V Menažki, ki deluje na Ulici 1. junija vsak teden ob sredah med 8. in 12. uro razdeljujejo hrano, tudi oblačila. To je ustaljen termin, ki so ga uporabniki že vajeni.
“A to ne pomeni, da do nas lahko pridejo samo takrat,” pravijo. Vse prevečkrat se namreč zgodi, da v stisko pade oseba ali družina, ki je bila pred tem povsem povprečna po dohodku. Pa se denimo zgodi ločitev, kar je v zadnjem času zelo pogosto. Ostane eden od partnerjev na minimalni plači z dvema otrokoma. In za takšne scenarije so na RK Trbovlje dosegljivi izven uradnih ur. Kot pove Leskovšek: “Razumemo, da je osebo, ki je že tako v težavah, pogosto sram, da je v brezizhodni situaciji. Zato jo sprejmemo izven gneče in prisotnosti drugih in tudi vse, kar se dogovorimo, ostane med nami.”
“Če smo danes ok in dobro situirani, ni nujno, da bo tako tudi jutri. Vsak od nas se lahko v nekem trenutku znajde v situaciji, kjer bo potreboval pomoč. Večkrat smo že obravnavali ljudi, ki si nikoli niso mislili, da se jim bo kaj takšnega zgodilo.”
Prednost majhnih krajev, kot so Trbovlje, pa je, da je sodelovanje med institucijami dobro in na osebni ravni. “Če so pravi ljudje na pravih mestih, se veliko da narediti.” Sekretarka je prepričana, da so zaradi izjemnih ljudi tako na Centru za socialno delo, občini, DPM, v Zdravstvenem domu, šolah …lahko pomagali mnogim, ki so se znašli v težavah. In to takoj, ne čez en teden ali dva meseca. “Dvigneš mobitel in pokličeš levo in desno. Na primer – ne le, da osebo usmeriš na Center v času uradnih ur, ampak skupaj s svetovalko poiščemo rešitev in gremo v akcijo.”
V zadnjih letih se povečuje število upokojenk
Drastičnih sprememb v bazi uporabnikov sicer v zadnjih letih ni. Se pa v Trbovljah, kot opažajo na RK, povečuje število upokojenk, vdov, ki težko shajajo z eno nizko pokojnino. Tudi splošno je med uporabniki več upokojencev kot družin ali mlajših oseb. Kadar imajo v Trbovljah na voljo občinsko vozilo, pakete pomoči peljejo tudi na dom tistim, ki v center mesta težko pridejo.
Kot rečeno, v Trbovljah je med uporabniki kar največ upokojencev. Kako se obrniti na pomoč Rdečega križa pa je zelo različno. Eni pridejo mimo in vprašajo. Spet druge usmerijo prijatelji, ker poznajo sistem. Pa so tudi takšni, ki pokličejo in se naročijo na sestanek. Mateja Leskovšek pravi, da rešujejo vsak primer posamezno, dobrodošli pa so vsi. Seveda za pridobitev pomoči potrebujejo dokazila – pa naj bodo to plačilne liste, odločbe CSD-ja ali kakšna druge listine, ki izkazujejo dohodek. Točno določene odločbe pa v primeru prejema pomoči s strani RK ni.
Sicer pa dve zaposleni na Območnem združenju Rdečega križa Trbovlje delujeta s pomočjo okoli 100 prostovoljcev, ki pomagajo pri razvozu in razdeljevanju hrane ter oblačil in sodelujejo na različnih dogodkih v Občini Trbovlje. Prostovoljci so iz vseh vetrov. Trenutno imajo v skladišču zelo pridnega študenta, ki je prišel do Rdečega križa preko naloge na fakulteti, potem pa kar ostal in pomaga, kadar le lahko. Mnogokrat se kot prostovoljci vračajo takšni, ki so na tem mestu dobili pomoč v trenutku, ko so jo najbolj potrebovali. Pa tudi upokojenci, brezposelni in tudi mnogo polno zaposlenih večkrat skoči v solidarnostne čevlje in brezkompromisno pomaga.