-- OGLAŠEVANJE --

Se bo pol tisočletja stara cerkev prej zrušila kot obnovila?

-- OGLAŠEVANJE --

Cerkev Karmelske Matere Božje v Dragi danes pripada hrastniški župniji. Več kot 500 let staro stavbo je že pošteno načel zob časa, za obnovo pa denarja ni.

Cerkev je v poraznem stanju, nam pojasni Franc Ornik, župnik. Ker je bila stavba dolgo zaprta, so se vanjo naselile divje živali, občasno pa je služila celo za garažo kmetijski mehanizaciji. Zaradi vlage so zidovi začeli razpadati, vanjo je udarila tudi strela. Zunanje stene je prerasel bršljan, vrh zvonika je odneslo, našteva Ornik.

Cerkev je, kot je zapisal župnik v zloženki, prvič omenjena v vizitacijskem poročilu leta 1545. Po približno sto letih so stavbo podrli in zgradili novo, večjo. Šele leta 1929 je hrastniška župnija v upravljanje dobila omenjeno cerkev.

Pred dvema letoma pa so domačini skupaj z župnikom stvari vzeli v svoje roke in očistili okolico, in tudi notranjost. Porušene dele so zaščitili z ograjo in v cerkvi začeli z bogoslužjem. Njihova udejstvovanja so sprejeli dobro, kot je takrat dejal Ornik:“Ljudje, verni in neverni, so te prve korake sprejeli z razumevanjem in velikim veseljem. Glas o romarski cerkvi Karmelske Matere Božje se širi izven meja Hrastnika.” Danes pa ni več tako optimističen. “Ljudje so lagali in blefirali”, pravi, “pri obnovi pa sem ostal praktično sam”.

Pol milijona evrov za prenovo

Okoli pol milijona evrov bi stala popolna renovacija objekta in so obnovo s pomočjo občine Hrastnik prijavili tudi na javni razpis. Rezultati še niso znani, je pa župnik razočaran nad razpisno prijavo, saj so naredili le del točk, za katere so bili dogovorjeni. “Najbolj nujna je obnova oltarja in križevega pota, vložili pa smo le za streho in še nekaj drugih stvari.” Župan Marko Funkl, ki se je objekt skupaj z nami tudi ogledal si želi, da bi cerkev in tudi okolica dočakala lepše čase, a denarja za prenovo občina nima, niti ne sme vlagati v tujo lastnino pojasni.

Grob Ane Dimnik.

Ne le cerkev, tudi pokopališče v Dragi ima prav poseben pečat, saj so tam pokopani, med drugimi, Ana Dimnik, “slovenska mati” in Lidija Šentjurc, političarka in narodna herojinja ter njen mož Sergej Kraigher, ki je leta 1967 postal predsednik Skupščine Socialistične republike Slovenije.

Lani so v zakristijo pripeljali električno napeljavo in speljali pot za meteorne in talne vode okoli cerkve. Na zvoniku so naredili bakreno streho. Potem pa je zmanjkalo denarja, pove hrastniški župnik, ki je denar zbral s strani Škofije, drugih župnij in nekaterih posameznikov. Teh pa je vse manj, je dodal kritično.

Zakaj več stoletij starega spomenika ne obnovi Cerkev, vprašamo. “Ker nima denarja”, nam pojasni Ornik. Cerkev ima denar v stvareh, te pa potrebujejo še več denarja, da se ohranijo. “Še sam se preživljam od miloščine in ne prejemam plače”, je dejal naš sogovornik, ki kljub vsemu obljubi, da bo poskušal z obnovo nadaljevati.

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

Litija – Zagorje: Jutri NE bo popolne zapore ceste

Popolna zapora ceste Litija - Zagorje je za jutri odpovedana. Ob sobotah je sicer od 7.30 do 17. ure pri galeriji Šklendrovec napovedana popolna zapora...
-- OGLAŠEVANJE --