ponedeljek, 22. junija 2026
ponedeljek, 22. junija 2026

FOTO: Iz globine rudnika so poslali močno sporočilo

40 metrov pod zemljo so odprli temo, ki postaja vse bolj aktualna tudi v Sloveniji. O izkoriščanju tujih delavcev, pritiskih na sindikate in delavski solidarnosti so na Kameratu govorili brez dlake na jeziku.

“Tuji delavci ne smejo postati le izkoriščana delovna sila,” je bilo sporočilo, ki so ga predali organizatorji zasavskega festivala, ki ga enakega menda ni na svetu. Vse bolj aktualna tema – delavske migracije je tokrat našla pot do hrastniškega festivala delavskega filma Kamerat.

A hkrati je na šestem festivalu, ki se je minuli vikend dogajal v in pod Hrastnikom, Matija Dermota iz zveze slovenskih svobodnih sindikatov poudaril, da delovnih migracij “ne smemo jemati kot grožnjo, ki jo moramo zatreti”. Namesto tega je opozoril na pogoste zlorabe s strani delodajalcev. Na okrogli mizi je brez dlake na jeziku spregovoril tudi Branimir Štrukelj iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije. Da so sindikati poleg izzivov s tujimi delavci še pod pritiskom politike, je opozoril. Kot je pojasnil, naj bi ta s posegom v sistem plačevanja članarin neposredno napadla delavsko samoorganiziranje. Tako je za prihodnost sindikatov –“če se želi obraniti ključne elemente socialne države,” kot pomembne vrednote naštel enotnost in solidarnost med sindikati ter podporo članov in širše javnosti.

Govor_v_rudniku_Kamerat_Hrastnik_2026

Festival v Zasavju, ki ga na svetu menda ni enakega

Podobe od kdo ve že kdaj predstavil avtor sam

Nekoč zaposlen v Rudniku Trbovlje-Hrastnik, danes upokojenec in član Društva za ohranjanje industrijske dediščine Hrastnik. Peter Gole je na festivalu predstavil svojo knjigo z naslovom Podobe od kdo ve že kdaj. Ob tem je izpostavil pomen delavske dediščine Hrastnika in celotnega Zasavja ter vrednote, ki izvirajo iz težkega in nevarnega dela v rudniku. “Vrednote, ki pri mlajših generacijah bledijo,” so pojasnili organizatorji tradicionalnega dogodka Javni zavod za kulturo, šport, mladino in turizem (KRC) Hrastnik.

Prenovljena kompresorska postaja tudi kot kino

Ne samo zapuščeni rovi rudnika, začasna “kino dvorana” je postal tudi prenovljen kompreshaus. Festival pa ponuja tudi lokacije na prostem. Tako so delavske filme vrteli tudi na lokaciji nekdanje rudarske kolonije. Kot so organizatorji poudarili, je bil prvotni namen večdnevnega dogodka s primernimi vsebinami zapuščenim prostorom nekdanjega rudnika vdahniti novo življenje. “In na ta način ohranjati zasavsko delavsko dediščino ter vse vrednote, ki so z njo povezane – kameratovstvo, socialne pravičnosti in skupnosti.”

Foto-galerija:

 

Kamerat je festival delavskega filma, katerega osrednji namen je ohraniti zasavsko delavsko dediščino. Obiskovalci si lahko filme ogledajo v opuščenem rudniškem rovu 40 metrov pod zemljo, kar dogodku daje edinstven pridih.

Sorodni članek:

40 metrov pod zemljo na platnu znova zgodbe delavcev

Najbolj brano