“Gobarjev je vsako leto več, včasih je v gozdu prava ‘gužva’,” nam potoži gobar na predelu Ojstrega, ki se ta dan lahko pohvali s polno košaro štorovk. Da bi kdaj opazil koga, ki bi v gozdu izvajal kakršenkoli nadzor, se ne spomni, pravi.
Za vsakega le 2 kilograma
Posamezni obiskovalec gozda lahko v smislu rekreativnega nabiranja za lastne potrebe nabere dnevno največ 2 kg gob, predpisuje 43. člen Pravilnika o varstvu gozdov. Kaj pa se zgodi, če se zasavski gobarji predpisov ne držijo?
Letošnja sezona brez izrečene globe
Nadzor nad spoštovanjem določb na območju Zasavja se sicer izvaja, v času intenzivne rasti gob je celo poostren in se izvaja še izven delovnega časa, ob vikendih. Za kršitve določb Uredbe o varstvu samoniklih gliv je zagrožena globa 208 evrov. Vendar pa na območju Zasavja nadzor izvaja le en gozdarski inšpektor, so nam sporočili z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Zato tudi ni presenetljiv podatek, da letos na območju Zasavja še ni bila izrečena nobena globa.
Gobarjenje sicer urejata še Uredba o zavarovanih prostoživečih vrstah gliv in Uredba o varstvu samoniklih gliv. Določeno je, da se gobe očistijo takoj ob najdbi, nad rastiščem. Prenašati jih je dovoljeno le v trdni in zračni embalaži, plastične vrečke torej odpadejo.