopu TVU. Rdeča nit Paradi učenja je letos: Zdrav duh v zdravem telesu.
Dogodek je bil namenjen vsem generacijam, širjenju kulture vseživljenjskega učenja, spodbujanju socialnega vključevanja v regiji in spodbujanju gibanja vseh generacij. Vrstili so se številni nastopi, na stojnicah so prisotni lahko spoznali delo številnih društev, šol, vrtcev …
Med njimi je bila tudi OŠ Toneta Okrogarja iz Zagorja. Od eko koordinatorke in vodje projekta učiteljice Jadranke Kačič smo izvedeli: »Tu smo predstavili projekt, s katerim želimo usposobiti učence za praktično delo, da znajo posejati, posaditi, pokositi, da poznajo ekologijo in imajo pravilen odnos do narave. To je projekt Razvijanje travniškega sadovnjaka in bo trajal pet let. Lahko se pohvalimo, da smo do sedaj že veliko posadili, predvsem avtohtonih sort sadja, udeležili smo se sajenja slovenskih gozdov, in še bomo, podarjamo seme, sodelujemo s čebelarji in se povezujemo z ljudmi in številnimi organizacijami, ki se ukvarjajo s samooskrbo, vrtnarjenjem, gozdom, ekološkim kmetovanjem in s predajo dragocenih izkušenj mlajšim generacijam.«