Dobra glasba je v Zasavju našla pot do ljudi, ki so ji posvetili svoje življenje in prenašajo njeno sporočilo tudi na nove generacije. Med njimi je tudi Nataša Burger, ki pred dnevi prejela eno najvišjih priznanj za izobraževalce v glasbeni vzgoji.
Nataša Burger je učiteljica flavte na Glasbeni šoli Zagorje, kjer je redno zaposlena od leta 1996. Že kot otrok je bila naklonjena glasbi. Najprej je želela igrati klavir, vendar jo je stric prepričal naj izbere flavto, ki je postala njena zvesta spremljevalka. Seveda pa letošnje priznanje ni edino, kar nekaj se jih je že nabralo, med drugimi tudi Grumovo priznanje in nagrada Stevana Mokranjca v Požarevcu.
Je flavta popularno glasbilo med mladimi? Se odločajo za učenje?
Devet njenih učenk je šolanje nadaljevalo na srednji stopnji in akademiji za glasbo, tri med njimi so študij nadaljevale v tujini, kjer so magistrirale z odliko. Dve od njih sta svojo poklicno pot začele tudi v najuglednejših evropskih orkestrih (Simfoničnem orkestru v Baslu in Münchenski filharmoniji).
V orkestru flavt v nekem obdobju tudi 50 članov.
Na vašo pobudo je bil leta 2004 ustanovljen orkester flavt, ki je bil prvi tovrstni orkester v Sloveniji …
»Pred tem sem že imela komorno skupino, ki jo je kasneje prevzela prejšnja ravnateljica. Orkester je bil ustanovljen tudi z namenom, da se poleg učencev vključijo tudi tisti, ki pri nas zaključujejo. Vesela sem, da se po zaključku šolanja vračajo. V orkestru je trenutno trideset flavt in deset drugih instrumentov (klavir, harmonika, tolkala …) Bilo nas je pa tudi že petdeset.« Iz majhne zasedbe je orkester v sedemnajstih letih postal pravi, veliki orkester, ki v sebi združuje mladost, veselje, izkušnje in trdo delo vseh, ki so sodelovali in še sodelujejo v njem. Orkester je od začetka svojega delovanja izvedel kar 21 samostojnih koncertov po Sloveniji in v tujini.
Kaj za vas pomeni delo z mladimi?
»Pedagoško delo mi pomeni največ v karieri. Prenašati znanje je pomembno delo. Veliko je lepih in svetlih trenutkov, ki motivirajo.«
Svojemu poklicu je zagorska flavtistka zelo predana, trudi se ohraniti strokovnost in biti natančna in dosledna, nam pove. Zato nikakor ni naključje, da se je v skoraj 30 letih pedagoškega dela s svojimi učenci udeležila kar 36 tekmovanj in osvojila 74 nagrad in priznanj.
Tudi vaša družina je glasbeno usmerjena. Vaš soprog Drago Peterlin je tudi že bil dobitnik Gerbičevega in drugih prestižnih priznanj. Najbolj pa ga poznamo kor dirigenta.
»Tako je. Tudi hčerka Saša in sin Marko sta od naju podedovala glasbeno žilico. Hvaležna sem družini za vso podporo, da lahko delam tisto, kar želim. Še posebno, ker se znajo veseliti z mano in jaz z njimi ob mojih, njihovih in naših uspehih. Veliko šteje tudi podpora kolegov in naše ravnateljice.«
Načrtov za koncerte in različna sodelovanja je kar nekaj. Marsikaj je odpadlo ali pa je prestavljeno. Koncerti so tematski in po Natašinih željah. Načrtuje jih skupaj z ravnateljico Metko Podpečan, za dober aranžma pa poskrbi Igor Podpečan.
Foto: S. R. in arhiv Nataše Burger.
Prestižno priznanje za trboveljskega harmonikaša in zagorsko flavtistko