Pet občin svoje odpadke redno vozi na odlagališče, katerega upravlja podjetje CEROZ, ki je zaradi nepravilnosti v poslovanju pred nekaj leti dvignil veliko prahu. Danes podjetje deluje dobro in, kot nam je povedal zdajšnji direktor Enes Rakovič, “nas druga podjetja obiskujejo kot ogled dobre prakse”. Rakovič je vodenje prevzel leta 2019 in od takrat se je zgodba centra obrnila. V okolici redno čistijo nakopičene odpadke, zdaj plačujejo najemnine vsem občinam ustanoviteljicam, ki so Hrastnik, Trbovlje, Zagorje, Litija in Radeče, in poslujejo z dobičkom, s katerim pokrivajo dolgove za nazaj.
O katastrofalnem stanju na Cerozu, ko so smeti dobesedno frčale po zraku, smo leta 2018 pisali TUKAJ
Pa to še ni bilo dovolj. Ko je že pošteno tekla voda v grlo, so namesto enega, nastavili kar 2 direktorja – Se spomnite – TUKAJ?

Tudi za investicije je še nekaj prostora. Vsako leto si začrtajo program, ki ga ob potrditvi ustanoviteljic tudi izvedejo. Tako so letos nadaljevali s programom zapiranja odlagalnih polj ter poskrbeli za sanacijo armirano-betonske cevi, ki skrbi za zajem čiste vode, ki jo pod odlagalnim poljem pelje do izliva v potok. Izcedno vodo tam zajamejo in speljejo v čistilno napravo, kjer jo očistijo. “Drugi sklop pa je vzdrževanje strojev in naprav, ki vsakodnevno obdelujejo sprejete odpadke”.
Prostora še za slabe 4 leta sprejemanja odpadkov

Kot rečeno, osnovna dejavnost podjetja je sprejemanje, sortiranje in obdelava odpadkov iz vseh petih zgoraj naštetih občin. Odlagalna polja, na katera odlagajo neobnovljive odpadke se počasi polnijo. “Trenutno smo v fazi zapiranja drugega in tretjega odlagalnega polja, skupaj smo v skladu z vsemi okoljevarstvenimi predpisi in zakoni zaprli že 10.000 kvadratnih metrov polj. Ko ga zapremo, moramo še 30 let opravljati vzdrževanje površin, meritve vpliva na okolje, čiščenje izcednih vod in vsa ostala vzdrževalna dela,” nam je pojasnil Rakovič. Glede na zadnje meritve v lanskem letu, imajo prostih kapacitet še za približno 4 leta odlaganja.
Kazenske ovadbe v zgodbi Ceroz – nobeno presenečenje pa epilog – TUKAJ!
Kaj pa potem?
“Zaprta polja lahko uporabimo v druge namene. Všeč mi je ideja, da bi lahko tu nekoč nastale športno-rekreativne površine ali park v izobraževalne namene, kjer bi poudarili sobivanje travnika z drugimi objekti, kjer se še vedno obdelujejo odpadki. Tako bi lahko od blizu pokazali, da danes predelava odpadkov nima vpliva na okolje,” so ideje prihodnosti današnjega vodstva. Poleg tega pa imajo tudi druge vizije. “Delamo tudi evropske projekte. Lansko leto smo zaključili enega za zbiranje kmetijske folije. Zdaj smo v dogovoru za novega, v katerem bomo CEROZ kompletno opremili s senzoriko. Kot pilotni projekt za tovrstne objekte bomo merili vplive na okolje”.

Veliko skupnih točk imajo tudi s Kemičnim inštitutom, ki prihaja v Kisovec. Rakovič v prihodnosti vidi dobro sodelovanje z njimi na področju pridobivanja zelenega vodika, “ker nam je zelo pomembno, da naravi in ljudem vrnemo nekaj, kar ima dodano vrednost. Da ni samo odpadek, ampak bi lahko bilo tudi nekaj uporabnega in koristnega.” Tako so njihov fokus trenutno priprave in prijave na nove družbeno-koristne projekte.
Direktor pa se veseli tudi jesenskega dneva odprtih vrat, kjer si želijo širši družbi pokazati, kaj se zgodi z odpadki, ki se nabirajo v gospodinjstvih občanov in jih ti odnesejo v zabojnih.
Ko bo odlagališče na Uničnem polno, po predvidevanjih torej že čez 4 leta – občine čakajo pomembne odločitve. Kam z odpadki? Več v kratkem na ZON.si.