today-is-a-good-day
15.1 C
Trbovlje
petek, 29. marca 2024
ZON.siAktualnoEko krog na nož z inšpekcijo

Eko krog na nož z inšpekcijo

Tokrat se Eko krog ni spravil na Lafarge Cement kot običajno. Tokrat so svoje moči usmerili zoper inšpektorata za kmetijstvo in okolje, ki po njihovem ni opravil svojega dela.

Zaradi suma kaznivega dejanja nevestnega opravljanja dela in domnevne zlorabe uradnega položaja pri inšpekcijskem nadzoru v Lafarge Cementu so zasavski aktivisti ovadili pristojne z okoljskega inšpektorata.

Ekokrog ovadil več oseb na okoljskem inšpektoratu

Predsednik Eko kroga Uroš Macerl je pojasnil, da gre za ovadbo več oseb na inšpekciji. 'Glede ovadbe inšpektorata se nam v tej fazi postopka ne zdi primerno, da bi javno poimensko navedli osebe, proti katerim smo sprožili postopek.'

Macerl je razočaran nad delovanjem inšpekcije, ki po njegovem ravna povsem neodgovorno.

Po poročanju Dela naj bi to bila glavna republiška inšpektorica Saša Dragar Milanovič, ker je lani 'dovolila', da Lafarge kljub prepovedim Upravnega sodišča nadaljuje z domnevno prepovedano proizvodnjo in uporabo petrolkoksa.

Ekokrogovci so prepričani, da so v trboveljski cementarni z obratovanjem in uporabo petrolkoksa kršili zakonodajo in, da bi morala ukrepati inšpekcija, ki pa ni.

Povsem drugačno plat zastopajo v podjetju. Andrej Sopotnik iz LC je glede uporabe petrolkoksa dejal, da ga cementarna kot gorivo uporablja na podlagi več pravnomočnih upravnih dovoljenj in dodal, da 'na podlagi sodbe Upravnega sodišča z dne 21. avgusta 2014 Lafarge Trbovlje ostaja v postopku pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja (IPPC), zato cementarna lahko nadaljuje z obratovanjem.'

Macerl: 'To, da Lafarge laže, to se dogaja vsak dan.'

Da določena dovoljenja Lafarge ima, prizna tudi Macerl in nadaljuje: 'Ravno okoli teh dovoljenj se je sodišče povsem jasno izreklo. Nekoč so v neki odločbi v oklepaj zapisali ime petrolkoks in sodišče se je do te zadeve opredelilo in obrazložilo in jasno zapisalo, da je to nič in da tega nikoli ni bilo.' V odločitvi sodišča je zapisano, še doda Macerl, da Lafarge Cement nikoli ni imel dovoljenja za uporabo petrolkoksa. 

V zadevi z inšpekcijskim nadzorom je na kršitve, ki jih izpostavlja Ekokrog reagirala tudi Varuhinja človekovih pravic. Izpostavila je svoje stališče, da inšpekcija svojega dela ni opravila zadovoljivo in izrazila presenečenje, da se je inšpektorat za opredelitev in dokumente, ki bi jih že moral imeti, obrnil na odvetniško družbo Lafarge Cementa šele po zahtevi Varuhinje za odgovore v omenjenem primeru.

Izsek poročila o inšpekcijskem nadzoru v Lafarge Cementu, ki ga je konec decembra 2014 pripravila Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.

- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

POZOR: Delovanje urgentnega centra v aprilu zelo omejeno!

Delovanje urgentnega centra v Splošni bolnišnici Trbovlje bo večino aprila močno omejeno. Začeli bodo z montažo novega CT aparata, s katerim bodo lahko delali...