Po tem, ko so prav vsi radeški občinski svetniki podprli predlog, da se socialno ogroženim pomaga v smislu enkratne subvencije pri plačilu stroška elektrike, nas je zanimalo – ali kakšno podobno pomoč Zasavcem in Zasavkam morda načrtuje tudi katera od občin gorvodno od Radeč po Savi.
Obeta se sklic sestanka socialno-varnostnega sosveta Občine Zagorje ob Savi
Matjaž Švagan, župan Občine Zagorje ob Savi
Ob napovedi dviga cen bodo najprej počakali ukrepe Evropske unije in države, ki naj bi pripravljali ukrepe za reševanje krize. “Temu bomo zaenkrat sledili v Zagorju, kjer imamo v ta hip eno najnižjih cen ogrevanja pri uporabnikih, ki se ogrevajo preko Komunale Zagorje,” odgovarjajo z zagorske občine: “Teh cen do konca letošnjega leta zagotovo ne bomo višali,” zagotavlja župan Občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan.
So pa strokovne službe po nalogu župana že pripravile predlog odloka o pomoči najranljivejšim skupinam v primeru drastičnega povišanja cen, ki ga bodo občinskemu svetu predložili in predlagali njegov sprejem, ko in če bo to potrebno. Na zagorski občini so obenem napovedali, da bo župan za prihodnji teden sklical sestanek socialno-varnostnega sosveta občine, kjer bodo skupaj pregledali dosedanje socialne ukrepe in naredili načrt za naprej. Spomnimo, zagorska občina je kot ena izmed redkih prevzela tudi strošek razkužil v večstanovanjskih stavbah v času epidemije.
V Trbovljah čakajo na popolno dorečenost zadev
Občina Trbovlje, kot odgovorijo, že več kot mesec dni pospešeno dela v smeri vzpostavitve ukrepov, ki bodo olajšali življenje tistih, ki jih bo energetska kriza najbolj prizadela. “Na to temo smo v zadnjem mesecu dni izvedli nekatere sestanke. S ponujeno pomočjo, o kateri podrobneje ne želimo govoriti dokler stvari ne bodo v popolnosti dorečene, želimo doseči, da bo pomoč prišla do tistih občank in občanov, ki jo resnično potrebujejo, do tistih, ki jih bo kriza najbolj prizadela,” pravijo na trboveljski Občini. Ko bodo stvari v sodelovanju z institucijami, ki delujejo na tem področju, dokončno urejene, tudi pravno formalno, bodo o tem obvestili javnost.
V Hrastniku iščejo možne rešitve
“Občina Hrastnik znaten del svojega proračuna vsakoletno nameni prav področju socialnih programov. Problematike zvišanja cen energentov ter posledično vpliva na življenje občank in občanov se zavedamo, zato se omenjeni problematiki že posvečamo in iščemo možne rešitve,” so odgovorili na naše vprašanje, ali nameravajo slediti sosedom.
Kaj pa zasavski poslanci?
Primož Siter, foto: DZ RS
Povprašali smo tudi državnozborske poslance iz Zasavja, ali in če da, kako konkretno bodo pomagali soobčanom. Primož Siter je povedal, da je povsem po službeni plati sodelovali pri pobudi za sklic izredne seje na to temo, da je poslal županji Občine Trbovlje pobudo glede pomoči socialno šibkim, osebno pa se namerava vključiti kot prostovoljec Rdečega križa pri koordiniranju prosilcev za pomoč (ko bo to aktualno) ter za piko na i z glasbenimi kolegi obenem potihoma načrtuje dobrodelni koncert.
Soniboj Knežak
Soniboj Knežak je izpostavil, da bodo v njegovem domačem Hrastniku v četrtek Socialni demokrati imeli sejo predsedstva, kjer bodo obravnavali povišanje cen energentov in posledično dvig cen ogrevanja, ki pa zaenkrat v Hrastniku še niso napovedane in dodal, da je ravno včeraj (25.10.) zasedalo na to temo predsedstvo SD Trbovlje, kjer naj bi na županjo naslovili pobudo zaradi preko 50% povišanja, ker niso pravočasno zakupili ustreznih količin energenta v začetku leta kot ostale občine. “Gre za odgovornost nekaterih, ki niso opravili svojega dela, posledice pa bodo nosili občani.”
Ivana Hršaka nam kljub večkratnim klicem in sporočilom včeraj in danes ni uspelo priklicati, prav tako odgovora nismo prejeli s strani litijske občine. Rudija Medveda smo s klicem in vprašanjem presenetili ravno med glasovanjem, nam je pa zagotovil, da se bo čim prej odzval in odgovoril na naše vprašanje.
DODANO OB 13.40
Rudi Medved
Takole je odgovoril Medved: “Izhajam iz občine Zagorje ob Savi, kjer se je župan skupaj z občinskim svetom že ob sami napovedi morebitnih socialnih stisk zaradi draginje na mnogih področjih, odločil ukrepati hitro in učinkovito. Hvalevredno. Z županom sem v stiku, prav tako z občinskim odborom LMŠ, ki je navzoč v občinskem, da po svojih močeh pomagam pri tem. V LMŠ slupaj z drugimi poslanci opozicije pritiskamo na vlado, naj se čimprej zgane in ukrepa. Samo zamrznitev marže ne bo dovolj. Nabor ukrepov smo pripravili tudi v LMŠ in s tistimi, ki jih bo takoj mogoče prenesti tudi na občinsko raven, bomo ob bližnjem obisku predsednika LMŠ Marjana Šarca, seznanili tudi občinsko vodstvo v Zagorju.
SORODNI ČLANKI:








