Profesor računalništva na Srednji tehniški in poklicni šoli v Trbovljah Uroš Ocepek je vsako leto prve ure bolj resen in zadržan. Tako, kot sam pravi, dijakom predstavi vrednote in merila, katera želi, da dijaki spoštujejo. Tokrat pa je zapel malce drugačno pesem – dobesedno. Posnel je glasbeni video, v katerem poje na različne znane komade. No, pravzaprav ne poje on. Čeprav glas je njegov. Uff, cela zmeda.
Šolarjem ste ob prvem šolskem dnevu pripravili nadvse zabaven in atraktiven video. Zakaj?
Ideja za film je nastala, ker je brat Primož (programer) zasledil nove odprtokodne algoritme za generiranje glasu. Prišel sem na idejo, da bi naredil nekaj zabavnega, glasbenega. Ni trajalo dolgo, ko sem že v glavi sestavljal fiktivni video, v katerem bom izdal glasbeni album, na katerem pojem. Prvotno idejo sem povezal v motivacijski in hudomušni videoposnetek, z namenom, da bi mogoče vsaj malo oblažil kakšno stisko, ki jo imajo učenci, dijaki in tudi učitelji, glede na to, da prihaja 1. september. Po drugi strani pa vsi učenci in dijaki niso imeli mirnih počitnic, žal.
“Ni skrivnost, da sem si dal duška in sem pri tem neizmerno užival.”
Želite s tem videom morda pokazati, da je šola tudi zabavna, da je učenje lahko drugačno, da ste sodobni učitelj?
Vedno se trudim, da je moja vsebina tudi izobraževalna. Morda na prvo žogo deluje, da gre za nekakšno samopromocijo. Želel sem pokazati, da sem samo človek – in, da je prav da gremo kdaj izven okvirjev.
Če bi vprašali mojo družino, bi vam zatrdili, da ne bom nikoli javno zapel. No, v resnici imajo še vedno prav. Je pa res, da je lahko video tudi zavajajoč in imajo novi dijaki morda nekoliko drugačno predstavo o meni. Običajno sem prve ure resen in zadržan, ker je ključno, da predstavim vrednote in pravila, katera želim, da jih dijaki spoštujejo.
Profesor Ocepek o začetku šole in razredništvu: “Pred menoj ni lahka naloga, a se je po svoje veselim, ker imam veliko načrtov, kako bom popestril razredne ure.”
Poleg zabave, ste ob tem pokazali tudi, kaj je mogoče narediti z umetno inteligenco. Bi pojasnili, kako ste ustvarili video in glasbeno podlago?
Najprej sem se moral posneti, in sicer sem posnel enourni zvočni posnetek branja naravoslovne poljudnoznanstvene literature. Priznam, da sem vmes dvakrat prekinil, saj sem moral spiti nekaj vode in zadihati. Potem je sledilo dobrih 20 ur učenja algoritma umetne inteligence – algoritem se je moral naučili značilnosti mojega glasu. Pri tem mi je pomagal brat, ki ima zmogljivejši računalnik. Ta je med procesiranjem pošteno ogrel prostor, saj je konkretno računal. Nato pa je sledila obdelava skladbe. Program je ločil glas od spremljave in nato nadomestil petje z mojim glasom. Seveda je bilo potrebno za vsako skladbo celoten postopek ponoviti – vse, razen učenja mojega glasu.
Ko je bila glasbena podlaga končana, je sledilo snemanje v prostorih šole. Preventivno sem prišel zelo zgodaj, da me nihče ni zalotil pri delu – tako sem bil tudi bolj sproščen.
Koliko časa ste potrebovali do objave?
Vse skupaj sem izdeloval 3 tedne. Precej časa je vzelo še snemanje in montaža. Res pa je, da sem imel teden pred objavo že vse narejeno in sem komaj čakal, da objavim. Po drugi strani pa, če sem iskren, sem imel tudi pomisleke, ali bi sploh objavil. Saj veste. Vsi ne razumejo dobronamernosti posnetka, vedno je kdo, ki si stvari drugače interpretira.
Glede na to, da ste video označili s številko 1, to pomeni, da se obeta tudi nadaljevanje?
S številko 1 sem pustim stvari odprte. Zaenkrat nadaljevanj sicer ne načrtujem. Morda me bo zagrabila kakšna nova nora ideja in bo sledila 2. Lahko pa tudi, da je nikoli ne bo. Pustim se presenetiti.
dr. Uroš Ocepek, prof. je vodja aktivna za računalništvo in učitelj strokovnih modulov na STPŠ Trbovlje. Je tudi predsednik Državne predmetne komisije za računalništvo na poklicni maturi in član Strokovne delovne skupine MIZŠ za vključitev temeljnih vsebin računalništva in informatike v slovensko šolstvo (RINOS). Pohvali se lahko tudi z nazivom Učitelj leta 2022, za isto leto je prejel tudi Nagrado RS za izjemne dosežke na področju srednjega šolstva, v letu 2023 pa je bil predstavnik Slovenije na svetovnem izboru Global Teacher Prize.
Kako se pripravljate na jutrišnji dan (pogovor je bil izveden 31. avgusta – dan prej prvim šolskim dnem)? Je to za vas nekaj stresnega ali že komaj čakate?
Mislim, da vsak učitelj čuti vznemirjenje. Saj imam prijetno tremo pred novim začetkom, ker sem razrednik prvim letnikom. To je velika odgovornost. Kot razrednik moraš opremiti nove dijake z vsemi informacijami in hkrati jih navaditi na novo učno okolje z vsem, kar sodi zraven. Po eni strani moraš biti dobrodušen, odprtega duha, a hkrati dovolj jasen pri predstavitvi vrednot in pravil, ki jih imamo na šoli. Pred menoj ni lahka naloga, a se je po svoje veselim, ker imam veliko načrtov, kako bom popestril razredne ure. Seveda pa je odvisno od kemije, ki jo bomo skupaj z oddelkom zgradili.
Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne
Poveča jakost barv in prilagodi tipografske lastnosti
Ta način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami
Pomaga pri osredotočanju na določeno vsebino
V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo
Zmanjšuje moteče dejavnike in izboljšuje osredotočenost
Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe
Omogoča uporabo spletnega mesta z bralnikom zaslona
Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Nastavitve za lažjo berljivost
Lupa za besedilo
Berljiva pisava
Pisava za dislektike
Izpostavi naslove
Izpostavi povezave
Povečava pisave
Privzeto
Velikost posamezne vrstice
Privzeto
Razmak med črkami
Privzeto
Nastavitve prikaza
Črno-beli prikaz
Visok kontrast
Visoka jakost barv
Majhna jakost barv
Nastavitve za lažjo orientacijo
Skrij vse slike
Virtual Keyboard
Vodnik za branje
Onemogoči vse animacije na spletišču
Maska za branje
S kazalcem izpostavi vsebino
Večji temen kazalec
Večji svetel kazalec
Navigation Keys
ZON
Izjava o dostopnosti
Zadnja posodobitev: 1.3.2024 ob 16:30
Stanje skladnosti
Trdno verjamemo, da mora biti internet na voljo in dostopen vsakomur, zato si prizadevamo za spletno mesto, ki je dostopno najširšemu možnemu občinstvu,
ne glede na okoliščine in sposobnosti.
Da bi to izpolnili, si prizadevamo čim bolj dosledno upoštevati smernice konzorcija World Wide Web Consortium (W3C) za dostopnost spletnih vsebin 2.1 (WCAG 2.1) na ravni AA.
V teh smernicah je pojasnjeno, kako omogočiti dostopnost spletne vsebine osebam z različnimi vrstami invalidnosti. Upoštevanje teh smernic nam pomaga zagotoviti, da je spletno mesto dostopno
vsem ljudem: slepim, gibalno oviranim osebam, osebam z okvaro vida, osebam s kognitivnimi motnjami in drugim.
To spletišče uporablja različne tehnologije, da bi bilo vedno čim bolj dostopno. Uporabljamo vmesnik za dostopnost, ki osebam s posebnimi potrebami omogoča, da prilagodijo uporabniški vmesnik spletnega mesta in ga oblikujejo po svojih osebnih potrebah.
Če ste odkrili okvaro ali imate ideje za izboljšave, vas bomo z veseljem poslušali. Upravljavce spletnega mesta lahko kontaktirate z naslednjim e-poštnim naslovom urednistvo@zon.si
Bralec zaslona
Na našem spletnem mestu je poleg različnih vedenjskih sprememb uporabljena tudi tehnika atributov ARIA (Accessible Rich Internet Applications), ki slepim uporabnikom z bralniki zaslona omogoča, da lahko berejo, razumejo in uživajo v vsebini spletnega mesta. Takoj ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na vaše spletno mesto, prejme poziv za vnos profila bralnika zaslona, da bo lahko učinkovito brskal po vašem spletnem mestu in ga upravljal.:
Podprti načini prilagoditev na našem spletnem mestu
Varni način za epileptike: Ta način osebam z epilepsijo omogoča varno uporabo spletnega mesta, saj odpravlja nevarnost napadov, ki so posledica utripajočih ali utripajočih animacij in tveganih barvnih kombinacij.
Način za slabovidne: tTa način prilagodi spletno mesto za uporabnike z okvarami vida, kot so poslabšanje vida, tunelski vid, katarakta, glavkom in druge.
Način za osebe s kognitivnimi motnjami: V tem načinu so na voljo različne pomožne možnosti, ki uporabnikom s kognitivnimi motnjami, kot so disleksija, avtizem, CVA in druge, pomagajo, da se lažje osredotočijo na bistvene elemente spletnega mesta.
Način za osebe z ADHD motnjo: Ta način pomaga uporabnikom z ADHD in nevrorazvojnimi motnjami, da lažje berejo, brskajo in se osredotočajo na glavne elemente spletnega mesta, hkrati pa bistveno zmanjša moteče dejavnike.
Način za slepe: Ta način konfigurira spletno mesto tako, da je združljivo z bralniki zaslona, kot so JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack. Bralnik zaslona je programska oprema za slepe uporabnike, ki je nameščena v računalniku in pametnem telefonu, zato morajo biti spletna mesta z njo združljiva.
Združljivost brskalnika in podpornih tehnologij
Prizadevamo si podpirati čim širši nabor brskalnikov in podpornih tehnologij, tako da lahko naši uporabniki izberejo najprimernejša orodja s čim manj omejitvami. Zato smo si zelo prizadevali, da bi lahko podprli vse glavne sisteme, ki predstavljajo več kot 95-odstotni tržni delež uporabnikov, vključno z Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera in Microsoft Edge, JAWS in NVDA (bralniki zaslona).
Opombe in povratne informacije
Kljub našim prizadevanjem, da bi vsakomur omogočili, da spletno mesto prilagodi svojim potrebam, še vedno lahko obstajajo strani ali razdelki, ki niso v celoti dostopni, so v postopku pridobivanja dostopnosti ali nimajo ustrezne tehnološke rešitve, ki bi omogočila njihovo dostopnost. Kljub temu stalno izboljšujemo dostopnost, dodajamo, posodabljamo in izboljšujemo njene možnosti in funkcije ter razvijamo in sprejemamo nove tehnologije. Vse to je namenjeno doseganju optimalne ravni dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom. Za kakršno koli pomoč se obrnite na urednistvo@zon.si