-- OGLAŠEVANJE --

Atelje fotografije, ki bo združil kreativne Hrastničane

-- OGLAŠEVANJE --

Hrastnik ima novo pridobitev, ki pravzaprav ne bi smela biti nič posebnega. A glede na dejstvo, da te storitve občani že nekaj časa niso imeli na voljo, je odprtje Ateljeja fotografije za mesto zagotovo pomembna pridobitev. Vendar Atelje fotografije ne bo samo to, njegov vodja Jernej Peklar ima namreč s prostorom ambiciozne načrte, ki bi spobujali povezovanje in mladim dajali zagon, da se izplača truditi in delati v Hrastniku. 

“Že od nekdaj sem imel željo, da bi imel nekaj svojega, da si lahko narekuješ svoj tempo za delo in določiš, kaj boš razvijal. Atelje fotografije pa zato, ker imava oba rada fotografijo in rada delava z ljudmi. Lep poklic je ustvarjati trenutke in spomine, sploh ob kakšnih pomembnih življenjskih mejnikih,” je o ideji za fotografski atelje, ki ga v Hrastniku pravzaprav do zdaj niso imeli, povedal Jernej Peklar, ki se je v podjetniško dogodivščino sredi mesta podal skupaj s partnerko Nastjo Venko. 

Iz Maribora vsak dan nazaj v Hrastnik

Oba sicer trenutno živita v Mariboru, ampak sta želela ponuditi Hrastniku nekaj, česar še nimajo. Atelje fotografije je tako del projekta Zavoda sodobnih znanj Hrastnik, ki se ne bo ukvarjal samo s fotografijo, ampak bo tudi izobraževal in usmerjal mlade ter pripravljal izobraževanja za starejše o informacijsko-komunikacijski pismenosti. “Sem inženir računalništva in imam dosti znanja, ki bi ga rad delil z drugimi. Nastja pa študira inkluzijo in se ji zdi pomembno vključevanje starejših v ta hiter svet. To je torej najina želja, da bi Hrastniku ponudili nekaj drugačnega, sodobnega,” pravi Peklar. 

Atelje je zdaj odprt že nekaj časa in odzivi ljudi so res lepi, pravita. “Vsi so veseli, da se je odprlo nekaj novega, da imajo vsaj fotografa in se jim ni treba voziti drugam, da bi naredili fotografije za osebne dokumente,” je povedal Peklar, ki smo ga ujeli tudi med fotografiranjem občanke za osebni dokument. “Pomembno pa je, da daš ljudem pri fotografiranju dobra navodila, da se ne zavedajo, da se fotografirajo, ker so tako bolj sproščeni,” je dejal. 

Združiti želita kreativce, ki lahko delajo za kogarkoli od kjerkoli

Veliko imata dela s fotografiranjem za osebne dokumente.

Ker bo letos veliko državljanom potekla osebna izkaznica in bo treba menjati tudi stare vozniške izkaznice, bosta imela s tem kar precej dela, se zavedata, ampak njune želje so iti še korak dlje. V Ateljeju bodo tako ponudili tudi uokvirjanje fotografij za pogrebne slovesnosti, na bolj veseli plati življenja pa bosta zgrabila aktualnost fotografiranja v naravi za družine. 

Sam prostor pa želita dopolniti še z drugimi kreativnimi posamezniki. “V zadnjih šestih letih, odkar delam v Hrastniku, od festivala Štuor do Hi festivala, sem opažal, da v Hrastniku nismo imeli dizajnerja. Pa ga rabimo. Tako da bomo tukaj imeli združene vse tovrstne storitve, ki jih bodo lahko koristili vsi, ki jih bodo v tistem trenutku potrebovali. V nekem petletnem obdobju je cilj imeti 6 zaposlenih in delati na različnih projektih,” je o velikih načrtih povedal Peklar, ki priložnost Zavoda sodobnih znanj Hrastnik vidi v podpori lokalnim ustanovam pri organizaciji dogodkov. 

Kariera v Hrastniku? V prihodnje bo še lažje!

Prostor bi rada zapolnila še z drugimi storitvami lokalnih kreativcev.

Sam trenutno dela na Hi festivalu in Hrastnik trailu, v preteklosti je delal dobrodelne koncerte in poletne festivale, pa občinske in decembrske prireditve … Tako je zanimivo, da je zelo vpet v Hrastniku, medtem ko z Venkovo živita v Mariboru. Vendar kot pravi, sta si gor uredila svoj “brlog”, tam je doma tudi njegova sestra z nečakom, pa tudi drugi Hrastničani, s katerimi so se povezali v nekakšno štajersko-hrastniško skupnost. “Tempo je kar hud, ampak vse se na koncu giba okoli tega, da bi v Hrastniku prispevali k temu, da se nekaj dogaja,” pravi Peklar. 

Pri tem vidi tudi vključevanje mladih, pri katerih opaža interes za aktivno vključevanje v lokalno dogajanje, a za to rabijo mentorja. “Zelo se mi zdi pomembno, da že kot mlad človek prispevaš v lokalno skupnost,” je poudaril Peklar, ki prihodnost za gradnjo kariere mladih Hrastničanov vidi tudi v prihodnji finančni perspektivi, ko bo na voljo veliko razpisov za razvoj premogovne regije. 

Zato bi radi naučili ljudi, kako se na razpise prijavljati, saj bodo ta sredstva pohitrila razvoj in naredila Hrastnik bogatejši. “Imamo prazne prostore in ugodne najemnine, sodobna produkcija pa ne zahteva, da si nekje v Ljubljani. Za kogarkoli lahko delaš tudi iz Hrastnika. To bi v prihodnje morali bolj izkoristiri, dati ljudem znanje in motivacijo, da ostanejo v Hrastniku,” je še povedal mladi podjetnik, ki se ravno zato vsako jutro odpravi na pot iz Maribora v domače mesto. 

V regiji take točke še ni bilo – pa so jo ustanovili!

Deli s prijatelji

-- OGLAŠEVANJE --

Najbolj brano

-- OGLAŠEVANJE --

-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --
-- OGLAŠEVANJE --

Preberite tudi

V Zasavje mali modularni jedrski reaktor – poleg elektrike rešitev tudi za (pre)drago ogrevanje zasavskih mest

»Nisem delal posebnih odločitev ali načrtov, kaj bom v politiki počel. Sam prihod v Evropski parlament je bil nenačrtovan,« pove Franc Bogovič, evropski poslanec...
-- OGLAŠEVANJE --