today-is-a-good-day
8.8 C
Trbovlje
petek, 29. marca 2024
ZON.siAktualnoDenarja za en obisk divjih prašičev na koruzni njivi

Denarja za en obisk divjih prašičev na koruzni njivi

Lovski družini Trbovlje in Dobovec bosta s sprejetjem odloka o porabi koncesijske dajatve za trajnostno gospodarjenje z divjadjo dobili vrnjen del koncesnine, ki jo vplačata v državni proračun. Gre za majhna sredstva, okoli 400 evrov za obe družini, a so lovci kljub vsemu zadovoljni.

»Polovica koncesnine gre državi, polovica pa se sorazmerno razdeli občinam, v katerih leži lovišče. Za nas znaša okrog 150 evrov, kar se ne sliši veliko, vendar predstavlja okoli 1,5 odstotka prihodkov v našem proračunu. V praksi to pomeni en nočni obisk koruzne njive malo večje skupine divjih prašičev,« pravi Urban Berger iz Lovske družine Trbovlje.

Glavno premoženje Lovske družine Trbovlje je sicer Lovski dom, na katerega odpade tudi največji del stroškov, upravljajo tudi z objektom bivše ventilatorske postaje R4 in pripadajočo parcelo ter zajčjo in fazanjo oboro na področju rudniških površin.

Denarne kazni za neodstrel

Osnovna naloga lovcev je skrb za divjad. Po besedah Tomaža Trotovška iz Lovske družine Dobovec v lovišču opravijo okrog 2.000 neplačanih delovnih ur. Sam odstrel divjadi pa predstavlja manjši del lovstva. Načrt odstrela določi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pripravi in uskladi ga Zavod za gozdove. Določene so visoke denarne kazni za neizveden načrt odstrela, in sicer 4.200 evrov za lovsko družino in 200 evrov za odgovorno osebo.

Načrtovani odstrel v lovski družini Dobovec je 50 srnjakov, 27 jelenov, 12 muflonov, 5 gamsov, 12 divjih prašičev, 15 lisic, 3 jazbeci, 2 kuni zlatici in belici, 5 rac mlakaric. Za Lovsko družino Trbovlje znaša 80 kosov velike divjadi (srna, muflon, divji prašič) in 60 kosov male divjadi (lisica, kuna, jazbec, vrana, šoja, zajec, fazan, raca).

»S poseljevanjem posegamo v življenjski prostor divjadi. Nekatera divjad, na primer srna, kuna, lisica in vrana so se prilagodile razmeram in povzročajo težave v naseljih, kjer pa lovci nimamo pristojnosti. Največ škode povzročijo divji prašiči in vrane,« pravi Berger.

Medvedi zaidejo tudi v Zasavje

Z odločbo je določen izredni odstrel treh medvedov v območju Lovsko upravljavskega območja Zasavje, in sicer na področju Lovskih družin Dole pri Litiji, Podkum, Radeče in Dobovec, torej tudi na področju Trbovelj, vendar na desnem bregu Save. Tu je v zadnjih letih opaziti stalno prisotnost medvedov, ki po Bergerjevih besedah že povzročajo težave. Gre predvsem za dvoletne osebke, ki se na območju zadržujejo nekaj dni v fazi migracije. V sosednjih loviščih, kot je Tabor, pa se zadržijo tudi leto ali več in občasno zaidejo v Zasavje.

»Letos smo dobili dovoljenje za odstrel medveda do 150 kg telesne teže. Naša lovska družina je zgolj ena izmed upravljavk, ki ima dovoljenje v skladu s uredbo o odvzemu rjavega medveda, ki je v našem lovišču prehoden in ni stalno prisoten,« je razložil Trotovšek.


Lovska družina Dobovec ima trenutno 40 članov, od tega 1 članico. Njihovo lovišče, ki meri 3.373 hektarjev, se razprostira od vrha Kuma preko Sitnega Kala po Škratovi do Save, po reki Savi do odcepa za Šklendrovec in po robu do vasi Završje in navzgor do Kuma.

Lovska družina Trbovlje ima okrog 70 članov, povprečna starost članstva je 56 let, kar pomeni, da je aktivnih le 15 do 20 članov. Njihovo lovišče ima dobrih 2.000 hektarjev lovne površine. Lovišče na jugu omejuje reka Sava, nato v smeri zahod – sever: Bevščica, Vasle graben do Kalc, proti planini do ceste v Kotredež in proti severu v smeri Javorja do cerkve na Vrheh, proti vhodu po cesti do Podmeje, mimo domačije Vrhar do Katarine, Žrebljevega hriba in proti jugu preko Prapretnega in deponije pepela do Save.


- Oglaševanje -

Najbolj brano


Preberite tudi

Poskrbeli bodo za odvoz nevarnih odpadkov

V občini Zagorje so se prve pomladanske akcije čiščenja okolice že začele, večina krajevnih skupnosti in drugih organizacij pa akcije načrtuje aprila. Tudi letos...