nedelja, 24. maja 2026
nedelja, 24. maja 2026

Kaj se dogaja? Zakaj razlike v podatkih okuženih našega portala in NIJZ?

Glede na podatke, ki jih objavljamo mi in podatke, ki jih objavlja NIJZ je že večkrat prišlo do razlik. Zakaj? Prva stvar je, da NIJZ objavlja 24 ur starejše podatke kot mi, saj jih prejemamo direktno z zasavske vstopne točke. Obenem pa se lahko najde oseba, ki je pozitivna in ni bila testirana v Zasavju. 

Se spomnite, ko so pingpongirali s pozitivnim brisom med Hrastnikom in Trbovljami?

In še – iz NIJZ so nam odgovorili, da podatke urejajo po občinah glede na občino prebivališča okužene osebe. Kot se je izkazalo v Zagorju pa v resnici opredeljujejo glede na poštno številko in ne glede na občino stalnega prebivališča. Saj ena oseba upoštevana v Litiji, živi v Zagorju.

Oseba testirana dvakrat, obakrat pozitivna

Do prve zmede je v podatkih prihajalo zaradi prištevanja Litije enkrat k Zasavju, drugič k Osrednjeslovenski regiji. Potem so en “hrastniški” bris prišteli Trbovljam in ga naslednji dan vrnili. Tokrat pa nas je bralka opozorila še na eno neskladje. In sicer – včeraj smo poročali o dveh pozitivnih brisih – a dodali, da je eden od brisov bil kontrolni in pozitiven že drugič – kar pomeni da gre za osebo, ki jo je NIJZ že štel med okužene. Zdaj dvakrat.

Zasavje naj bi imelo po podatkih NIJZ 30 pozitivnih brisov (Litija, Zagorje, Trbovlje in Hrastnik) ter še 2 v Radečah. V zadnjih 14 dneh je okuženih testiranih Zasavcev bilo 13 (+ 2 radeška), od ostalih testiranj pa je minilo že več kot dva tedna in se predvideva, da so osebe zdrave.

“Spoštovani bralci! Predvsem pa se ne jezite in nas ne obesite takoj na križ, kadar opazite kakšno nejasnost ali neskladje. Tako mi, kot tudi razne agencije, zavodi, ustanove se po svojih najboljših močeh trudimo, da bi podatki čimprej in čimbolj točno prišli do vas. Naše vodilo je ustavna pravica vseh vas do obveščenosti. In verjemite mi, da se na vse pretege trudimo, da informacije pridejo točno in hitro do vas!” Urednica, Neža Š. Grmšek

1 ogledov

Najbolj brano