Včeraj okoli 13. ure so na OŠ Ivana Kavčiča na Izlakah zaznali močan vonj, kot po plinu. Iz preventivnih razlogov so otroke evakuirali in poklicali dežurno službo. Smrad je zmotil tudi stanovalce v Domu starejših občanov na Izlakah, prav tako so opozorila občanov prejeli na Regijskem centru za obveščanje Trbovlje.
Na Adriaplinu so se takoj odzvali in na teren poslali dežurno službo, ki nepravilnosti ni zaznala. Kot je povedal ravnatelj izlaške šole Uroš Burgar so počakali na opravljen pregled. Ko so jim zagotovili, da je vrnitev v prostore šole varna, so se vrnili na svoja mesta.
Po številnih ugibanjih, da je morda v Zasavje prineslo plin iz Ljubljane, smo preverili. Prav včeraj je na Fakulteti za farmacijo med poskusi prišlo do uhajanja plina. Ta je imel močan vonj, a nizke koncentracije – in kot so še dodali ni neposredno nevaren, saj je šlo za tako majhne količine.
Nemogoče, da bi izpust iz Ljubljane potoval do Zasavja, pravijo

Andrej Vuga iz Agencije za okolje in prostor nam je zagotovil, da je to nemogoče. Že v Ljubljani je bil plin v zelo majhnih koncentracijah, te pa so vremenske razmere še razrečile, zato po mnenju Arsovih strokovnjakov ni možno, da bi na Izlakah vonjali plin iz ljubljanskega laboratorija. Enako zagotavlja tudi dr. Dušan Žigon iz Instituta Jožef Stefan, ki je sodeloval v ljubljanski intervenciji. Selenove spojine, ki so se zaradi dežja in nizkega tlaka zadrževale blizu tal in so jih občani zaznali v 2-3 kilometrskem krogu v Ljubljani, veljajo kot lokalen dogodek. Po njegovem torej ni možno, da bi plin dosegel Zasavje.
Merilne naprave niso zaznale nobenega nevarnega plina
Vendarle pa neverjetno časovno sovpada ljubljanski dogodek z vonjem, ki so ga zaznali občani Zagorja. Klici so se začeli na Orehovici, po nekaj minutah so klicali iz Izlak, nato Kisovca in nazadnje še iz Zagorja. Lokalni gasilci so se takoj odpravili na teren, pove Marko Bokal iz PGD Zagorje mesto. Skupaj z delavci Adriaplina so preverili vse napeljave in opravili meritve po vsem mestu: “Merili smo na mnogih mestih vse od Orehovice do Zagorja, naprave niso pokazale nobenega nevarnega plina, pa so zelo občutljive na vsake spremembe,” opiše včerajšnjo intervencijo Bokal.
Po vseh preverjanjih še vedno ne vemo, od kje so prebivalci zaznali močan vonj po plinu. V Ljubljani trdijo, da njihov izpust ne more biti povezan z vonjem v Zasavju, naprave nevarnih plinov niso zaznale, prav tako na plinski napeljavi v Zagorju, Kisovcu in na Izlakah po pregledu ni bilo nobenih napak.





